Prof. Dr. Çolak: “Abarttığımız, Sevgi Gösterdiğimiz Koy Ülkelerinden Bugüne Kadar Gelen Doğrudan Yabancı Envestisman 12 Milyar Dolar”

Bilim: BERKAY VAROL – Alıcı: AZİZ METİN TURAN

Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, direkt yabancı yatırımcılara ilişik, ” Türkiye’birlikte kâffesi 2002’den bu yana 174 milyar dolarlık bire bir direkt ecnebi envestisman geldi… Bu paranın heybetli tıpkısı kısmı bizim sürekli mütenakız olmak üzere kayran aradığımız Avrupa’dan geldi. Türkiye’ye direkt yatırımcı mevrut yeryüzü fazla devlet, en çok savaş ettiğimiz, ‘kıskanıyorlar, bize muhtaçlar’ dediğimiz Hollanda’dan. İkinci sırada İngiltere, üçüncü sırada gene sürekli uğraş ettiğimiz Almanya var. Bilahare Fransa ve Amerika geliyor. Öyle abarttığımız, görelik gösterdiğimiz Koy ülkelerinden bugüne büyüklüğünde mevrut doğrudan ecnebi yatırım 12 milyar dolar” dedi. Çolak, Türkiye’nin bildirme fazla altını İsviçre’ye ihraç ettiğini belirtirken, “Bunun adı şu; eğer Türkiye’den İsviçre’ye altın ihracatı birinci sıraya geldiyse Türkiye’den sermaye kaçırılıyor demektir” diye konuştu.

İktisat ve Toplum Dergisi editörü, iktisatçı, Acun gazetesi yazarı Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler, cari degaje ve yatırımları konusunda SIMURG Olgun Ajansı’na değerlendirmeler yaptı.

“YANLIŞ KULLANILAN BİR KAVRAM DAHA VAR, FİNANSE EDİLEBİLİR CARİ AÇIK. HAKEZA BİR DEYIM NAMEVCUT. ZIRA VERESİYE CARİ AÇIK IMKÂNSIZ”

Prof. Dr. Çolak, “Cari açığı, inanın akan belirtik diyenlerin çoğu dahi bilmiyor. Akan zahir esasında iki lafız ile açıklanır. Akan açık eşittir, ülkenin tasarruf açığı. Şayet bu büyüklük yurtiçi tasarrufları yatırımlarını aşıyorsa, bu ülkenin, devletin kazanç gelirlerini aşan aynı masraf yapıyorsa bu akan sarih demektir. Cari bulutsuz ayrımsız son. Tıpkı dahi kavisli geçer tıpkı deyim daha var, finanse edilebilir akan çıplak. Böyle bire bir deyim yok. Zira veresiye akan belirgin olanaksiz. Bu ülkeye dünyalık gelirse siz cari küşade verirsiniz. Ego harcayayım sonra dünyalık bulayım derdinde değilsiniz. Önce dünyalık dirimlik sonradan harcarsınız” sözleriyle akan bariz tartışmalarına değindi.

“BU BÜYÜKLÜĞÜNDE ÇOKÇA BİNA, GÜREŞÇI KÖPRÜSÜ YAPACAĞINA YENİLENEBİLİR ENERJİYE MAHIYET AYIRSAYDI TÜRKİYE ZAMAN O KRİZİN İÇİNE GİRMEZDİ”

Çolak, Türkiye’nin cari açığına ilgili, “Türkiye’nin akan açığının başa bela olmasının altında yatan genişlik kocaman deli dolu enerji maliyetleridir. Çünkü Türkiye, tehlikeli bir erke ithalatçısı. Gelişigüzel şeyin bir alternatifi var. Bu büyüklüğünde çokça çatı, güreşçi köprüsü yapacağına yenilenebilir enerjiye kaynak ayırsaydı Türkiye zaman o krizin içine girmezdi. İkincisi, tığ akan bariz verirken bu gelen mülk bize bilcümle portföy yatırımları ile geldi. Aracısız yatırımcı gelip bu ülkeye haddinden fazla faydası olmadı” dedi.

“SEVGİ GÖSTERDİĞİMİZ KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN BUGÜNE KADAR GELEN DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM 12 MİLYAR DOLAR”

Türkiye’deki yabancı yatırımcı verilerine dikkat çeken Çolak, şunları söyledi:

“Türkiye’bile bütünü 2002’den bu yana 174 milyar dolarlık ayrımsız doğrudan ecnebi envestisman geldi. Yer haddinden fazla geldikleri düz 55 milyar dolarla mal sektörü. Sonra erke, bildirişim. Bu paranın yetişkin bir kısmı bizim daim çatışmak amacıyla alan aradığımız Avrupa’dan geldi. Türkiye’ye direkt yatırımcı gelen sunu aşkın mutluluk, genişlik çok çekişme ettiğimiz, ‘kıskanıyorlar, bize muhtaçlar’ dediğimiz Hollanda’dan. İkinci sırada İngiltere, üçüncü sırada tekrar daim cidal ettiğimiz Almanya var. Sonraları Fransa ve Amerika geliyor. Öyle abarttığımız, bağlılık gösterdiğimiz Körfez ülkelerinden bugüne kadar gelen direkt ecnebi envestisman 12 milyar dolar. Kardeş deyip tahminî 5 milyon insanını aldığımız Suriye’den Türkiye’ye bugüne kadar yasalı yerine giren doğrudan yabancı envestisman hemen 1 milyon dolar. Türkiye’nin 25 milyar doları aşan tıpkısı ithalat yaptığı Çin’den haddinden fazla bağan benzeri aracısız yabancı envestisman geliyor. Türkiye’nin direkt yabancı yatırımın 3/4’üne mail kısmı Avrupa’dan geliyor. Türkiye’nin ihracatının yarısını oraya yapıyor. Doğrudan ecnebi yatırımın 2/3’ü oradan geliyor. Öyle ki Avrupa ile uğraş ediyor. O zaman o herif dahi ‘yeter, ben imdi gelmeyeyim’ diyor.”

“YATIRIMLARI KAÇIRIRSANIZ BUGÜN DÖVİZ İLE İLGİLİ SIKINTI YAŞARSINIZ, SWAP’LA İŞİ GÖTÜRMEYE ÇALIŞIRSINIZ”

Akıbet yıllarda ecnebi yatırımın öncelere göre henüz birkaç geldiğini belirten Prof. Dr. Çolak, “Tıpkı firmanın bundan 3 yıl evvel Türkiye’ye gelip aynı makine fabrikası kuracağı haberi gelmişti. Üste Manisa’bile yer satın aldıkları. Ben çok sevinmiştim. İlk yıl belki 1 bilyon TL munzam derece yaratacaktı ama peşinden ayrıksı, kuvvetli aracısız yatırımcı getirecekti. ve tığ onu kaçırdık. Öyle yatırımları kaçırırsanız zaman döviz ile ilişik yük yaşarsınız, SWAP’la işi götürmeye çalışırsınız. Dolasıyla akan vazıh bire bir son. Bile dahi bu akan açığı verirken kullandığımız kaynaklar zayıf. Deminden ise daha tutkun” diye niteleyerek konuştu.

“İSVİÇRE’YE ALTIN İHRACATI BİRİNCİ SIRAYA GELDİYSE TÜRKİYE’DEN RESÜLMAL KAÇIRILIYOR DEMEKTİR.”

Türkiye’dahi, “Parasal olmayan zer tür” diye niteleyerek aynı kavramın olduğunu tamlayan Çolak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bunun adı esasta değerli ihracatı ve ithalatıdır. Türkiye, 2003 yılından beri tabiri caizse altınla oynuyor. İnanılmaz baş aşağı çıkışlar oluyor. Düşünebiliyor musunuz, bazen yılların bazı aylarında Türkiye’nin bildirme çok ihracat yaptığı mevki İsviçre oldu. İsviçre Türkiye’den sunma fazla kızıl almış. Evet İsviçreli kadınlar şappadak Türk mücevherlerine, bileziklerine mi açgözlülük etti, namevcut. Geçen kamer arz aşkın değerli ithal ettiğimiz saha İsviçre oldu. İsviçre zer üretiyor mu, yararlı. Tamam bittabi geliyor? Bunun adı şu; eğer Türkiye’den İsviçre’ye altın ihracatı birinci sıraya geldiyse Türkiye’den sermaye kaçırılıyor demektir. Bu ikincisinde da geliyor demektir. Bu altınlar öyle kelepçe falan değil. Külte zer. İstikrarlı bir büyüklük amacıyla bunlarda ötede oynaklık olmamalı. Bizde ise böyle tıpkı oynaklık var.”

“TÜRKİYE ‘A’ MALINI PEYDA ETMEK İÇİN MÜLK İTHAL GELMEK YERINDE”

Türkiye’nin cari açığı konusunda Çolak, “Kimse bilemez. Tanrı agâh. Mal geldi çok, para gelmedi birkaç. Bu dosdoğru benzeri molekül değil. Çünkü akan açığın içindeki ana tür aut tecim açığı. Ne demek, ihracatın dış alım ile arasındaki farkı almak. Kilolu tıpkısı ithalatımız var. Bu sene haddinden fazla okkalı tıpkı aut ticaret açığımız var. Çünkü Türkiye mesafe mal ithal ediyor. Herkesin bildiğinin tersine Türkiye, çok aşkın tükettiği amacıyla ithalatı artmıyor. Türkiye ‘a’ malını fora etmek için servet ithal etmek yerinde. Örneğin şu zaman aramızın çokça dolgunca olmadığı Yunanistan’dan tığ cehre ithal ediyoruz. Sonra o pamuğu alıp iplik yapıyoruz, sonuç kumaş yapıyoruz. Dolasıyla Türkiye’nin dış ticaret yapısını doğrultmak üzere bu aleniyet mallarını yeniden Türkiye’birlikte üretmenin yolu açılmalı” değerlendirmesini yaptı.Share: