TELEFONDA ÖLDÜRÜLMÜŞ ARKADAŞINI TANIMADIĞINI SÖYLEYEN SANIĞA, MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

ZONGULDAK’ta Filyos Çayı kenarında ahali ve ayakları iple tutkun cesedi bulunan Arif Baykal’ın (69) ölümüyle ilgilendiren vakfedilmiş yargılanan arkadaşı Kıymetiharbiye Akbaş (56), üzerine savcı ‘bilerek öldürme’ suçundan müebbet hapishane cezası istedi. Akbaş duruşmada, Baykal’ın öldüğünü ikna etmek amacıyla arayan arkadaşlarına ‘Kendisini tanımıyorum’ dediği telefon kayıtları sorulunca, Beni bire bir henüz aramasınlar diye niteleyerek anca söyledim cevabını verdi.

Çaycuma ilçe girişindeki Filyos Çayı kenarında 4 Sülale 2021 tarihinde balık tutan eşhas, ahali ve ayakları merbut naaş görüp, polise vukuf verdi. İhbar üstüne bölgeye sevk edilen polis ekipleri, cesedin Arif Baykal’a ait olduğunu ve Bolu’üstelik yaşadığını tayin etti. Anket kapsamında Baykal’ın Çaycuma ilçesinde gelişigüzel kaldığı arkadaşı Fehamet Deniz Kazı gözaltına alındı. Önce erkin bırakılan Akbaş, müşteri kayıtlarının incelenmesinin ve çamaşır ipi gerçekleştirme ettiğinin belirlenmesinin ardından yeniden gözaltına alınıp, tutuklandı.

Akbaş için Zonguldak 3’üncü Kırıcı Ukubet Mahkemesi’nde sorun açıldı. Olayın arkası sıra 11 almanak arkadaşı Arif Baykal’ın maaşını çekici Kıymet Akbaş, önceki duruşmalarda bu ebat namına sorulduğunda, ‘Öldü mü, aslı var mı diye maaşını kontrol ettim’ dedi.

‘BU SUÇU BEN İŞLEMEDİM’

Davaya Zonguldak 3’üncü Sakil Ukubet Mahkemesi’nde bitmeme edildi. Duruşmada mevkuf bulunduğu Karabük’ten getirilen maznun Porte Deniz Kazı ve avukatı amade bulundu. Meze sunulan sanık Akbaş, Bu suçu ego işlemedim. Arif benim kardeşim kabilinden, canım kadar arkadaşım. Kendisi benden ayrıldıktan bilahare başına bu fenomen geldi. Ego kendisini en üst 21 Mesafe tarihinde gördüm. Kardeşimi bir marketin kamyonuyla Bolu’ya gönderdim. Elan sonradan Arif’i Çaycuma Şehremaneti Parkı’nda birileriyle otururken gördüm. Izlem ettim, Arif Baykal yalnız kalınca yanına gidip arkadaşımdan aldığım 40 lira parayı verdim. Sonradan bir elan görmedim. Bundan 15 devir bilahare beni İ.Ç. aradı, ‘Arif Baykal öldürülmüş’ dedi. Ben o devir öğrendim. Orada gördüğüm eşhas daha sonradan yanına gitti mi bilmiyorum. Benim cezaevinde verdiğim ifadeler başgardiyana gidiyor o yüzden konuşamadım dedi.

‘SOKAK KÖPEĞİ İÇİN İP ALDIM’

Önceki duruşmalarda amansız hastalık ve sara hastası olduğunu bu sebeple kafasının karıştığını sıklıkla tekrarlayan, ancak hekim raporunda ‘sağlıklı’ raporu sunulan Ölçü Akbaş’a satın aldığı çamaşır ipi ve Baykal’ın ölümünü öğrendiği zaman sorulunca, Köye solmak istediğim sokak köpeği üzere iplik aldım. Köpek amacıyla ipi ne zaman aldım hatırlamıyorum. Baykal neredeydi bilemiyorum. 17 Ev’ta Arif’in öldüğünü İ.Ç.’nin aramasıyla öğrendim diye niteleyerek konuştu.

Arif Baykal’ın kartıyla ATM’den para çekmece görüntüleri gösterilen maznun, Saklamıyorum, bu can benim. Çekicilik soğuktu, kafamda o yüzden çizik vardı ve soğuk olduğu üzere kafamı kaldırmadım. Kendimi gizlemeye çalışmadım diye kendini savundu.

Sanık Deniz Kazı’a 22 Ev 2021’de İ.Ç. ile yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları okundu. Kayıtlarda İ.Ç., Deniz Kazı’a Arif’i tanıdın mı Beni sorguya aldılar. Sizi de alacaklar herhalde deyince Akbaş, Ben tanımıyorum. Birçok aydır burada değilim demesinin sebebi sorulunca, Deniz Kazı, İ.Ç. ile yaptığım görüşmede ayrımsız elan beni aramasın diyerek öyle söyledim dedi.

23 Ocak 2021’bile yeniden İ.Ç.’yi aradığı ve Arif Baykal’ı sorduğu kayıtlar dahi bulunan Deniz Kazı, Arif’in öldüğünden kuşkuda kaldığım için aradım. Ağzını yoklamaya çalıştım ifadelerini kullandı.

Arif Baykal’ın ölümünden 17 Eş’ta bilerek olduğunu söylediği ve ATM’nin kartı yuttuğunda Baykal’ın öldüğünden güvenli olduğunu belirttiği ifadeleri hatırlatılan Deniz Kazı’a İ.Ç.?yi esasen araması sorulunca, Bilerek, araştırmak amacıyla aradım. Rahatsızım, tutarga hastasıyım kafam gidip geliyor cevabını verdi.

‘BENİ BERABERINDE HİÇ GÖRMEDİLER’

Kendisini arayarak Arif Baykal’ın ölüm haberini verenlere, tanımadığını belirten Deniz Kazı, Beni Arif’le baş başa görmedikleri amacıyla tanımıyorum dedim ifadelerini kullandı. Örgen bilge sanığa, Kardeşim kabil seviyorum dediğiniz insanın pekâlâ öldüğünü sebep tek sormadınız diyerek soruldu. Sanık Akbaş ise ayrımsız süre ağızsız kaldıktan bilahare, Beni aramasınlar diyerek öyle söyledim. Bilmiyorum diye niteleyerek değer verdi.

‘KREDİ ÇEKİP PARASINI YEMEK İÇİN’

Mütalaasını yazılmış adına sunan savcı, Deniz Kazı’a suçlamaları şöyle özetledi

Senin üzerine Arif Baykal’ı düşünülerek cani suçundan cezalandırılmanı istedik. Onun kartını sürekli kullanıyorsun. ‘Kardeşim üzere severdim’ demişsin ama kaybına ilişik on paralık kimseye ulaşmamışsın. Telefon görüşmelerinde onu tanımadığını, görmene rağmen görmediğini söylemişsin. Onun hesabından cesaret çekip yemek istediğini başkalarına anlatmışsın. Yüreklilik çekmemesi üstüne katil sebebin olduğunu düşündük. Cesedin kapik amacıyla aldığını kanıt ettiğin iple ilişkin adına bulunmasının düzgün olamayacağı amacıyla de öldürdüğünü düşündük.

Mütalaaya cebin hezel verilen maznun, Ben suçsuzum. Beraatimi istiyorum. Adaletin kestiği parmak acımaz dedi.

Sanık avukatının mütalaaya karşı defans yapması üzere süre verilerek ülkü ertelendi.Share: