Otobüsün bagaj kapağının çarptığı yayanın dekor videosuyla aydınlatılan ölümüyle ilgilendiren gerekçeli değişmeyen açıklandı

MUHAMMET MUTAF/SİDAR FERT ERMIŞ – Tunceli’nin Ovacık ilçesinde eğreti otobüsünün portbagaj kapağının çarpmasıyla Munzur Çayı’na düşen ve kaybolduktan 19 dolaşma bilahare cesedine ulaşılan Engin Eroğlu’nun ölümüyle ait 4 sene 8 ay 20’şer dönem hapisle cezalandırılan iki sanık için gerekçeli karar hazırlandı.

Tunceli 2. Ağırbaşlı Ceza Mahkemesi, Tunceli-Ovacık kara yolu üstünde çevirgeç ve bulaşıcı yoğunluğunun fazla olmadığı Gökmeydanı mevkisinde 15 Haziran 2019’üstelik meydana mevrut kazada, olay tarihinde 29 yaşında olan Engin Eroğlu’nun ölümüyle ilgilendiren tutuksuz yargılanan ve “Taksirle bir kişinin ölümüne sebep olmak” suçundan ayrı ayrı 4 yıl 8 ay 20 aktarılma hapisle cezalandırılan Sevinçli İ. ile Erdal S. hakkındaki kararın gerekçesini açıkladı.

Gerekçeli kararda, Eroğlu’nun koyunlarını otarmak üzere evden çıktıktan sonra bilgi alınamaması üzerine arama çalışması başlatıldığı, karaca yolu üzerinde Eroğlu’na ilişkin şapka, cep telefonu ve nefes lekeleri bulunduğu, fenomen yerinde ise cihaz parçaları ile otobüse ilişkin kaporta parçası bulunduğu belirtildi.

Kararda, A.R’nin Ovacık Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek fenomen günü Ovacık’tan İstanbul’a otobüsle seyahat fail kardeşi Ç.R’nin otobüsten görünüş videosu çektiği, videoları yine izlediğinde amortisörlerin bulunduğu yerde darp sesi duyularak otobüsün bagaj kapağının fırladığını, bu esnada Eroğlu’nun otobüsün yanından geçtiğini ve kapağın Eroğlu’na çarpmış olabileceğini bildirme etmesi üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Ovacık İlçe Bitirmiş Komutanlığınca hazırlanan videoteyp araç görüntüleri strateji tutanağına düzlük verilen kararda, 69 saniye olan görüntünün 23. saniyesinde Eroğlu’nun yolun esen tarafında otobüsün sağlıklı yöre kısmından görüntüye girdiği, 24. saniyede görüntüden çıktığı ve zedelenmek sesi geldiği, 33. saniyede otobüsün durduğu, çoban olduğu değerlendirilen kişinin “Sen orayı kapatmadın mı” sorusuna başka birinin “Nereyi” dediği ve bire bir kişinin “Kapağı” dediğinin duyulduğu ve düşüncesiz gelen otobüsün 68. saniyede izlerin bulunduğu yerde durduğu ve gine izlenen görüntünün 32 ve 33. saniyelerinde “Kafasına çarptı” şeklinde konuşmanın geçtiğinin tespit edilmesi üzerine görüntülerin analiz edildiği belirtildi.

“Kapağı bagaja yerleştirerek yola bitmeme ettikleri anlaşılmıştır”

Kararda, İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünce hazırlanan raporda, otobüsten kopan bagaj kapağı ile olay durumunda kâin kaporta parçasının boya karşılaştırması sonucu fiziki ve kimyasal özellikler itibarıyla eş olduğunun belirleme edildiği bildirildi.

Eroğlu’nun cesedinin 3 Orak Ayı 2019’da Munzur Nehri içerisinde ekiplerce bulunduğu belirtilen kararda, mahkemece olayın kabulüyle ilgilendiren, “Otobüsün benzeri süre posta aldıktan sonra bagaj kapağının açılması ve çıkması sonucunda dil istikametine göre aksi istikamette revan Eroğlu’na çarpması ile nehre düştüğü, kapağın düştüğünü gören maznun Erdal’ın düştüğü yere büyüklüğünde araçla dümbelek geldiği, eksiksiz olarak darp noktasına kadar gelmediği, sanıklar ile beş altı yolcunun kapağı ahzetmek ve tespit etmek üzere araçtan indikleri, kapağı bagaja yerleştirerek yola devam ettikleri anlaşılmıştır.” değerlendirmesine saha verildi.

Görüntüleri çekici Ç.R. beyanında, el telefonu ile otobüsün camından natür çekimi yaptığını ve çekerken dikkatini çeken özel benzeri format olmadığını anlattı.

Yolculuk yaparken zedelenmek sesi ve bağrış çağrış duymadığını aktaran Ç.R, “Otobüs durdu, arka arka gitmeye başladı. Araçta tıpkısı sorun olduğunu tutum ettim. Ne olduğunu iptila ettiğim üzere aşağıya indik. Munzur Nehri’nin kenarında bagaj kapağını gördüm. Kapağı aldık, bagajın menteşeleri yamulduğu üzere namına takamadık. Kapağı aldığımızda değme çağ izi, kapela ya birlikte el telefonu olup olmadığına dikkat etmedim. Portbagaj üzerinde kan olup olmadığı dikkatimi çekmedi. Olayı arkadaşımın Açık Deniz’in kaybolduğunu bilgelik vermesinden sonradan öğrendim. Kardeşim A.R’yi aradım. Kardeşim sefer kenarında Açık Deniz’e ilişkin dem izi, cep telefonu ve şapka ile iki sayı amortisör bulunduğunu söyleyince olayın otobüs kapağının yerinden çıkması ile ilgili olabileceğini düşündüm. Kardeşime olayın olduğu yerde video çektiğimi söyledim ve videoyu namına attım.” ifadelerini kullandı.

Videoyu sanıklara izlettiğini anlatan Ç.R, sanıkların namına “Olayın bizle hangi alakası var.” dediklerini belirtti.

Sürücü birincil detone çıktı

Sanıkların teltikli sorumlulukları yönünden mahkemece yapılan değerlendirmeye meydan verilen kararda, şunlar kaydedildi:

“Aracın maznun Erdal’ın atıf ve idaresinde olduğu, maznun Mutlu’un sakınma güdücü ve muavinlik yaptığı, sanıkların lüzumlu özen ve özeni göstermeyerek arızalı ve kilitlemeyi unuttukları bagaj kapağı ile trafiğe çıktıklarının sabit olduğu, Adli Tababet Kurumu Gidiş Geliş İhtisas Dairesi raporunda güdücü Erdal’ın asli kusurlu olduğu, müteveffa Açık Deniz’in aklı başında olduğunun belirtildiği, kazanın araçtaki beceri arıza kendisine kabul edilebilecek bagaj kapağının arızalı olması dolayısıyla gerçekleştiği ve olayın oluşumunda seçme iki sanığın kapaktaki arızayı bilmelerine karşın yola çıkmaları nedeniyle kusurlarının bulunduğu, mahkememizce her iki sanığın dahi trafiğe çıkmadan önce bagaj kapağını uygun şekilde kapatmak ve arama etmekle mesul oldukları ancak sanıkların arızalı olduğunu bildikleri portbagaj kapağı ile trafiğe çıktıkları ve bahis konusu kapağı kilitlemeyi unuttukları mahkememizce sabit görülmüştür.”

Kararda, sanıklar Mutlu İ. ve Erdal S’nin kapakta sav olduğunu bildiklerine dikkati çekilerek, “Buna rağmen ilgi ve özen yükümlülüklerine ters adına gerçekleşen neticeyi öngördükleri ve bunun gerçekleşmesini istemedikleri halde ‘Bir şey olmaz’ saikiyle hepten şanslarına yahut bambaşka etkenlere başkaca kendilerinin ustalık veya bilgilerine güvenerek trafiğe çıktıkları, nedeniyle sanıkların bilinçli taksirle debi ettikleri anlaşılmıştır.” ifadeleri düz aldı.

Gerekçeli kararda, sanıklar Mesut İ. ve Erdal S’nin üzerlerine tehirli suçun öz ve ebat değiştirerek belirlenen “Taksirle tıpkı kişinin ölümüne neden olmak” suçundan alelhusus sanıkların kazanın meydana gelmesindeki kusuru nazara alınarak 4 yıl 8 ay 20 gün hapisle cezalandırıldığına ve sürücü belgelerinin 3 yıl vurdumduymaz alınmasına karar verildiği kaydedildi.

Share: