Nazır Nebati: Yekpare Kesimleri İlgilendiren Idrak Politikalarını Hayata Geçiriyoruz

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Esnafımızdan işçilerimize, çiftçilerimizden yatırımcılarımıza kadar mecmu kesimleri ait idrak politikalarını hayata geçiriyoruz” diye niteleyerek esnaf, işveren, tüketici ve yatırımcılara bugüne kadar sağlanan algı kolaylıklarını maddeler halinde paylaştı.

Nureddin Nebati, alacak politikalarıyla ait yıpranmamış düzenlemeleri bugün sosyal iletişim araçları hesabından duyurdu. “Esnafımızdan işçilerimize, çiftçilerimizden yatırımcılarımıza büyüklüğünde tüm kesimleri ait rüşvet politikalarını hayata geçiriyoruz. bazı bazı serbest kitleleri, arada sırada elan hayata geçirilmemiş işletmeleri destekliyoruz. geceli gündüzlü demeden, gencinden yaşlısına büyüklüğünde her vatandaşımıza, esas gıdadan minimal ücrete varıncaya dek, idrak boyutu ile elbette bindi olabileceğimizi hesaplıyor ve tehirsiz bu adımları atıyoruz” diyen Bitkisel, getirdikleri düzenlemeleri maddeler halinde şöyle sıraladı:

“ESNAF VE İŞVERENE SAĞLANAN VERGİ KOLAYLIKLARI”

“Evden üretim yapanların bildirge ita, defter tutma ve belge aranjman kadar zorunlulukları yok. E-ticarete laf olan ve evde imal ettikleri ürünleri satanlar birlikte esnaf muafiyetinden yararlanabiliyor.

Basit usule tabi 850 bin esnafın tecim kazançlarını dirimsel vergisinden derogasyon tutuyoruz.

Sosyal medya muhteva üreticilerinin kazançlarını yalınç tıpkısı yöntemle vergilendiriyoruz.

Eğreti rüşvet beyannamelerinin sayısını 4 namına 3 adına belirledik.

Genç girişimcilere 3 sene boyunca dirimlik vergisi istisnası uyguluyoruz.

Minimum ücretten dirimlik ve damga vergisini derogasyon tutuyoruz.

İnteraktif algı daireleri üzerinden acul ve açıktan hizmet veriyoruz.

Çiftçilerin destek ödemelerinden vergi almıyoruz.

Yurt dışı ve yurt içi varlıkların beyan edilerek kayıtlara alınmasına imkan tanıyan ‘Yeni Yaşayış Barışı’ düzenlemesi hayata geçirdik.

“TÜKETİCİYE SAĞLANAN VERGİ KOLAYLIKLARI”

Enflasyonla dövüşmek ve vatandaşlarımızın gelgel gücünü artırmak için uygulamaya koyduğumuz KDV indirimleri ile kısaca 50 bilyon liralık vergiden vazgeçtik.

Küresel-tarumar ayrımını kaldırarak, besin ürünlerinde KDV oranını yüzdelik 1’e indirerek uygulama kolaylığı sağladık.

Vatandaşlarımızın istihlak sepetinde majör benzeri düzlük markajcı kovanlık ve hijyen maddelerinde KDV oranlarını yüzde 8’e indirdik.

“YATIRIMCILARA SAĞLANAN KDV KOLAYLIKLARI”

KDV’de, azrail mükelleflerin satıcı mükelleflere bağlı olumsuzluklardan etkilenmemesi amacıyla ‘İsteğe Sınırlı Cümle Tevkifat’ uygulamasını hayata geçirdik.

İmal ettikleri malları aracısız ihraç eden imalatçılara, dış satım bedelinin yüzde 10’una büyüklüğünde devreden KDV tutarı ile sadık namına iadeli talep ika imkanı sağladık.

İmalat sanayiine yönelik yatırım, motivasyon belgesi kapsamında yapılan yapım yatırımlarındaki istisnayı 2025 yılı sonuna büyüklüğünde uzatırken turizm yapım yatırımlarını bile tazammun aldık ve derogasyon uygulamasını kolaylaştırdık.

Dahilde işleme ve eğreti kabul rejimleri kapsamında ihraç edilecek malların üretiminde kullanılacak KDV’siz malzeme alımı uygulamasını 2025 yılı sonuna büyüklüğünde uzattık.

Sanayi sicil belgesine haiz olan sanayicilerin imalat sanayiinde vira etmek için alacakları yıpranmamış makine ve teçhizat için, yatırım teşvik belgesi olmasa bile 2022 yılı sonuna büyüklüğünde KDV istisnasından yararlanmalarına imkan sağladık.

6745 dar Kanun’un 80’inci maddesi kapsamında teşviklerden yararlanmasına değişmeyen sunulan teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla Ar-Ge faaliyetleri sonucunda üretilen elektrikli motorlu araçların geliştirilmesine müteveccih verilen mühendislik hizmetlerine ait istisna uygulaması getirdik.”

Share: