Türkiye’de üretimi küsurat kivide ati sene tasavvur 100 bin ton

Türkiye’bile kısaca 30 ilde üretimi yapılan ve getirisi ile üreticisinin yüzünü güldüren kivide almanak istihsal miktarının 100 bin tonu geçmesi hedefleniyor.

Türkiye Tarım Odaları Birliği (TZOB) Umumi Heyet Üyesi Aslan Soydan, AA muhabirine, Türk çiftçisinin kivi ile 1988 yılında tanıştığını söyledi.

İlk olarak Yalova’de üretimine başlanılan kivinin henüz bilahare Karadeniz Bölgesi’ne yayıldığını tamlayan Soydan, Cıvıl Cıvıl, Rize ve Giresun’de kiviye ilginin seçme güzeşte sene arttığını vurguladı.

Soydan, bu illerin yanı sıra 25 ilde henüz kivi yetiştirildiğini, kivi üretiminin kesim ekonomisine mefret katkı sağladığını aktardı.

Son dönemde Karadeniz’in beraberinde Akdeniz ve Marmara bölgesinde birçok ilde kivi tarımı yapıldığını dile getiren Soydan, kivinin yabancısı olduğu bu topraklarda yaygınlaşmaya bitmeme ettiğinin altını çizdi.

Kivide istihsal 90 bin tonu buldu

Soydan, ülkede rastgele sabık yıl tüketimi kalan kivinin rekoltesinin da arttığını, bu yıl toplanmış rekoltenin 90 bin tonu bulduğunu söyledi.

Hele Yalova, Bursa, Cıvıl Cıvıl, Rize ve Samsun’bile kivi rekoltesinde artma yaşandığını anlatan Soydan, “Kivinin mutluluk ekonomisine katkısı ise tıpkısı oranda artıyor. Vakit Kaybetmeden bu sene kivinin mevki ekonomisine katkısının kestirmece 800 milyon lirayı bulması bekleniyor.” dedi.

Soydan, kivinin Kargaşa ekonomisine katkısının ise 100 milyon lirayı bulacağını anlatım ederek, fındıktan sonraları ekonomiye girecek paranın fasıl temsilcilerine adeta can suyu olacağını belirtti.

“Alelhusus abes arazilerin kivi ile doldurulmasını irade ediyoruz”

Arazisi elverişli ve su sorunu sıfır üreticilere kivi bahçesi kurmaları çağrısında bulunan Soydan, şu değerlendirmede bulundu:

“Fındık bahçelerinin sökülmesini istemiyoruz. Özellikle abes arazilerin kivi ile doldurulmasını dilek ediyoruz. Zira kivinin geleceği az çok parlak. Bölgemizin hava durumu ve yer yapısı bu ürünün yetişmesi amacıyla berenarı akla yatkın. Kivi halen hazır kozmetik, pasta sektörü ve ürün suyu fabrikalarında çokça vahim şekilde tercih ediliyor. Hem hoş koku hem da kalite yönünden kivi meyvesi buraların vazgeçilmez ürünü haline geldi.”

Soydan, kivide rekoltenin ati yıl 100 bin tonu bulmasını beklediklerini, cesamet destekleriyle kurulan tesisler yardımıyla bu rakama rahat şekilde ulaşılacağını aktardı.

Üreticilerin kerem desteklerinden faydalanmasını talip Soydan, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın yanı sıra DOKAP Havza Kalkınma İdaresi eliyle serencam yıllarda kivi üreticilerine kebir bindi verildiğinin altını çizdi.

Soydan, gelecek yıllarda üretimi elan üstelik artacak kivide ihracatın gündeme gelebileceğini üstelik sözlerine ekledi.

Share: