Istranca Ormanları’nda 2 yılın ardından mantar bereketi

TÜRKİYE’nin oylumlu mantar yetişen alanlarından olan Istranca Ormanları’nda son 2 yılın peşi sıra bu yıl yalan bolluğu yaşanıyor. Feyiz nedeniyle erken toplanmaya başlanan mantarlar, İtalya, Fransa, İspanya, Almanya gibi Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Trakya’de sonuç 2 yıldır yalan toplamaya gelenlerin eli gereksiz döndüğü Istranca Ormanları’nda bu sene mantar hastalığı bereketi yaşanıyor. Normalde teşrinievvel ayında toplanan mantarlar, bu sene yağmur nedeniyle erken toplanmaya başladı. Toplanan mantarlar, bölgedeki işletmelere götürülüp, kilosu 60 ile 80 liralık ortada mütebeddil fiyatlarla satılıyor. İşletmelerde çoğu kadın olan çalışanlar, mantarları türlerine bakarak ayırıp işliyor.

Tekirdağ’ın Saray ilçesinde 25 yıldır mantarcılık fail Zeynep Karatepe, 15 sene ilk İtalya’dan Türkiye’ye dönerek bu işi yapmaya başladıklarını söyledi. Mantarın bu yıl erken çıktığını belirten Karatepe, “Bu yıl sürpriz ayrımsız şekilde çok erken başladı. Normalde teşrinievvel başı ve ortasına doğru biz mantarı almaya başlıyoruz. Ancak bu yıl eylül kocaoğlan başında haddinden fazla şaşırtı oldu. O üstelik yağışların dernekevi yerine mıntıka bölge yağmasından. Türkiye’nin temas yerinden yalan alıyoruz, akıbet 1 haftadır kesim köylerinden aldığımız mantarı işliyoruz” dedi.’İTALYA VE İSPANYA’YA İHRAÇ EDİYORUZ’Bölgede bolet mantarının çıktığını ve değişen yalan türlerinin bile bulunduğunu belirten Karatepe, “Bolet mantarının ihracatını genişlik çok İtalya, İspanya’ya gönderiyoruz. Fransa’ya bile gönderdiğimiz mantar hastalığı türleri var. Yeryüzü haddinden fazla İtalyanlar bu mantarı tüketiyorlar. Mantar Hastalığı, ağırlıkla İtalya, Fransa, İspanya, Almanya bu ülkelere ihraç ediliyor” dedi.Avrupa’da de bu sene yalan bolluğunun yaşandığını belirten Karatepe, “Bu yıl Avrupa’birlikte şu dakika çokça olduğu üzere Romanya, Bulgaristan, oralarda olduğu amacıyla tazeye çalışmıyoruz. Zira orada elan akıllıca değer. Doğrudan Avrupa ihracatı yapabildikleri için fiyatı bizden elan bağan tutabiliyorlar. Biz bu yıl, demin depolarımız var, şoklu olarak saklıyoruz amma 1 kamer sonra orada biterse, tendürüst talep olursa o devir tığ tazeye bile dönebiliyoruz. Yani 2 çeşitte birlikte çalışabiliyoruz Avrupa’ya hem genç hem şoklu” diye niteleyerek konuştu.Mantarın durumuna bakarak 150- 200 kişiye aksiyon imkanı sağladıklarını belirten Zeynep Karatepe, bu yıl mantarın çıkmasının sevindirdiğini belirterek, “Normalde bizim burada Trakya bölgesinde teşrinievvel ayında çıkar, bu sene biraz erken başladı. Bağımlı lokal yağışlardan yağlık, inşallah yılbaşına büyüklüğünde bitmeme ölçü bu de tamamen albeni şartlarıyla alakadar. Genelde 5 yılda tıpkı çokça ağırbaşlı yapar. Ara Sıra yıllar elan beş altı yapar. Tamamen nem rutubet ve yağışlarla ilgili. Mantarın fiyat ortalaması sunma ve şakirt göre değişiyor. Söz Temsili Romanya’dahi şu anda değme dönem 150 ton yalan alımı yapılıyor. Eğer orada çıkmamış olsaydı 150 teklik olabilirdi. Şu anda averaj 60 teklik ile 80 liraya alıyoruz köylüden mantarı. Köylünün ilgisi çokça maşallah, köylülerimiz topluyor ve getiriyorlar” ifadelerini kullandı.’MANTAR TOPLAMASI ÇOKÇA ZOR’

Istranca Dağları’ndan 15 yıldır mantar toplayan Sedat Ongun, “Yalan toplamak hakikaten çok baskı. O çalıların içine girip toplama sırasında çalılar kollarımızı, seçkin yerimizi parçalıyor. Toplaması print. Bu yıl haddinden fazla güzelce yalan var. Iyicene üstelik milletin bire bir idrak kapısı oldu. Bari gelişigüzel yıl hakeza olsa, bu seneki büyüklüğünde olsa. Havanın şartlarından, yağmur olmamasından kaynaklanıyor. Baran ne büyüklüğünde artağan olursa, mantar hastalığı o büyüklüğünde verimli oluyor” dedi.

Share: