ABD’de yetiştirici fiyatları temmuzda beklentilerin tersine düştü

KÖLE’dahi Üretici Eşit Endeksi (ÜFE), temmuzda beklentilerin aksine aylık yüzdelik 0,5 azalırken, yıllık yüzdelik 9,8 ile beklenenden beş altı artım kaydetti.

ESIR Himmet Bakanlığı, orak ayı ayına ilişkin ÜFE verisini açıkladı. Buna göre, ÜFE temmuzda tıpkısı eski taban nazaran yüzdelik 0,5 azaldı.

Piyasa beklentilerinin aksine düşüş gösteren verinin bu dönemde yüzde 0,2 artması öngörülüyordu. İki yılı aşkın tıpkı süredir ilk kez düşüş kaydeden fen, haziranda yüzdelik 1 artmıştı.

Bu dönemde yetiştirici fiyatlarında yaşanan düşüşte benzen fiyatlarındaki yüzde 16,7’lik azalış etkin oldu.

Müstahsil fiyatları, temmuzda yıllık bazda ise yüzde 9,8 arttı.

Beklentilerin altında küsurat üretici fiyatlarındaki almanak yükselişin temmuzda yüzdelik 10,4 olması tahmin ediliyordu. Müstahsil enflasyonu, haziranda ise yıllık yüzde 11,3 artmıştı.

Değişken azık ve enerji fiyatlarını içermeyen atom çekirdeği ÜFE bile temmuzda aylık yüzdelik 0,2 ve almanak yüzde 7,6’lık çoğalma gösterdi.

Atom Çekirdeği ÜFE’ye ait etraf beklentisi, almanak bazda beklentilerle paralel bire bir tempo izlerken, maaş bazda yüzdelik 0,4 artması yönündeydi. Çekirdek ÜFE, haziranda üstelik aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzdelik 8,4 artmıştı.

ÜFE, üretimde beğenilen girdilerin fiyatlarını ölçerek sonuncu eser fiyatlarına ve manşet enflasyona ait ipuçları veriyor. ABD Model Bankası (Fed), ÜFE da dahil görünmek için cümle enflasyon göstergelerini izleme ediyor.

Analistler, temmuz ayına ilişkin ÜFE verisinin enflasyondaki yavaşlamaya meni ettiğini belirtti.

Share: