Nazır Kurum’dan konut fiyatlarının düşürülmesine ilişkin açıklama

Kullanılmamış ev kampanyalarının Ilkgüz ayında başlayacağını duyuran Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Kurum, “Yurt Ev öncülüğünde başlatılacak hane kampanyalarıyla konut ve icar fiyatlarının frenlenmesi amaçlanıyor” dedi.

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum, önümüzdeki dönemde Yurt Ev öncülüğünde başlatılacak projeler ile göz ve icar fiyatlarının düşeceğini söyledi. Başlatılacak projelerde elden amme değil hususi sektörün birlikte devreye gireceğini tamlayan Hava, “Ilkgüz – Teşrinievvel aylarında Emlak Ev öncülüğünde tüm firmaların katılacağı bakir bire bir hane kampanyası başlatılacak. Burada vakit kaybetmeden kamunun değil, hususi sektörün de devreye girerek yeni konutların üretilmesi ve fahiş fiyatların frenlemesi amaçlanıyor” açıklamalarında bulundu.

Kentsel dönüşümde icar yardımı artıyor

Kentsel dönüşümde verilen kira desteğinin artırılmasına ait da konuşan Nazır Gelgel, “Kentsel dönüşümde icar desteğini bin 150 liradan bin 500 liraya çıkarıyoruz. Proje bazında 2 bin liraya büyüklüğünde çıkan alanlar var. 2 bin liralık kira yardımı alanlara da 2 bin 600 liralık verilecek. Ferdî kentsel dönüşümde şu zaman 400 temel puan ve 400 bin olan oranlar 600 temel fakül ve 600 bine yükseltilecek” diye konuştu.

“Yer Sarsıntısı yöntem üstü bire bir konudur”

İBB’ye eleştirilerde da kâin Nazır Gelgel, depremin siyasa üstü bir bahis olduğunu söyledi. Alım, “Bakın zaman, 17 Ağustos depreminin yıldönümündeyiz. Herhangi Bir fırsatta yer sarsıntısı meselesinin siyaset üstü olduğunu söyleyip dahi hala depremi bir politika malzemesi üzere kullananlara şurası terennüm etmek istiyorum. Imdi konseyler, çalıştaylar dönemi geçmiştir. Türkiye ve İstanbul tıpkı deprem tehdidi altındadır. Antrparantez Kentsel tahavvül mevzuatına dayalı eleştirilerle tıpkısı yere varmamız olabilir değildir. İşte bakın, tığ sizin eleştirdiğiniz o mevzuatlarla İstanbul’un 39 ilçesinde transformasyon yapıyoruz; işte zaman de 60 bin konutluk dünyanın sunu balaban inkılap alanındayız. Demekki istenilince yapılabiliyormuş, çalışacağız. Bize “Ego kentsel inkılap açmak istiyorum, havari olun” diyeceksin, projeni, planını getireceksin biz birlikte sizlere apotr olacağız. Cümle elini taşın altına koyacak. Bizim eksantrik gayemiz yok, biz bibi kalplerimizdeki acısı taptaze duran 17 Ağustos’lar bir elan yaşanmasın diyoruz. Bu görüntüleri inanın aklımızdan ayrımsız dakika de çıkarmıyor, mütemadi dönüşüme çalışıyoruz. Şehri yönetmen insanların hepsini bir duyguya, bire bir hassasiyete davet ediyorum” dedi.

Asbestli sefine tartışmaları

Çekicilik, İzmir’e geleceği belirtilen ve taş pamuğu taşıdığı amacıyla tartışmalar hastalık olan gemiyle ilişkin istifham konusunda, İzmir Büyükşehir Uray Başkanı’nın belirttiği rakamın falsolu olduğunu söyleyerek, “9.2 titrem asbest olduğu belirtiliyor. Bu kerem kanunlara uygun. Ancak gemi karasularımıza girmeden kontrolden geçirilecek. Şayet tamlanan miktardan çok kaya lifi varsa geldiği yere idraksiz gönderilecek” diye niteleyerek sözlerini tamamladı. – İSTANBUL

Share: