Iraklı oyuncu Enas Irade, güç fotoğrafını kullanan Economist dergisine sav açtı

Iraklı aktris ve sunucu Enas Taleb, Economist dergisinin “Zenci Dünyasında Kadınlar Illet Erkeklerden Henüz Şişmandır” antetli makalesinde çetin olduğu tıpkısı fotoğrafı kullanması dolayısıyla ülkü açtı.

İngiltere merkezli haftalık bilgi, arsıulusal ilgiler ve tutum dergisi Economist, yayınladığı “Gündüz Feneri Dünyasında Kadınlar Sebep Erkeklerden Elan Şişmandır” başlıklı makalesinde Iraklı aktris ve sunucu 42 yaşındaki Enas Taleb’in 9 kamer önce Irak’taki Babylon Arsıulusal Festivali’nde çekilmiş aynı fotoğrafını kullanması nedeniyle Taleb marifetiyle sorun edildi.

Kilolu olduğu fotoğrafın ilgi dışında, izni olmadan kullanıldığını tamlayan Taleb, bahis konusu fotoğrafın kullanılması ile özgürlüğünün ve mahremiyetinin ihlal edildiğini anlatım etti. Taleb, Economist dergisi karşı İngiltere’bile kanuncu muamelat başlattığını belirterek, söz konusu fotoğrafın fotoşop olduğunu iddia etti.

Taleb, makaleyi “genel namına Arap kadınlarına ve özelde Iraklı kadınlara hakaret” namına nitelendirerek, Economist’in hastalık “Avrupa yahut ABD’da değil de Gündüz Feneri dünyasındaki büyük kadınlara bent duyduğunu” sordu.

Economist’in makalesinde, Irak’ta kadınları evde markajcı fukaralık ve sosyal kısıtlamaların, Gündüz Feneri kadınların erkeklerden elan çok sakil olmasının nedenleri beyninde olduğu savunulurken, Iraklı erkeklerin kadınlardaki ülkü vücut adına Enas Taleb’i sık sık yaşıt gösterdiği öne sürüldü.

Makale, toplumsal medyada balaban reaksiyon çekti

Economist’in yayınladığı makale sosyal medyada eleştirilerin hedefi oldu. Toplumsal medya kullanıcıları, söz konusu makaleyi, “rasist”, “cinsiyetçi” olarak nitelendirerek, Gündüz Feneri kadınlarını “utandırdığını” ifade etti.

Taleb, Irak’ın sunu tanınmış aktrisleri ortada saha alırken ve Instagram’da 9 milyon takipçisi bulunuyor. – LONDRA

Share: