İzmir ve Manisa’da sağanak, ölçüsüz ve akarsu baskınlarına hastalık oldu

İzmir ve Manisa’birlikte öğleden sonra etkili olan boğanak dolayısıyla seylap ve taşkınlar yaşandı.

Buca’dahi sağanağın etkisini dangadak artırması sonucu, kanallardaki suyun debisi yükseldi. Bazı bölgelerde kanalların taşması sonucu yollar su altında kaldı.

Yolların dereye döndüğü sokaklarda sürücüler baskı anlar yaşadı, bazı vatandaşlar çıplak kasa kamyonetle taşkının yaşandığı bölgeden uzaklaştırıldı.

Kozağaç Mahallesi’nde ise giderlerin tıkanması nedeniyle su taşkınları yaşandı. Gâh ocak ve hareket yerlerine dolan su, boşaltma edilmeye çalışıldı.

İlçedeki 220/34 Sokak, 1056/1 Çıkmaz, 572 Çıkmaz, 470 Çıkmaz ve Koşuyolu Caddesi’nde kâh evlerden mevrut su baskını ihbarlarına itfaiye ekipleri müdahalede bulundu.

Sokaklardaki bazı rögar kapaklarının de debinin artmasıyla yerinden çıktığı görüldü.

Sağanak sonrası Bornova ilçesi Işıkkent, Pınarbaşı, Altındağ ve Mevlana semtlerinde üstelik bazen ana yol ve sokaklar su altında kaldı. Bazen araçların çevrik kaldığı görüldü.

“Kanallar temizlenmiyor”

Buca’dahi aktif vatandaşlardan Mustafa Eyüboğlu, AA muhabirine, rastgele baran yağdığında sokakların göle döndüğünü belirterek, “Buranın altında geçek var. Yol kapanık herhalde gitmiyor akarsu. Kanalizasyonun yine yapılıp bağlanması lazım.” dedi.

Vatandaşlardan Tijen Kuramsal ise mufassal zamandan beri Buca’bile oturduğunu söyleyerek, “Kanallar temizlenmiyor, bokluk süresince. Uray bakmıyor. Şakkadak bastırdı, kebir olan suyu çekmesi, akarsu çekmiyor. Dominant geldi resmen. Arabayı devirecek şekilde geldi. 3 saat bekledim öyle geçebildim. Bunu aynı an önce çözmeleri geçişsiz.” diye niteleyerek konuştu.

Manisa’daki taşkınlar

Manisa’de da aralıklarla etkisini artıran sağanak zımnında Yunusemre Mahallesi ve Merkezeefendi Mahallesi 4910 Çıkmaz’ta feyezan yaşanan sülale ve hareket yerlerine itfaiye aracı ekipleri engelleme etti. Bu bölgede yolda mahdut mütezayit araçlar çekicilerle kurtarıldı.

Share: