Karadeniz hamsisi hem büyüdü hem bile fiyatı arttı

Karadeniz hamsisi hem büyüdü hem dahi fiyatı arttı

Hamsi büyüdü, fiyatı 70 TL oldu

SAMSUN – Karadeniz’üstelik enerjik olan antipatik havayla birlikte büyüyen ve yağlanan hamsi, 70 TL’den satılıyor.

Karadeniz’de son günlerde çalışkan olan antipatik albeni ve sakıt deniz suyu sıcaklığı hamsi fiyatına yansıdı. Güzeşte hafta 30 ile 40 TL arasında satılan hamsi, bu hafta yağlanması ve boyutlarının büyümesiyle kilo fiyatı 70 TL’ye büyüklüğünde imdi. Satışlar karşı vukuf veren balık satıcısı Mehmet Tığ, “Şu anda balık çeşitleri eli nimetli. Hamsi da gayet ferah. Palamudun bolluğundan yağlık bu yıl hamsi beklemiyorduk amma maşallah gayet dolgunca çıkıyor. Kıtipiyoz boyutlu hamsiler 30 liradan satılıyordu. Iri boydaki hamsiler da 70 liradan satılıyor. Hamsi kar suyunu yediği için yağlandı büyüdü ve fiyatlar da normal adına arttı” dedi.

Balık satıcısı Onurcan Köse, “Hamsi şuanda büyüyüp yağlandı. Hamsiler irileşti. Elan ilk hamsi inceydi ve fiyatlar 25-30 liraydı. 2 gündür gelgel esintili geçiyor. Bugün iyicene hamsi geldi. Tamam ızgaralık ve vatandaşın aradığı hamsi. Satışlar güzelce gidiyor. Onun yanında tavuk balığı satıyoruz. Kilosunu 25 TL’den satıyoruz. Barbun 30 lira, istavrit zaman artağan miktarda bundan sonra fiyatı 50 teklik. 2 aktarılma geçmiş 80 liraydı. Ala 50 liradır. Somon 70 lira. Fiyatlar uygun” diye konuştu.

Alıcı Hüseyin Tığ ise “Hamsi aldık ama fiyatı düzgüsüz derecede fiyatlı. Balık nazik olunca haliyle fiyatı dahi artıyor. Kar suyu yedikleri amacıyla imdi yağlanır zaten. Önemli olan husus piyasadaki eğreti denk artışıdır. Bu format lüzum istemez balıklara birlikte yansıyor” şeklinde konuştu.

Diğer vatandaşlar üstelik hamsi fiyatını fiyatlı bulduklarını fakat boyutundan kıvançlı olduklarını söyledi.

Share: