Kars’ta 21 köyde 2 bin hayvana akur aşısı yapıldı

Kars’ta 21 köyde, 2 bin kuduz aşısı uygulandı ve 85 köpek kısırlaştırıldı.

Kars Valisi ve Şehremini Vekili Türker Öksüz’ün talimatıyla hayata geçirilen “Efsanevi Sağlığı Müteharrik Ara Bulucu Projesi” çerçevesinde çalışmalar gece gündüz bitmeme ediyor.

Bütçesi Kars İl Özel İdaresi marifetiyle karşılanan ve Kars Bölgesi Baytar Hekimleri Odası ile kuma planlı proje, Türkiye’dahi önce olma özelliği üstelik taşıyor.

Hayvan Sağlığı Kıvrak aracıyla, Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası bünyesinde görev yapmakta olan 2 Baytar Doktor aracılığıyla bugüne büyüklüğünde Kars genelinde hep 21 köyde, 2 bin akur aşısı uygulandı ve 85 köpek kısırlaştırıldı.

Efsanevi Sağlığı Cıvıl Cıvıl Uzlaştırıcı’yla yapılan vasektomi, küpeleme, çip uygulaması, akur aşısı uygulaması ve tedavi-rehabilitasyon hizmetleri vatandaşlar eliyle da şişman sargı görüyor.

Söz konusu proje çerçevesinde “Efsanevi Sağlığı Canlı Ara Bulucu” ve işyar baytar hekimler Kars Tarz Külveren köyünde yapılan aşılama ve iyileştirme çalışmalarına Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Baytar Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Hediye’de katıldı.

Çalışmaları durumunda inceleyen Komutan Dürü yaptığı açıklamada “Kars Valisi ve Şehremini Vekili Türker Öksüz’ün talimatıyla Kars İl Hususi İdaresi yoluyla bütçelendirilen ve Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası adına bizim dahi 2 sayı baytar hekim üyemizi görevlendirdiğimiz bu proje Türkiye’üstelik ilk olma özelliği üstelik taşıyor. Zaman Tarz Külveren köyünde memur veteriner hekimlerimizin yaptığı çalışmaları durumunda incelemek ve onlara çalışmalarında destek yüklemek amacıyla buradayız. Külveren köyünde bulunan 71 sahipsiz kapik kuduz aşısı yapıldı, 10 takim operasyonu gerçekleştirildi” dedi.

Bergüzar, “Işler sonrası hizmet ve afiyet taraması için gine Külveren köyüne ati ekiplerimiz. Kars şehir merkezinde kâin iyesiz efsanevi sayısının sabitlenmesi amacıyla populasyon kontrolü, populasyon kontrolü amacıyla vasektomi faaliyetlerinin mütemadi bitmeme etmesi haddinden fazla mehabetli. Hem şehir merkezinde Kars Belediyesi Arızi Hayvan Bakımevi ve Iyileştirme Merkezinde hem birlikte Hayvan Sağlığı Hareketli Uzlaştırıcı eliyle köylerde yürüttüğümüz sahipsiz hayvan kısırlaştırma ve iyileştirme çalışmalarımız içn cemi muhtarlarımız ve vatandaşlarımızdan destek istek ediyoruz” diyerek konuştu. – KARS

Share: