Söylence futbolcu Pele’nin ardından

Brezilya milli takımı formasıyla 3 Acun kupası kazanan ve geri tedavi gördüğü Albert Einstein Hastanesi’nde 82 yaşında yaşama son eden Pele’nin arkası sıra Brezilya’da 3 günce yas car edildi. Pele’nin arkası sıra bozuk ÇAKER Başkanı Barack Obama “Pele, bu sunturlu oyunu oynayan gelmiş esbak en büyük oyunculardan biriydi” açıklaması yaparken Victory filmindeki cafcaf arkadaşı ve film yıldızı Sylvester Stallone, “Dayanıklı Pele. Yaşayış ortamında yat. Bu gür tıpkısı adamdı” dedi.

Pele ismiyle tanınan Edson Arantes do Nascimento, 2021’üstelik kolon tümörü aldırmış ve esenlik durumunun kötüleşmesi nedeniyle Teşrinisani ayında Sao Paulo’daki Albert Einstein hastanesine yeniden yatırılmıştı. Evvel şeb Pele’nin kızı Kelly Chirstina Nascimento, “Erbap olduğumuz seçkin özdek senin sayende. Seni sonsuza büyüklüğünde seveceğiz. Sağlık zarfında yat” mesajıyla babasının yaşamını yitirdiğini duyurdu. Pele’nin ölümüyle ilgili hastaneden yapılan açıklamada “Esbak klinik durumuyla münasebetli sütun kanserinin ilerlemesinin tıpkısı sonucu namına patadak fazla organın yetmezliği” ifadeleri vadi aldı.

LULA: PELE’Yİ OYNARKEN İZLEME ŞANSINA SAHİP OLDUMBrezilya Ihtişam Başkanı Luiz Inacio Lula üstelik Silva, Pele’nin arkası sıra “Henüz taze Brezilyalıların cemaat olmadığı ayrıcalığa sahiptim: Pele’yi faal olarak Pacaembu ve Morumbi’bile oynarken izledim. Oynamak değil, Pele’nin tezahürat yaptığını gördüm. Zira ıcığı cıcığı aldığında rastgele zaman özel benzeri husus yaptı ve bu alelumum golle sonuçlandı” ifadelerini kullandı.GELMİŞ GEÇMİŞ YER IRI OYUNCUEski MEMLUK Başkanı Barack Obama “Pele, bu iyicene oyunu oynayan mevrut önceki arz balaban oyunculardan biriydi. ve dünyanın sunma tanınmış sporcularından biri olarak, sporun insanları bire bir araya getirme gücünü anladı. Düşüncelerimiz ailesi ve onu muhip ve takdir eden herkesle alay malay” dedi.4 DÜNYA KUPASINDA GOL ATAN ÜÇLÜDEN BİRİBrezilya milli takımı formasıyla 1958, 1962 ve 1970 yıllarında Acun Kupası’nı kazanan Pele, 1977’deki emekliliğine büyüklüğünde 1.363 maçta 1.281 gol attı. ‘Siyah İnci’ yahut ‘Kral’ lakaplarıyla tanıdık Pele, dört Dünya Kupası’nda gol atan üç oyuncudan biridir.WEMBLEY BREZİLYA BAYRAĞI RENKLERİNDE AYDINLATILDIPele’nin ardından Brezilya hükümeti, üç günlük matem ilan etti ve Rio bile Janerio kentindeki İsa Heykeli, Brezilya bayrağının renkleriyle aydınlatıldı. İngiltere’deki Wembley Stadyumu’nda bulunan kemer, yine Pele’nin anısına Brezilya bayrağının renkleriyle aydınlatıldı ve yapılan açıklamada “Bu tün kemeri Pele’nin onuruna aydınlatacağız. Eşsiz yeteneği futbol oyununu aydınlattı ve dünyaya esin verdi” denildi.İngiltere Milli Takımı ise iki ülkenin oynadığı tıpkısı maçtan bir dördül foto paylaşarak “Iyicene oyunu süsleyici arz büyüklerden biri. Elveda Pele. Asla unutulmayacaksın” mesajını yayınladı.SYLVESTER STALLONE İLE MİCHAEL CANE İLE KURUM ALDIPele, 1981 yılında 2. Acun Savaşı’nda bağlaşık savaş esirlerinin Nazi işgali altındaki Paris’te Alman Milli Takımı’na cebin oynanacak ayrımsız futbol maçında kaçış planlarını konu düz Zafere Kaçış (Victory) filminde dünyaca ünlü Sylvester Stallone ile Michael Cane ile kurum aldı. Filmde Pele’nin beraberinde İngiliz Bobby Moore, Arjantinli Osvaldo Ardiles kabil dönemin birçok ünlü futbolcuları lüks aldı. Sylvester Stallone Pele’nin peşi sıra “Canlı Pele. Sağlık içre yat. Bu gani aynı adamdı” dedi.

Share: