Innopark, gurk faaliyetlerinde TGB şampiyonu oldu

Konya Endüstri Odası (KSO) marifetiyle 2016 yılında kurulan Innopark Konya Uygulayım Bilimi Ihya Bölgesi (TGB), Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı eliyle yayınlanan Uygulayım Bilimi Ihya Bölgeleri 2021 yılı Performans Endeksi sonuçlarına göre Gurk Faaliyeti Sıralamasında Türkiye’deki 70 Teknoloji Ihya Bölgesi içre bir numara oldu.

Innopark’ın ödülünü İzmir’üstelik gerçekleştirilen 9. Ar-Ge ve Dizayn Merkezleri ile Teknoloji Ihya Bölgeleri Zirvesi’nde KSO Başbuğ Vekili M. Zahid Çatlı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Toplama Zorlu ve Innopark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın elinden aldı.

“Innopark, yenilikçi üretim kabiliyetinin gelişmesine bindi veriyor”

Merasim sonrası değerlendirmelerde kâin KSO Başbuğ Vekili M. Zahid Çatlı, Konya Tevhit Uran Bölgesi’nde faaliyetlerine devam fail Innopark’ın şehrin ve bölgenin kalifiye, yenilikçi istihsal kabiliyetinin gelişmesinde lokomotif afi üstlendiğini söyledi. Çatlı, “OSB içinde kurulmuş olan, yönetimi ağırlıklı yerine hür teşebbüs temsilcilerinden oluşan, bölgemizdeki 7 üniversitenin ortağı olduğu teknolojik istihsal odaklı aynı teknopark olan Innopark Konya Uygulayım Bilimi Geliştirme Bölgesi, bu özellikleri ile Türkiye’deki farklı uygulayım bilimi geliştirme bölgelerinin iri çoğunluğundan farklı faaliyet ve tahaccüm stratejileri uyguluyor. Innopark’ta 76 firma, Ar-Ge, dizayn, yazılım ihya ve teknolojik üretim faaliyetleri yürütüyor. Uran kuruluşlarımızın yüksek katma kızıl mahsulat üretmesini destekleyecek uygulayım bilimi transferi ve gurk faaliyetleri örümcek Innopark, TÜBİTAK’ın talih çapında yetkilendirdiği BİGG-Bireysel Canlı Adım 1. Hamle Uygulayıcı Kuruluşu ve BİGG+ Mentörlük Arayüzü adına fariza yapıyor. Innopark Teknoloji Para Aktarımı Ofisi ise, mıntıka sanayisinin üniversitelerle işbirliklerini geliştirerek bilgelik ağır üretime geçişini, yeşil dönüşümünü ve sayısal dönüşümünü sağlıyor. Innopark’ın bu çerçevedeki kalburüstü çalışmaları Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yayınladığı TGB Performans Endeksi ile da konfirmasyon edilmiş durumda.2021 yılında En İyi Gurk Faaliyetinde Bulunan TGB birinciliği, Sunma İyi Gelişme Gösteren TGB birinciliği, Erken Kadem TGB üçüncülüğü, ödüllerini düz Innopark, bu yıl da ödüllü teknopark özelliğini koruyarak Kuluçka Faaliyetlerine Arz kalburüstü TGB Sıralamasında 1. olmayı başardı. Ülkemizdeki çalışkan olan 70 TGB’ye bakarak az çok kullanılmamış benzeri TGB olan Innopark’ın performansı Odamız ve Bölgemiz namına nahiye sanayiinin geleceği açısından ümit ve gelgel kaynağı olmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Innopark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı ise, konuyla ait kendisine “6 sene kadar gücük benzeri sürede ülkemizin önde gelen TGB’lerinden biri konumuna erişen Innopark, ortakları ve paydaşlarının istem ve beklentileri ile yapı vizyonu doğrultusunda girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin tamlık aktörleri ile teşrikimesai halinde şevkle ve heyecanla, yılmadan, yorulmadan, kesintisiz çalışmaya bitmeme ediyor” dedi. – KONYA

Share: