Bakan Kirişci: “(TARSİM Dirimsel Himaye Sigortası) İnşallah ati sene tamam Türkiye’de uygulanmış olacak”

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Büyükşehir Belediyesi Derinti Salonu’nda düzenlenen Kayseri Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı’na katıldı.

(3)

Bakan Kirişci, Kayseri’birlikte “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (1)

“Zaman saat 17.00 bakımından ÇKS’ye 129 bin 310 referans var ve 167 bin 669 doküman inik durumda”

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Zaman saat 17.00 itibarıyla Dikici Anahtar Sistemine (ÇKS) 129 bin 310 müracaat var ve 167 bin 669 vesika inik durumda.” dedi.

Vekil Kirişci, Büyükşehir Belediyesi Derinti Salonu’nda planlı Kayseri Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, tahıl sevkiyatında güçlük ve tedarik zincirindeki bozulmanın Rusya-Ukrayna savaşıyla en son noktaya çıktığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yerinde ve makul siyasetle, tahıl krizinin balaban bire bir kısmının atlatıldığını anlatan Kirişci, orak ayı ayında Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milel ve Türkiye’nin saha aldığı 4’lü doruk ile hububat koridorunun açıldığını anımsattı.

Kirişci, hububat koridorundan güzeşte itibarıyla 271 geminin geçtiğini belirterek, “6,2 milyon tonluk tıpkı hububat bu vakit aracılığıyla büyüklük dışına matrut durumda.” ifadesini kullandı.

Tahıl koridorunun faydasından bahseden Kirişci, “Şöyle ayrımsız soru aklınıza gelebilir. ‘Tahıl koridorunun bize ne faydası oldu?’ Şöyle bire bir faydası oldu. Dakikasında bayağı bire bir misil söyleyeyim. 27 çıngı geminin bizim boğazlarımızdan geçmesinin bittabi bize transit taşımacılıkla ilişkin ayrımsız katkısı olmuştur. Ama savaşın başında 440 dolarları, 450 dolarları gören buğdayın tonu demin 330 dolarlara gerilemiş oldu. Yani buradan aynı 25’lik kazancımız oldu.” diyerek konuştu

Çiftçi Araç Sistemine (ÇKS) kayıt işleminin önemini anlatan Kirişci, şöyle devam etti:

“Biz bu işe kadem atana büyüklüğünde 6 bin 804 işlem e-Heybet üzerinden yürüyordu. 911 kurum dahi bu hizmeti veriyordu. Biz 912’nci alım olduk. 6 bin 804’ten sonraları de ilkokul, şeş, yedi, sekiz, dokuz diye. Biz de o ilkokul adımı e-Devlet üzerinden 1 Ekim itibarıyla gerçekleştirmeye başladık. Tıpkı misil adına vermek isterim. Zaman saat 17.00 itibarıyla ÇKS’ye 129 bin 310 başvuru var ve 167 bin 669 doküman indirilmiş durumda. Bunların herhangi bir biri için, herhangi bir muamele üzere şayet 10 lira tıpkı harcama olduğunu düşünseniz 1 milyon 676 bin lira. Eğer 100 teklik harcamaya mülk olmuşsa, mesafesi uzaksa onun dahi 16 milyon 766 bin liralık kadar tıpkı külfetinin olacağını, olduğunu görmemiz gerekiyor. Çevreci mi? Evet çevreci. İnsana derece veren aynı aplikasyon mı? Peki. Mahdut mi? Yalın Kat. Zımnında kimseyi yerinden etmeden bu uygulamayı hayata geçirmenin türkçesi mutluluğu içerisindeyiz.”

Nazır Kirişci, teknolojiyi çiftçilerden esirgemediklerini, henüz ileriki versiyonlarını de getireceklerini anlattı.

“Tarım Cepte” uygulamasının dahi getirileceğini tamlayan Kirişci, uslu telefonlarla haddinden fazla ferah ferah hep iş ve işlemlerin, desteklemelerin ve bunlara ilişkin takiplerin tezelden yapılacağını rapor etti.

“100 bin teklik limiti 200 bin liraya çıkarıyoruz”

Cumhurbaşkanlığı kararıyla hazırlama aşamasına mevrut ayrımsız sair çalışmadan bahseden Kirişci, şunları kaydetti:

“2021 yılı mahsulüne ait tığ süt ve basma desteklerini son dönemde az buçuk elan hızlandırdık, az buçuk henüz öne çektik. Buna rağmen desteklerin mart ayının sonunu bulduğunu hepiniz biliyorsunuz. Tığ bunu veriyorduk amma martı buluyor. Martın sonunu birlikte görüyordu. Şimdi bu eskimemiş uygulamayla süt ve gübre desteklerimizi 6 ay öne çekip üreticilerimize Ziraat Bankasının vereceği benzeri deneyli üstüne ayni kendisine, nakdi kendisine değil, ayni yerine kullanabileceğiniz tıpkısı meblağı bu karta yükleyeceğiz ve siz elden o kartla mazot ve basma alacaksınız. Tıpkı uygulamamız bu.

Benzeri sair uygulamamız, halihazırda bu yüzdelik 83-84 pahalılık olan bir ülkede tığ muvaffakiyetsiz faizli üreticilerimize itimat kullandırıyoruz. Bu kredinin limiti 100 bin teklik. Bu 100 bin liralık limiti 200 bin liraya çıkarıyoruz. Elan evvel o 100 bin lirayla ait bunu ayni nakdi kullanacaksın diye benzeri zorunluluk yoktu. Amma deminden onun birlikte limitini artırdıktan sonraları, 200 bin liraya çıktıktan sonra onun bile 100 bin teklik kısmını yeniden karta yükleyeceğiz. Onun dahi gine ayni namına kullanılmasını sağlamış olacağız. Bu birlikte yetmedi.

Üreticilerimize elan evvel 22 liralık süt desteği veriyorduk. Malumunuz, hububatta dekar başına 20 lira da basılmış desteği veriyorduk. Yani ikisini topladığınızda bunlar 42 liraya karşılama ediyordu. Deminden mazotu 75 liraya, gübreyi üstelik 46 liraya çıkarıp hep dekar başına mazot tezek desteğini birlikte 121 bire bir liraya yükseltiyoruz ve üç kat arttırmış oluyoruz. Bu da yine hani hep şikayetçi olduğumuz konu var ya işte ‘motorin fiyatı üç intaç arttı’ veya ‘desteklemeler geç ödeniyor’. Veyahut ‘bize nakdi değil ayni yardımda bulunun’. Bütün bunların hepsi bu şekilde gerçekleşmiş olacak.”

(Sürecek)

Share: