Türkiye-Şili Parlamentolar Arası Ülfet Grubu, Şili’de Türklerle buluştu

TBMM Türkiye- Şili Parlamentolar Arası Hukuk Grubu’ndaki milletvekilleri, ziyarette bulundukları Şili’de Türk vatandaşlarıyla tıpkısı araya geldi.

Türkiye-Şili Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı ve DOĞRU Öğür Samsun Saylav Orhan Kırcalı ile grubun mensubu ve YANLIŞSIZ Öğür Elazığ Saylav Sermin Balık, DÜRÜST Tümen Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, CHP Ankara Mebus Uca Haydar Hakverdi ve MHP Mersin Ağacı Saylav Olcay Kılavuz, başşehir Santiago’daki bire bir Türk’ün dükkanında, Şili’de tevakkuf fail vatandaşlarla görüştü.

Milletvekilleri, çoğu iş kadını olan Türkler ile dostane etti, onların Şili ile Türkiye arasındaki ticaretin gelişmesi hususunda istek ve önerilerini ele aldı.

Kırcalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015’ten bu yana TBMM Türkiye-Şili Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanlığı görevini yürüttüğünü belirterek, dostluk grubu adına ülfet kapsamında Şili’ye geldiklerini söyledi.

Şili’de makro görüşmelerde bulunduklarını nâkil Kırcalı, Şili Senatosu’ndaki temasların arkası sıra Şili Tarım Bakanı ile görüştüklerini, Enerji ve Dışişleri bakanlarıyla bile bire bir araya geleceklerini aktardı.

Kırcalı, Şili’de yaşayan Türk vatandaşlarıyla görüşmelerine ilgili, “Şili’de tevakkuf fail, tecim yapan, burada hayat dolu Türk vatandaşlarımızla hasbihal ika imkanı bulduk. Buradaki yaşantıları, talepleri, bizden istekleri hususunda adamakıllı tıpkısı enformasyon gerçekleştirdik. Hele ticari alanda yapılan çalışmalarla ilgili, iki mevki arasındaki ticaretin nasıl geliştirilebileceği üstüne güzelce bir müşavere oldu.” dedi.

İki talih arasındaki ticaretin artırılması hususunda iradenin bulunduğunu nâkil Kırcalı, ” Latin Amerika’birlikte Türkiye’nin erkin ticaret anlaşması yaptığı tek mevki Şili’dir. Ayrıca Şili, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde bizim 5. ticari ortağımız konumundadır.” ifadelerini kullandı.

Kırcalı, Türkiye-Şili ilişkilerine değinerek, “Ben yapmış olduğumuz incelemelerde, toplantılarda, Şili ile Türkiye’nin haddizatında duruluk adına birbirine haddinden fazla ırak iki devlet olmasına rağmen, istem birliğinin, görelik birliğinin ve ekin birliğinin birbirine çok mail olduğunu gördüm. Bu noktada bizim çalışmalarımızı artırarak bitmeme ettirmemiz gerektiği inancındayım.” diye konuştu.

Şili’deki Türk toplumunun umu ve taleplerini ait bakanlıklara ileteceklerini aktaran Kırcalı, Türk dizilerinin Şili’de çokça beğenildiğini ve seçme yaştan ve toplumsal seviyeden insana seslenme ettiğini, Şili halkının Türkiye’yi bu dizilerle tanıdığını sözlerine ekledi.

Share: