DOĞRU Parti’den başörtüsüyle ilgili kanunuesasi değişikliği teklifi açıklaması: Önümüzdeki haftalarda Meclis’e ati

DOĞRU Tümen Ekip Başkanvekili Bülent Turan, TBMM’birlikte yasama kurulu muhabirleriyle ayrımsız araya geldi. Turan, gazetecilerin anayasa değişikliği teklifi, DÜRÜST Parti ile HDP’nin görüşmesiyle ilgilendiren sorularını yanıtladı. CHP’nin başörtüsüyle ilişik esas değişikliği teklifinin iri yanlışları olduğunu söyleyen Turan, “Önümüzde iki nöbet vardı. Ayrımsız tanesi CHP’nin yaptığı kabil alır, matbuat üzerinden partilere verir. DÜRÜST Fırka’nin kimliği buna akla yatkın değil. Çalışmalarımızda danışma yapmayı kıymetli buluyoruz. CHP’nin vermiş olduğu teklifin ustalık adına büyük yanlışları var. Başkaca bilmeden mamul olduğunu düşünüyorum. Başörtüsünü yasaklamaya bap açan tarafları var” dedi.

“METİNLER REVİZE EDİLECEK”

Başörtüsüyle ilgilendiren mugayeret partilerine yapılan ziyaretlerde amade metinle gitmediklerini, kanaatleri aldıklarını belirten Turan, “Değişik partilere gittiğimizde düşünülerek kanun metni götürmedik. Metnimiz var bizim. Alternatifi var. Çalışıyoruz komisyonlarda. Amma elimizde tıpkısı güçlü var, alın bunlara tamam deyin demeyi DOĞRU Tümen geleneğine yakışmadığı kanaatindeyiz. Değişik partilere gittik, kanaatlerini aldık. O kanaatleri bu hafta Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bu görüşmelerin sonucunda değişik partilerin yaklaşımıyla beraber o metinler revize olacak” ifadelerini kullandı. Turan, metnin serencam haline yaklaşıldığını, önümüzdeki haftalarda Meclis’e sunmayı beklediklerini belirtti.

“HDP’YE AYNI YERDEN BAKIYORUZ”

HDP’ye yapılan ülfet üzerinden gelen eleştirilere karşılık veren DOĞRU Öğür’li Turan, “HDP’ye baktığımız yer kıvılcım değişmiş değil. HDP’ye toplumun çokça iri tıpkısı yüreklilik verdiğini, amma onların krediyi heba ettiğini, bağlama ter görüntüsü verirken, şık çekmeye büyüklüğünde mevrut bire bir süreç işlediğini dahi görmüş olduk. HDP’ye tıpkısı yerden bakıyor, bire bir şeyi düşünüyoruz. Biz isterdik ki HDP keşke bu demokratik krediyi kullanabilseydi dahi silahların susturucusu görünmek hesabına silahların susturulmasını öngören ayrımsız sürecin öncüsü olsaydı. HDP’ye göz açımız değişmiş değil ancak hayatın da tıpkısı gerçeği var” ifadelerini kullandı.

“İTTİFAK DÜZENLEMEK EKSANTRIK BİR MADDE”

Turan, “Rastgele salı günü parçalanmamış partiler birbiriyle görüşürler Sedir’in gündemini. Biz elan ilk da koca konuları mecmu partilerle görüştük. Meclis Başkanvekili HDP’li olunca parçalanmamış partilerin mensupları ‘Başkanım bana müsaade ver’ demiyor mu? Eş oradaysa bu hayatın olağan akışı demektir. Divan’te ahbaplık etmek, Divan’te olan çalışma takvimini çalıştırmak ayriksi tıpkı şeydir. Siyasi yeğleme yerine dışarıda toplantı boşaltmak, görüşmek, geleceği temas etmek, sözleşme boşaltmak bambaşka benzeri şeydir” diyerek konuştu.

“SAYLAV SİSTEME ÇALMAK OLABILIR DEĞİL”

Milletvekili sisteme dönüşün mümkün olmadığını vurgulayan Bülent Turan, “Riyaset sistemi olmasaydı düne kadar Sivas’ta yaktın dediği Anne Karamollaoğlu ile bir arada olmazdı. Altılı masanın yer iri vaadi mebus sisteme andirmak. Maharet olarak parlamenter sisteme andirmak gibi değil. 400 milletvekilinin oyunu alması gerekir. Ayrıca halka götüreceksiniz. Tıpkısı başkan seçelim kendini yok etsin gene seçelim diyeceksiniz. Hayatın bayağı akışına çapraz” değerlendirmesinde bulundu.

“KILIÇDAROĞLU’NA TEŞEKKÜR BORCUMUZ VAR”

Turan, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun mikro dışı ziyaretlerine ilişik şunları söyledi:

“ESIR gezisi tekmil ayrımsız fiyaskodur. İngiltere gezisi ayrımsız Amberin Ahit ile görüşmek amacıyla, yetmedi Uca Çevrimli Başarır ile görüşmüş Londra’bile. Mualla Dirayetli ile Amberin Ahit ile görüşmek üzere gidilir mi ya? Sosyete kolpo geçiyor, sitem ediyor. Bence Kılıçdaroğlu Erdoğan kazansın diyerek büyük bire bir çalışma harcıyor. Teşekkürname borcumuz var Sayın Kılıçdaroğlu’na. KÖLE, İngiltere gezisi, başörtüsü çıkışı, esrar iddiaları. Bunlar Türkiye’nin akseptans etmediği gündemler.”

Share: