Tekirdağ’da Vatandaşlar Taşımalı Terbiye Kapsamındaki Öğrencilere Servis Verilmemesine Reaksiyon Gösterdi

GIYAP ÇİL

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesi Karlı ve Uzunhacı mahallelerinde taşımalı eğitim kapsamındaki 17 öğrencinin servis tahsis edilmemesi dolayısıyla okula gidemediğini belirten veliler, “Yıllardır taşımalı sistemle eğitim bilimi gören öğrencilerimiz üzere 2 yıldır servis tahsis edilmiyor. Bu ülkü giderilene kadar çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz” diye niteleyerek aksülamel gösterdi.

İYİ Tümen Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Bati, Karlı ve Uzunhacı mahallelerinde taşımalı eğitimde servis sorunu dinç velileri dinledi. Karlı Mahallesi Muhtarı Anıl Kültürlü ve veliler ile ayrımsız araya gelen Ağırbaşlı, “Bizim üzerimize sakıt velilerimizin yaşadığı sorunları dile getirmektir. Bunu çözecek olan devletin kademeleridir” dedi. Veliler, 17 öğrencinin servis olmadığı amacıyla okula gidemediğini belirtti.

“ÇOCUKLARIMIZI OKULA GÖNDERMEYECEĞİZ”

Velilerden Özer Dikişçi, yaşadıkları sorunu şöyle anlattı:

“Çocuklarımız taşımalı sisteme dahil olmasına karşın Kapaklı İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü vasıtasıyla desteklenmiyoruz. Bu nedenle sorunu fora etmek hesabına veliler adına burada aynı araya geldik. Dilekçemizi yazarak imzalarımızı attık, muhtarımıza tasdik ettik. Demin İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’ne her an şikayetimizi dile getireceğiz. Bizden öğrencilerimizi alışılagelen palyatif servisleri ile dolmuşla okula göndermemizi bekliyorlar. Bunun karşılığında ecir arzu ediyorlar. Bizler bu ücreti ödemek istemiyoruz. Bizler devlete karşı bütün sorumluluklarımızı namına getiriyorsak, vergilerimizi ödüyorsak devlette bizim çocuklarımızı okutmak zorundadır. Köy okullarını kapattılar, bu nedenle taşımalı sisteme geçildi. Taşımalı sistemin bilcümle sorumluluğu ilçe milli eğitime aittir. Ben bu taşımalı sistemin geçmiş öğrencilerinden birisiyim. Biz senelerce ne servis ücreti ne de kemirmek ücreti ödedik. Deminden böyle ayrımsız problemle kar karşıyayız. Bunun Milli Terbiye sorumluluğunda olduğunu dile getiriyoruz. Hakkımızı arıyoruz ve aramaya bitmeme edeceğiz. Veliler kendisine ülkü çözülene kadar çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz.”

İMZA TOPLADILAR

Veliler, öğrenciler üzere Kapaklı İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü yoluyla servis aracı tahsis edilmesi talebiyle imza topladı. Toplanan imzalı dilekçeler, Kapaklı İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü ve Kapaklı Kaymakamlığı’na verilecek.Share: