Kaynak ve Maliye Bakanı Nebati, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, uygun kıymettar kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilecek şekilde akıllıcasına firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak seçmeli itimat politikalarını ve koca-ihtiyati tedbirleri da uygulamaya almaya bitmeme ettiklerini belirterek, “Enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi.

Bitkisel, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin masadaki gücü olan Türk diplomasisinin, beyinli ve müşfik hamleleriyle toptan tıpkı marka haline geldiğini belirtti.

Türkiye’ye müteveccih 1984-2001 döneminde toplam 13,5 bilyon dolar olan direkt ecnebi yatırım tutarının, 2002’den bu yana az daha 20 kata yakın bire bir artışla 244 milyar dolara ulaştığını tabir fail Bitkisel, büyükelçilerin de sonuç periyot dış satım rakamlarında kaydedilen rekorların arkasında nazik emekleri bulunduğunu vurguladı.

Bitkisel, bir nice ülkeyle azade tecim ve tercihli ticaret anlaşmaları imzalandığına meni ederek, halihazırda 22 azade ticaret anlaşması yürürlükteyken yenileri amacıyla üstelik müzakerelerin bitmeme ettiğini belirtti. Bitkisel, Kovid-19 salgını ve sonrasında Rusya-Ukrayna Savaşı ile toptan ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların barış ve istikrarı yıldırma ettiği tıpkısı dönemden geçildiğini dile getirerek, “Yekpare bu takatli sınamalar karşısında ülkemiz şipşak seçme alanda başarıyla ilerlemeye, bakir koşulların getirdiği fırsatları genişlik bereketli şekilde değerlendirmeye bitmeme ediyor.” dedi.

Avrupa Birliği üyelik sürecinin mühim evleviyet olmayı sürdürdüğünü tabir fail Bitkisel, bu süreci reformlar, iletişim, vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yönünde ilerletmeye devam edeceklerini vurguladı.

İstanbul Finans Merkezinin bile dünya çapındaki bir nice mali kuruluşa sülale sahipliği yaparak Asya ile Avrupa arasında aynı kalıp olmayı hedeflediğine dikkati calip Nebati, şöyle konuştu:

“Küresel diplomasinin akıbet yıllarda gördüğü sunu somut başarılardan birisi, yakın zamanda Sayın Reisicumhur’mızın canlı girişimleri sonucunda Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanarak birden işler ayla mevrut Tahıl Sevkiyatı Anlaşması olmuştur. Bu berrak tıpkı Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Bu tarihi antant, katıldığım G20 toplantılarında da sunma koca ruzname maddelerinden biri olan global azık sunma krizinin etkilerini hafifletmesi itibarıyla serencam kademe stratejik ayrımsız öneme sahiptir. Cumhurbaşkanı’mızın diplomatik girişimleri ve bakanımızın organizasyon kabiliyetiyle İstanbul’bile, savaşan tarafların Recep Tayyip Erdoğan etkisiyle aynı araya getirilmesiyle imzalanan barışma, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın dünya piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Sonunda cemi dünyada özellikle hububat fiyatlarındaki bildirme taraflı baskıların hafiflemesiyle gelişigüzel fiyatların gevşemesine gelişigüzel tanık oluyoruz. Hububat sevkiyatı anlaşması ülkemizin mühim aklının ve toptan sonuçlar üreten diplomatik başarılarının genişlik somut örneklerinden biri olmuştur.”

?????- “Cari işlemler dengemizde inşallah çok elan gür noktalara geleceğiz”

Türkiye’nin 2022 yılının evvel çeyreğinde da hararetli ve kararlı büyüme eğilimini sürdürdüğünü ve yüzde 7,3 büyüme oranıyla G20 ülkeleri arasında yer faziletli oranda büyüyen 3. talih olduğunu belirten Nebati, “Dünyanın arz nazik ekonomisi olan ABD iki çeyrek altın sıkışık küçülerek beceri resesyona girmiştir, birçok ümranlı ülkede durgunluk ihtimali konuşulurken, 2022 yılının ikinci çeyreği ve sonrasına ilgilendiren avangart göstergeler, ülkemizde ekonomik büyümenin bitmeme ettiğine meni ediyor. Hakikaten IMF, 2022-2023 yılları üzere küresel ekonomideki nema beklentilerini aşağı yönlü düşürürken, ülkemizin tahaccüm beklentilerini trendin tersi yönde üst cepheli düzeltilmiş etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bitkisel, bulunan toptan akse atmosferine ve dönemsel bazen veriler üzerinden karamsarlık ifşa yarışına girenlere karşın tahaccüm, dış satım, turizm gelirleri ve istihdam artışı gibi kritik göstergeler bakımından elde edilen konkre başarıların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde verilen mücadelelerin sonuçları olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Zaman ülkemizin iri potansiyelinin, milletimizin zekâ ve öz güveninin farkında olmayanlar, kendi karamsarlıklarını tek şekilde teyit etmeyen tüm bu başarıları birlikte asla boğumlanma etmiyorlar. Oysa ekonomimiz kip küresel koşullara rağmen dinamizmini koruyarak güçlenmeye bitmeme ediyor. İhracatta kırdığımız rekorlar ve turizmdeki acul toparlanma; küresel erke maliyetlerindeki sert artışlar kaynaklı cari işlemler dengesindeki bozulmayı birlikte sınırlandırmıştır. Enerji maliyetleri dış tutulduğunda cari fazla vermeye bitmeme ediyoruz. Bugün açıklayan haziran ayı verilerine bakarak aynı esbak yılın aynı ayına nazaran 1,4 milyar dolar artım kaydederek 3,1 milyar dolar aşkın verilmiştir. Harbiden, bu yılın ocak-haziran döneminde erke dış değerlendirildiğinde cari işler dengesinde 8,1 bilyon dolar, almanak bazdaki akan işlemler dengesinde dahi 35 milyar dolar aşkın vermeyi başardık. Akıbet haftalarda gevşeyen toptan erke fiyatları düşüş trendini koruyarak normalleşmeye devam ederse, cari işler dengemizde bile inşallah çokça henüz mebzul noktalara geleceğiz. Kamu maliyesine baktığımızdaysa 2021 yılını yüzdelik 3’ün altındaki bütçe açığıyla kapatarak Maastricht Kriterini karşılayan kıymetli ülkelerden biri olduk.”

Kuvvetli ve ihtiyatlı kamu maliyesi politikalarıyla Türkiye’nin acun genelinden fazlalık ayrışmaya devam etiğini, bankacılık sektörünün da cıvıl cıvıl sermaye yapısı, efdal canlı kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıktığını anlatan Nebati, “Kızıl Büyükelçilerimiz, sizler bulunduğunuz ülkelerde görev eden en üst düzey hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve politikalarını teşhir etmek için eke roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım, ülkemizin kıvrak makroekonomik temelini, sunduğu mecmu fırsatları ve Türkiye Ekonomi Modeli’mizi görevli olduğunuz ülkelerdeki ilgili taraflara aktarmanızdır.” diye konuştu.

“Enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz”

Türkiye’nin kuzeyinde mebde gösteren savaşla birlikte kalan enflasyonist külfet karşısında vatandaşları yalnız ve kanayaklı bırakmadıklarını anlatım eden Bitkisel, şunları kaydetti:

“Sabit ücretlerde yaptığımız yüksek ölçülü artışlara munzam kendisine vatandaşlarımızın bildirme çok ihtiyaç duyduğu besin, zindelik, esas gerekseme maddeleri kabil kalemlerde idrak indirimleri sağladık. Kalan enerji maliyetlerinden vatandaşlarımızın ve sanayicilerimizin yeryüzü minimal düzeyde etkilenmelerini ulaşmak için doğal gaz ve hayatiyet kabilinden kalemleri faziletli oranlarda sübvanseye bitmeme ediyoruz. Bugün kamuoyunda, devletimizin akaryakıtta acun ortalamasının çok üstünde, gök bilimsel rüsum aldığına dayalı sonuç evre yanlış, hiçbir gerçekliği sıfır aynı bilgelik dolaşıyor. Oysa tutum yönetimi adına uyguladığımız alacak politikaları sonucunda Türkiye zaman benzen ve motorinde SUTAŞ ülkelerinin tamamından daha düşük kazanç düzlük ülke konumuna gelmiştir. Benzin ve motorinde ülkemizde uygulanan rüsum SUTAŞ ortalamasından kısaca yüzdelik 14 elan bağan seviyededir. Enflasyonla mücadeleye müteveccih yaptığımız vergi indirimleri ve düzenlemelerle gelişigüzel 2021 yılında 154 milyar lira algı gelirinden vazgeçmişken, bu yıl de aldığımız arttırma tedbirlerle 251 bilyon liralık rüşvet gelirinden feragat etmiş durumdayız.”

Bitkisel, mühim tarım ve gıda ürünlerinden bazılarına yönelik aut ticaret tedbirleri uyguladıklarını, zirai istihsal maliyetlerini azaltmaya ve zirai üretimi artırmaya dönük GES yatırımlarını bindi kapsamına aldıklarını belirterek, antrparantez Rusya ile iş birliği halinde Sazak Akkuyu’dahi nükleer erke santrali inşasının bitmeme ettiğini vurguladı. Enerji üretmeye başladığında Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 10’unu bu santralden elde etmeyi hedeflediklerinin altını çizen Bitkisel, “Karadeniz’bile keşfettiğimiz 540 bilyon metreküplük gaz rezervini birlikte inşallah 2023 yılından itibaren kullanıma almış olacağız. Bilcümle bu çalışmalarımız sebebiyle ilerleyen dönemde akıbet zamanlarda yaşadığımız erke fiyatlarındaki baş döndürücü artışlardan çokça daha beş altı etkileneceğiz.” dedi.

Finansal istikrarı perçinlemek üzere bir nice girişim attıklarını dile getiren Nebati, Türk lirasını daha kurumlu ayla yayımlamak ve döviz kurlarındaki oynaklığı tenkis etmek amacıyla Kırat Korumalı Türk Lirası Tevdiat ve Iltihak Hesabı (KKM) uygulamasını başlattıklarını, bu uygulamayla Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ve Fed ürem artışlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki damarı bozuk etkisini sınırlandırdıklarını söyledi. Nebati, “Uygun altın kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilecek şekilde akla yatkın firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak selektif yüreklilik politikalarını ve yetişkin-ihtiyati tedbirleri dahi uygulamaya almaya devam ediyor, enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nebati, “Yeşil Nema”nin önemine dikkati çekerek, “Bu kapsamda, Avrupa Yeşil Uyuşma Gösteri Planı’nı yayımladık. Bu planla ülkemizin yeşil dönüşümünü destekleyen ve 2021’den 2027’ye kadar olan süreci belirleyen aynı söve oluşturuldu. Paris Anlaşması’na yan olduk. Antrparantez 2053 yılında kesin başarısız emisyona idrak hedefimizi da açıkladık. Yeşil dönüşüme finansman seçmek üzere yeşil finansmana yönelik koca çalışmalar bile gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Salgın sonrası süreçte cemi dünyanın, tedarik zincirlerinin yeniden kurgulandığı, istihsal ve lojistik merkezlerinin yeniden belirlendiği, yıpranmamış bölgesel ittifakların kurulduğu, siyasal ve soylu erki arenanın yeniden şekillendiği tıpkısı dönemeçten geçtiğine meni fail Bitkisel, bu yeni dönemde Türkiye’nin global arenada daha aşkın küçümseme sahibi olabilmesi için beşeri sermayeyi, jeostratejik konumu ve sair rekabetçi avantajları maksimal düzeyde kullanabilecekleri adımlar atmaya devam ettiklerini bildirdi.

Share: