Sosyal konut projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 devlet

Reisicumhur Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde içtimai konut projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar dahi makul fiyatlarda hem yer hem de hane sahibi olabilmek için projeye nazik rabıta göstermişti. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı dahi geçmiş çağ “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında kısaca 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ANNE 25 EKİM’DE ATILACAK

Içtimai basamak projesine başvurular 31 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde bitmeme edecek. Konuya ait ise yeni detaylar ortaya bundan sonra. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Gelgel, Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban içtimai hane hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Teşrinievvel’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun temel atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 yer ise anlaşılan oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak atılmak üzere bu illeri sıralayan Nazır Alım, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedarik içerisindeyiz. 31 Ekim’e kadar başvuru süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın de teşrifleriyle 5 bin konutun temelini şişman aynı coşkuyla atacağız.”

Bakanlık yoluyla projeyle ilişkin kullanılmamış görseller de paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” kendisine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ziraat Bankası ve Ahali Bankasının izinli şubeleri ve e-Heybet aracılığı ile yapılacak. Bankalar yoluyla yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri beyninde kabul edilecek. e-Ululuk başvuruları ise 28 Ilk Teşrin’birlikte sona erecek. Bölük tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, münakasa yapıldıktan bilahare “konut tayin kurası” ile belirlenecek ve müracaat bedeli 500 liralık olacak.

Başvurular “Martir Aileleri, Yıldırı, Savaş ve Işlev Malulleri”, “Sunma beş altı yüzdelik 40 mânialı vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki gençler” ve “Başka alıcı adayları” gayrimümkün üzere 5 kategoride akseptans edilecek. Tam talebin oluşmaması yahut zorlayıcı nedenler dolayısıyla projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine bilgelik verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, nüsha, brüt metrekare, kesin metrekare ve şerefiyeli satma fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonradan belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 peşin, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları basamak teslimlerini izlem eden kamer itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ilgili mütezayit takanak bakiyesi ve aylık taksitleri gelişigüzel yılın eş ve orak ayı aylarında koyulmak üzere yılda 2 kat, bir eski 6 mahiye dönemdeki memur mahiye artış oranı dikkate alınarak İdarece belirleme edilen oranda artırılacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

TOKİ yoluyla mensur edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl tevakkuf eden yahut proje el nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları konusunda talih sınırları zarfında tapuda kayıtlı konutları sıfır, elan önce TOKİ yoluyla ocak satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Referans sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu ildeki mezun vezneci şubelerinde “Başvuru ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Içtimai konutlar için ayrımsız haneden biricik referans alınabilecek, dangadak fazla başvuru yapılması yerinde başvurular geçersiz sayılacak.Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri dünya başvuruda bulunacaklarda, maaş hane halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya gıda, sefer herhangi bir tip aldıkları yardımlar dahil gelmek için İstanbul amacıyla yer fazla kesin 18 bin teklik, ev genelinde ise en fazla 16 bin liralık olması şartı aranacak.”Zihayat” kategorisine 14 Eylül 1992’den sonradan doğanlar müracaat edebilecek.”Martir aileleri, yıldırı, harp ve uhde malulleri” kategorisine, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “Adalet Sahipliği” onaylananlar referans yapabilecek. Bu gruptaki başvurular hemen banka şubelerinden alınacak, e-Kerem üzerinden referans yapılamayacak. Uyuşma aşamasında, bölük başvurusu yapılan memleket sınırları içerisinde akıbet 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dair koca taşıt sisteminden alacakları doküman yahut müracaat yapılan diyar nüfusuna kayıtlı olduklarına ilişkin belge istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan zahmetli kimlik belgesi veya tekaüt olduğunu gösteren doküman ile referans yapabilecek. Emrihak eden emeklinin tekaüt olmayan eşi dahi başvurabilecek. Ancak son eden emeklinin maaş maaşını kayran kızları hariç, e-Devlet üzerinden başvurulanlar geçim aşamasında ibraz edecek.Mânialı vatandaşlar, Mânialı ve Yaşlı Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce sunulan etiket kartının fotokopisi veya parçalanmamış teşekküllü tıpkı ululuk hastanesinden münfail yeryüzü bir iki yüzde 40 özürlü olduğuna dair geçerli afiyet heyet raporuna ilişkin belge ile başvurabilecek. e-Izzet üzerinden başvuranlar kimlik belgesi fotokopisi veya belgeyi kavil aşamasında ibraz edecek.18 yaşından bayağı mânialı çocuğu olan asıl veya ağababa kendi yerine “özürlü” kategorisinden başvuru yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Referans sahipleri beyninde “Türe Sahibi Tespit Kurası”, kâtibiadil nezdinde, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, terör, harp ve işlev malulleri ile en beş altı yüzde 40 özürlü vatandaşlara ayrı ayrı ev sayısının yüzde 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise değişik, hane sayısının yüzdelik 20’si büyüklüğünde kontenjan ayrılacak. Kontenjan ilavesi müracaat olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecek. Ad Çekme sonucu bu kategoride aile sahibi olmaya adalet kazanamayanlar, “farklı alıcılar” kategorisindeki müracaat sahipleri üzere yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Özge alıcılar” kategorisindeki doğruluk sahipleri üstelik kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı elan sonradan TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Arık, adalet sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 çalışma günü sonrasında referans yapılan bankanın izinli şubeleri ve ATM’lerinden gabi alabilecek. Hak sahibi olan ve daha sonra ittifak imzalayanlar konutlarını borçları bitene büyüklüğünde devredemeyecek, Yurt Komutan İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine bağımlı olacak.Share: