Miçotakis’in Erdoğan’ı sinirlendirecek bilinmez planı ortaya bundan sonra! Deniz izin alanlarını 12 mile çıkaracaklar

Yunanistan’ın haddinden fazla okunan gazetelerinden Ta Nea, Atina hükümetinin Ankara’yı kızdıracak ayrımsız girişim hazırlığı içerisinde olduğunu yazdı. Ceride, gelecek sene yapılacak seçimler öncesinde Yunanistan’ın Girit’in gâh yönlerden deniz bitirme alanlarını 12 mile çıkarmaya hazırlandığını yazdı.

MİÇOTAKİS BU HAMLEYE MÜSAADE VERDİ

Gazetede vadi düzlük haberde Atina’nın Türk yetkililerle ağız tatsızlığı olması amacıyla adanın doğusundan değil cenup ve batısından bire bir genişlemeye gidileceği belirtildi. Planın Dışişleri Bakanlığı’nın “çekmecesinden çıktığı” belirtilirken ati yıl seçimlerde koltuğa baştan yerleşme planları işleyen Başbakan Kiriakos Miçotakis’in da bu hamleye onaylama verdiği belirtildi.

DENİZ YETKİ ALANLARINI 12 MİLE ÇIKARMA PLANI

Yunan medyası henüz önceki hem Miçotakis hem de Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias dahi Girit’teki bahir bitirme alanlarının 12 mile çıkarılmasının sinyalini verdiğini ve “Ülkenin çıkarına hizmet edecekse yapmaya hazırız” dediklerini hatırlattı.

KUL’NİN DESTEK VERDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Ta Nea’ya konuşan Dışişleri Bakanlığı’ndan kaynaklar ati yılın Mart ayında bu planın uygulanabileceğini dile getirdi. Mavera yandan haberde MEMLUK’nin birlikte bu plana bindi verdiği öne sürüldü. Makalede, “ESIR de Gün Doğusu Akdeniz’deki enerji sektörünün yararına olacak ve sorunların çözülmesi ve Balkanlardan Ölçülü Gün Doğusu’ya kadar abra gelmesini destekliyor” denildi. Bölgede KÖLE merkezli ExxonMobil’in incelemelerinin sürdüğü ve ÇAKER’nin bile bölgedeki durumla yakından ilgilendiği belirtilirken Girit’in güney ve batısından genişlemesi yerinde Türkiye’nin huzursuz olmayacağı birlikte aktarıldı.

STRATEJİK KAZANIM SAĞLAYACAK

Mavera yandan Ta Nea’daki tıpkısı haberde Yunanistan’ın Fransa’dan satın aldığı Rafale çekişme uçakları üstelik gündeme geldi. Gâh kaynaklara dayandırılan haberde, Mart ayında Yunanistan’a ilişik Rafale sayısında artış olacağı ve gelecek yılın ilkbaharında pilotların eğitiminin üstelik tamamlanacağı aktarıldı. Makalede, “Bu buut Atina’ya Türkiye karşısında havada mühim bir kazanim sağlayacak” denildi.

Kaynak: Sözcü

Share: