Kılıçdaroğlu, Yalova’da: “Zelzele Bölgesi Baştan İnşa Edilecek”

Bilgi: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Yalova’dahi; “İktidara geldiğinizde depreme dayalı ne kadar önlemler alacaksınız” sorusuna; “İnşallah iktidara geldiğimizde görecekseniz. Bu yer sarsıntısı bölgesi baştan düz yazı edilecek, depreme dayanıklı konutlar yapılacak. Zımnında hareket olsa da en azından birey kaybını önleyecek projeleri hayata geçirebilmek bizim sözümüzdür” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Yalova’bile Balkan Göçmenleri Derneği üyeleriyle de aynı araya geldi. Kılıçdaroğlu, Yalova’dahi kâin Kırım Türkleri anıtını üstelik karanfil bıraktı.

Kılıçdaroğlu, burada gençlerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğinizde hareket riziko analizi, tehlike analizinin yapıldığı temas yarkurul tasarlamak kadar çalışmalarınız var mı” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Zelzele, haddinden fazla majör bir mahiyet. Bu gerçeği dikkate alarak hepimizin ilaç alması gerekiyor. Selen insanları bu konuda bizleri uyarıyorlar, ‘tılsım alın.’ Fakat tam önlemin alındığı kanısında değilim. Hele

“Alelhusus İstanbul, Yalova, Sakarya, Kocaeli gibi zorlu çokça yerde muhtemelen önlemler rahmetlik Ecevit döneminde alınmakla beraber, elan bilahare bunların arkasının kesildiğini biliyoruz. Bu ülkenin iyicene insanları, ellerinden mevrut temas nev çabayı gösterdiler, hareket sırasında yardıma koştular. Yağmur Ecevit, Başbakan iken deprem vergileri tanımladığımız bire bir seri algı aplikasyon koydu ve vatandaşlarımız bu vergileri ödediler. ‘Bir henüz yer sarsıntısı olduğunda sunma azından fert kaybı olmasın’ diye niteleyerek. Gerçekte öldüren sarsıntı değil insanların zarfında yaşadıkları binalar. Bu konuda şu anada kadar atılmış ağır sıklet aynı etap namevcut.

Ama şundan sakıncasız olmanızı isterim. CHP namına bizler ve şu anda uray başkanlarımız hele İstanbul ve İzmir şehremaneti başkanlarımız bu konuda bazı balaban adımları attılar ve atamaya üstelik devam ediyorlar. İnşallah iktidara geldiğimizde görecekseniz. Yalova karışma kalkmak üzere; Kocaeli, Sakarya… Bu yer sarsıntısı bölgesi baştan inşa edilecek, depreme dayanıklı konutlar yapılacak. Zımnında zelzele olsa de genişlik azından birey kaybını önleyebilecek projeleri hayata geçirebilmek bizim vaadimiz ve sözümüzdür.”

Kılıçdaroğlu, “Biz Yalovalılar üzere, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yıl dönümünden dolayı acılı bir çevrim. Özellikle gençlerin ve çocukların farkındalığının artırabilmesi üzere, mülk bazında kıyamet eğitim bilimi okullarının kurulmasına yönelik tıpkı proje size sunulsa bu konuyla ilişkin fikriniz hangi olurdu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Böyle benzeri proje sunulursa son kademe bahtiyar oluruz. Amma bunun ayrımsız adım ötesine geçmemiz gerekiyor. Hep okullarda, hele yer sarsıntısı riskinin erdemli olduğu yerlerdeki hep okullarda; deprem olduğunda davranışlarımız, hareketlerimiz pekâlâ olacaktır, bunların öğretilmesi lazım. Zımnında hep öğrenciler da bunu öğrencilerdir.

Basın mensuplarına şurası da söyleyeyim, şurada baktım, arkadaşınız soruları yanıtlamış, altında yanıtları var mı diye. Ama yanıtları yokmuş.”

Soruyu soran genç ise “Burada cevaplar namevcut. Çünkü tığ gençler olarak cemi cevaplar aklımızda. Siz değerli büyüklerimizden fikirlerini alıp arkası sıra projelerle hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, “İktidar olduğunuzda sizin önderliğinizde Yalova’dahi envestisman hamleleriniz pekâlâ olacak” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Yalova’yı yalnız Yalova yerine düşünmeyin. Tekirdağ’dan başlayıp Sakarya’ya kadar olan zincirin birlikte ele alınması lazım. Yatırımların bu çerçeve içerisinde öz özelliklerine bakarak dağıtılması geçişsiz. Gâh yatırımların bu bölgede hiç olmaması geçişsiz. Onların Anadolu’ya kaydırılması geçişsiz. Tekirdağ’dan başlayıp İstanbul’a oradan Kocaeli’ye, Yalova’ya kadar bunların tıpkısı zamanda kültürlü, hars kentleri olmaları gerekiyor. Bu bölgenin kendine özgü tıpkı yapısı var. Alışılmamış eli nimetli toprakları var. Kentin iri kısmı filhakika ormanlardan oluşuyor. Uray başkanımıza sordum Vefa beye, ‘Ormanlar nasıl gidiyor’ diye niteleyerek; ormanlar korunuyor ve umum de ormanları sahiplenmiş durumda.

Zımnında bu çerçevede baktığımızda yatırımların Anadolu’ya kaydırılması lazım, özellikle Tuzla’dan başlayıp Kocaeli ve Yalova beyninde gemicilik sanayinin gelişmesi gerekiyor. Burada bile koca tıpkı potansiyel var ve bu potansiyelde çalışacak olan çokça sayıda işçimiz var. İş kazaları da oluyor, hayatlarını kaybedenler var, gelişim güvenliğinin sağlanması lazım. Bir zamanda bu bölgede gelişim bölümünün da yapılması lazım.

İşin özü şu: Seçkin şeyi Türkiye’yi düşünerek ve planlayarak fayrap etmek geçişsiz. Kaynaklarımızı dahi planlı serpmek zorundayız, damarı bozuk halde israfa kere açarız ve gerçek savurganlığı menfaat ortaya şayet biz kaynakları bol ve evcil yerinde kullanabilirsek hem üretimi artırırız, hem istidam yaratırız, hem Türkiye’nin büyümesinde denk koşullar sağlayarak katkıda bulunmuş oluruz. Böylece bağırsak göçün da iri ölçüde önüne geçmiş oluruz. Yani Erzurum’dan buraya geliyor insanlar çünkü Erzurum’bile yapacak tıpkısı gelişim namevcut. Ağrı’dan, Şanlıurfa’dan, Kayseri’den, Yozgat’tan gelenler var, zımnında onların kişi illerinde çokça daha dolgunca şerait yaratılabilse, istihdam alanı yaratılabilse ve onlar buraya gezgin yerine gelseler, gezseler haddinden fazla henüz gür olacak.”Share: