Sezonun önceki günlerinde balığa bağlam çok

Av yasağının 1 Eylül’den itibaren sona ermesi ile gelişigüzel balıkçılarda derya başlarken, Bilecik’te vatandaşlar arz haddinden fazla hamsiye rabıt gösterdi.

15 April tarihinde balıkların gelişimlerini sağlayabilmesi için gırgır ve trol yöntemi ile avcılığa aleniyet verilmişti. 1 Ilkgüz tün yarısı itibariyle av yasağı sona erdi. Balıkçılar ‘Vira bismillah’ diyerek yola daha çok. Bu sene bereketli bir mevsim geçirilmesi beklenirken, sezonun önce günlerinde Bilecik’te hamsinin kilosu 50 liradan satılmaya başlandı.

Bilecik’te balıkçılık özne Melik Çelik, bu mesleği 15 yıldır yaptığı söyleyerek, “Sezonumuz 1 Eylül’de açıldı, kısaca 4 ay süren bire bir yasak sonunda. Fiyatlarımız hamsi 50 liralık ile başladı. Pelit ve hamsiye çok dilek var. Onun dışında istavrit, sardalyamız, çupra, levrek üzere çeşitlerimiz var. İşlerimiz ilk çağ biraz yoğundu. Aynı hırslı vardı. bir iki gündür biraz düşük, gelgel çok yunak ondan mukavemetli irade olmuyor diyerek düşünüyoruz. Havaların ısınmasıyla, yağmurların başlamasıyla inşallah bereket olacak. Haftada 2,3 dolaşma balık yemelerini tavsiye ediyoruz” dedi. – BİLECİK

Share: