“Kültürel Aktarımlar” Sergisi Yenişehir’de Açıldı

Mersin Yenişehir Belediyesi ve Brieflyart İstanbul hareket birliğiyle düzenlenen “Kültürel Aktarımlar”  sergisi Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Müzakere Galerisi’nde kapılarını açtı. Açılışa Mersin Ağacı Valisi Ulvi Hamza Pehlivan ve Yenişehir Belediye Reisi Abdullah Özyiğit üstelik katıldı.

Yenişehir Belediyesi’nin 2020 yılının Son Teşrin ayında açılışını yaptığı Ahmet Yeşil Konuşma Galerisi önemli sergilere eş sahipliği yapmaya bitmeme ediyor.  Galerinin 11’inci sergisi olan “Kültürel Aktarımlar” sergisi Ahmet Yeşil, Mehabetli Akkuş, Bubi, Horasan, Hüsamettin Koçan, Meriç Hızal, Icazet Akbaş, Şenol Yorozlu’nun eserlerini sanatseverlerle buluşturacak. Serginin açılışına Mersin Ağacı Valisi Şanlı Hamza Pehlivan ve eşi Şans Pehlivan, Yenişehir Kaymakamı Nevzat Şengök, Yenişehir Şehremini Abdullah Özyiğit, Gazeteci-Edip Abbas Kıpırdak, Ressam Ahmet Yeşil, küratör Nilgün Yüksel ve haddinden fazla sayıda sanatsever katıldı.

“SANATA YAKIN DURMAK, HANGİ MESLEĞİ YAPIYOR OLURSANIZ OLUN SİZE AYAR ŞIMENDIFER, HAYATA HAZ TREN”

Sergi açılışında istişare işleyen Mersin Valisi Uca Hamza Güreşçi sanatın, kültürün ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade ederek “Konferans, kültürümüzün çokça yüce ve ayrılmaz bir parçası. Sanatla alakadar olmak, sanata andıran durmak, hangi mesleği yapıyor olursanız olun size derece şimendifer, hayata ezgi tren. Kültürel Aktarımlar, bu serginin teması ve mehabetli dahi bire bir mesajı var. Tabi sanatçılarımız zarfında bulunduğumuz kültürel yaşamdan, geçmişten bugüne esinlenirken bir yandan dahi kendilerinden da derece katarak bundan ahir sürece katkı sağlamaya, eserleriyle kültüre baylanlık katmaya çalışırlar. Sazak Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve ekibi ilkin kalkmak üzere emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Serginin kıvrak ve hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Mersin Yenişehir Şehremini Abdullah Özyiğit ise açmış oldukları Sazak Yenişehir Belediyesi Ahmet Yeşil Danışma Galerisi ve Yenişehir Belediyesi Hanek Galerisi’nin sıkça koskocaman sergilere sülale sahipliği yaptığını rapor etti. Özyiğit Yenişehir halkının sanatsever olduğunu vurgulayarak “İstanbul’üstelik nutuk düzenlemek macerasız amma bunu Anadolu’dahi beğenmek gerekiyor. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’miz kadar tıpkı alana ocak sahipliği yapıyoruz. Burada sanatsever bire bir el var” dedi.

“MÜZAKERE İNSANI VE BAKIŞ AÇISINI GELİŞTİRİR. PERSPEKTİFİMİZİ AÇAR SANATLA RASTGELE ŞEYİ DAHA GERÇEKÇİ GÖRÜRÜZ

Başkan Özyiğit sanatın insanın göz açısını değiştirip geliştirdiğinden de bahsederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada yaptığımız işleri siz sanatseverler ile ortaklaştıralım, geliştirelim Anadolu’ya bile açılmış olalım. Bu sergimizin teşrikimesai konusunda Brieflyart İstanbul’dan balaban ayrımsız bindi aldık. Şehir kendisine şanslıyız zira Sazak Valimiz Ulu Hamza Pehlivan sanatı haddinden fazla dost ve birlikte destekleyen biri. Çalışmalarımıza Mersin Yenişehir Belediyesi olarak bitmeme edeceğiz. Görüşme insanı ve göz açısını geliştirir. Perspektifimizi araç sanatla seçkin şeyi daha gerçekçi görürüz. Sergimize göstermiş olduğunuz ilgiden periferi çok teşekkürname ediyorum.”

Küratörlüğünü Nilgün Yüksel’in üstlendiği “Kültürel Aktarımlar” sergisi 30 Kasım 2022 tarihine büyüklüğünde ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek. Yenişehir Belediyesi Atatürk Hars Merkezi’nde işporta kapsamında “Kültürel Aktarımlar Danışma Söyleşileri” bile düzenlendi. Konuşmacılar Küratör Nilgün Yüksel, Ressam Ahmet Yeşil ve Mustafa Horasan sanatseverler ile söyleşi düzenlendi.

Share: