Hatay mutfağının kullanılmamış lezzeti Arslan balığı

İstilacı çeşitler ortada kayran alan aslan balığı, zehirli dikenlerinden temizlenerek içimli etiyle sofralardaki yerini alıyor.

Protein değeri faziletli ve hitit lezzetli arslan balığı, gastronomi kenti Hatay’üstelik gâh otel ve restoranların menüsünde vadi almaya başladı. Zehirli dikenlerinden temizlenen balık, haşlamasından kızartmasına, çorbasından ızgarasına ve buğulamasına kadar değişik çeşitleriyle müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Denizlerdeki istilacı türlerle ilişik çalışmalar tay tay arabası İskenderun Ustalık Üniversitesi (İSTE) Bahir Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, AA muhabirine, arslan balığının Türkiye denizlerine 2014 yılında girdiğini söyledi.

İstilacı türün çabukça Mersin ve Antalya’yı izlem ederek İzmir’e büyüklüğünde yayıldığını nâkil Turan, “Arslan balığı kesiksiz bizim yerli türlerimizle besleniyor. Larvaları, yumurtaları ve yavru balıkları tüketerek yerel türlerimizin azalmasına sebebiyet veriyor. Bu şekilde avlanan balıkların azalmasına ve gösterişli derecede ekonomik kayıplara etken oluyor.” diye konuştu.

Turan, mavera yandan aslan balığının dikenlerinin zehirli fakat etinin içimli olduğunu belirtti.

Arslan balığının tüketilmesi konusunda farkındalık oluşturulması gerektiğini anlatan Turan, şöyle devam etti:

“Bu balığın yemeden içmeden yüzgeçlerinin zehirli, etinin çokça lezzetli olduğu algısının geliştirilmesi gerekiyor. İnsanlar beyninde aslan balığı ağılı algısı olukça gen fakat bu hatalı. Aslan balığının hitit zehirli değil, soylu erki değeri da az çok efdal ve lezzetlidir. Bu türün otel ve aşçı kabilinden yerlerde tüketilmesi üzerine teşviklerin oluşturulması gerekiyor. Değişik balıklardan ne kadar yemek çeşidi yapılabilirse bu balıktan bile o büyüklüğünde kök yapılabilir. Izgara, buğulama ve çorbası kadar aperatif adına birçok aşındırmak yapılabilir.”

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Zıpkınla Balık Avı Milli Takımı Antrenörü Koray Demirel bile istilacı tür olan arslan balığının etinin hesaplı namına değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Arslan balığının etinin lezzetli olduğunu anlatan Demirel, bu balığın tezgahlarda satılabilir kuzuluk getirilmesi gerektiğini belirtti.

-“Aslan balığının bilinenin bilakis gayet domuzuna benzeri tadı var”

Antalya’dan Hatay’a mevrut Mustafa Umut, kentte kâh restoran ve otellerin menüsünde kayran kayran arslan balığını ilk defa tattığını söyledi.

Herkesin bu lezzeti tatması gerektiğini vurgulayan Rüya, “Aslan balığının bilinenin bilakis gayet sunturlu tıpkısı tadı var. Sunu çokça çorbasını sevdim. Herkese tavsiye mektubu ediyorum, bu lezzetin farkına varılması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Share: