Karaismailoğlu: Hedefimiz 2023 yılında Türksat 6A’yı uzaya atmak

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürlüğünde imal çalışmaları süren TÜRKSAT 6A’ya ilişik incelemelerde bulundu.

Daha sonra matbuat açıklaması yapan Karaismailoğlu, vekâlet yerine sonuç 20 yıldır 183 bilyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve Türkiye’yi dünyanın en yetişkin projeleriyle buluşturduklarını söyledi.

Esmer, çekicilik, bahir ve çıpa yollarında çok şanlı süreçleri tamamladıklarını, yenilerini birlikte izlem ettiklerini dile getiren Karaismailoğlu, dünyada önemi gelişigüzel geçen dönem mütezayit enformasyon alanında eke çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Güzeşte hafta İstanbul Havalimanı’nda 5G temel istasyonlarının kurulduğunu, sonunda bahis konusu havalimanının dünyanın 5G’li havalimanları arasına girdiğini belirten Karaismailoğlu, “Önümüzdeki günlerde 5G’ye yerli ve milli imkanlarla boşamak üzere birlikte muhteşem çalışmaları zar ettik ve süreçleri strateji ediyoruz.” diyerek konuştu.

Karaismailoğlu, uydu ve feza üzerine üstelik yetişkin icraat yapıldığına belen ederek, bakanlığın uydu çalışmalarının Türksat SAVUŞMAK üzerinden yapıldığını söyledi.

Türkiye’nin peyk çalışmalarının dünyada ses getirdiğini tabir eden Karaismailoğlu, benzeri yıl içinde uzaya iki yıpranmamış zürriyet danışma uydusu fırlatan ender ülkelerden biri olunduğuna dikkati çekti. Geçen yılın başında Türksat 5A’nın uzaya fırlatıldığını, haziran ayında bile hizmete alındığını anlatan Karaismailoğlu, dünyanın yüzdelik 30’undan fazlasına, özellikle monitör yayıncılığına bakım verildiğini dile getirdi. Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin de geçen yılın böylelikle uzaya fırlatıldığını ve geçen kamer Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin ve dünyanın hizmetine sunulduğunu hatırlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kurum duydukları işlerden birinin üstelik Türksat 6A olduğunu belirterek, “Tamamen evcil ve milli yerine istihsal çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türksat 6A’yı uzaya ertelemek. Tamamen Türk mühendislerinin ve çalışanlarının emekleriyle üretilmeye davam ediyor.” dedi.

Türksat 6A’nın yapım süreçlerini strateji ettiklerini belirten Karaismailoğlu, projede emeği geçenlere teşekkürname etti.

Uyduya ait kocaman süreçlerin geride bırakıldığını ve çalışmaların hemencek bitmeme ettiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Türkiye, 2023’te Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda kişi uydusuyla desise edilen geçmiş 10 ülkeden biri olacak.” ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, uydunun fırlatmasının Space X ile yapılacağını belirterek, artık süreçlerin henüz de çabuk süreceğini kaydetti.

Peyk çalışmalarının artarak devam edeceğini, Türkiye’nin bu alanda dünyada curcunalı getiren avangart ülkelerden olacağını vurgulayan Karaismailoğlu, “Uzayda izi olmayanın, dünyada gücü imkânsız” anlayışıyla peyk çalışmalarını izlem edeceklerini bildirdi.

Icra Vekili Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı’nda check-in 1 an sürüyor

 

Karaismailoğlu: Ticaret ve ekonomi büyümeli

 

Share: