Kantarcılık mesleğinin sonuç temsilcileri zamana direniyor

Kantarcılık mesleğinin akıbet temsilcileri zamana direniyor

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde kıpırdak 82 yaşındaki İhsan Alemin 62 yıldır sürdürdüğü kantarcılık mesleğiyle zamana düz okuyor. Gelişen teknolojiyle alay malay baskül üretiminin azaldığını söyleyen Alemin, meslekte çırak yetişmemesinden yakınıyor.

Palan ilçesi Cami Yanı mahallesinde hayatiyetli 82 yaşındaki İhsan Alemin 62 yıldır ata mesleği olan el kantarı üretimini sürdürüyor. Sakil cisimleri denetlemek için mergup tek kollu ahali kantarının birçok kullanma alanı bulunurken, mesleğin sonuç temsilcilerinden olan İhsan Alemin çırak yetiştirememekten yakınıyor. Hele havale üzerine üretimi yapılan ve hassaslık ayarının yalnız ustalar vasıtasıyla ayarlanabildiği el kantarının gelişen teknolojiyle gelişigüzel unutulmaya yüz tuttuğunu belirten 82 yaşındaki Alemin ömrünün sonuna büyüklüğünde mesleğini sürdüreceğini rapor ediyor.

“Mesleğimiz ölüyor, daha öğrenen bulunmayan”

Palan ilçesinde kantarcılık mesleğini sürdüren serencam 2 kişiden biri olan İhsan Alemin (82), “Kantarı danışma amacıyla yapıyorum paketlemek paramı da kazanıyorum. İsteyene yapıyoruz. Yaşlandığım amacıyla daha çok arada bir çalışıyorum. Elhak bunu yapan 2 hayat var biri ben gayr birlikte yaşlandı. Vakit Kaybetmeden ikimiz kaldık. Tığ kantardan servet kazanamıyoruz ki. 1960 yılında yapmaya başladım. Mesleğimiz ölüyor, elan öğrenen namevcut. Ben çocuklara öğrenin diyorum, yapmasanız dahi öğrenin diyorum giderek lazım olur diye fakat nazır yok, bu meslek öldü. Bu kantarlar ahzüita yerlerinde kullanılıyor, tarlalarda kullanılıyor. Deminden dijitalleri imdi mütehammil talep olmuyor. Yaşım 82 haddinden fazla tahakküm benim daha çok gözüm de görmüyor. Bir arkadaşım benden haddinden fazla ısrarcı oldu ona ayrımsız baskül yapacağım. Bu kantarın 1 günde yapılma şansı bulunmayan. Çokça yorucu aynı gelişim olduğu amacıyla bazı bazı aşkın eşit söylüyorum istemesinler diye niteleyerek” dedi.

Share: