2022’nin bildirme yıkıcı doğal afetleri raporlandı

İngiltere ve İrlanda’daki 41 Hıristiyan kilisesinin yardım ve kalkınma ajansı Christian Aid, 2022’de abuhava değişikliğine ilişkin yer yıkıcı saf afetleri ve yanı sıra getirdiği maddesel hasarı içeren tabir yayımladı. Raporda, ÇAKER ve Küba’de deli dolu olan Ian Kasırgası’nın 100 bilyon dolar hasara sebep olduğu rapor edildi.

Christian Aid’in yayımladığı raporda bu yıl iklim değişikliğine kapalı yeryüzü yıkmacı doğal afat listelendi. Ilkgüz ayında ESIR’nin Florida eyaleti ve Küba’bile enerjik olan Ian Kasırgası’nın 100 milyar dolar maddi zarara misil açtığı ve 40 bin kişinin yerinden edilmesine sebep olduğu anlatım edildi. Avrupa’bile yaz aylarında deli dolu olan kuraklığın 20 milyar dolara servet olduğu belirtilirken; Pakistan’birlikte meydana mevrut sel felaketinde 7 milyon kişinin yerinden edildiği ve 30 bilyon dolar birlikte maddi zararın oluştuğu aktarıldı. “Bu tabii afat iklim eylemine mahsus evgin ihtiyacı vurguluyor” denilen raporda, “Yakın zamanda COP27’de kararlaştırılan zayi ve hasar fonunun, nazik zayiat hayat dolu insanlara mali destek ölçü konusundaki öneminin altını çiziyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“KURAKLIK MAŞRIK AFRİKA’DA 36 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEDİ”Christian Aid, Gün Doğusu Afrika’birlikte yaşanan kuraklığın 36 milyon kişiyi etkilediğini ifade ederek, “Ötede albeni olayları gıda güvensizliği, yağışsızlık, kitlesel düzlük değiştirmeler ve can kayıpları üzere dokunaklı sıkıntılara bozukluk oldu. Susuzluk, Şark Afrika’de 36 milyondan çok insanı etkiledi ve birçoğunu kıtlığın eşiğine getirdi. Şark Afrika’daki insanlar kuraklıktan muzdaripken; Batı Afrika’da Nijerya, Kamerun, Finansal ve Nijer’de 600’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan yeğin felaketlerinde 1 milyon 300 bin koca da yerinden oldu” denildi.”MADDİ KAYIPLARIN ARKASINDA MİLYONLARCA ACI HİKAYE”

Christian Aid Yöneticisi Patrick Watt, rapora ilgilendiren yaptığı açıklamada, “Güzeşte yıl değme biri 3 milyar dolardan fazlaya mülk olan 10 ayrı iklim felaketinin yaşanması, iklim kriziyle ilgili eylemsizliğin mali maliyetine meni ediyor. Ancak maddesel kayıpların arkasında milyonlarca âdem kaybı ve acının hikayesi var. Tavhane gazı emisyonlarında şişman kesintiler olmazsa, bu insani ve finansal kayıp artacaktır. İklim değişikliğinin insani maliyeti, sellerin sürüklediği evlerde, fırtınaların öldürdüğü sevdiklerimizde ve kuraklığın namevcut ettiği konvansiyon kaynaklarında görülüyor” dedi.

Share: