Gümüşhane’de serbest katılımlı sarsıntı anı tatbikatı yapıldı

Düzce depreminin gerçekleştiği saat olan 18.57’da farkındalık hazırlamak için Türkiye genelinde olduğu kadar Gümüşhane’üstelik bile AFAD koordinasyonunda Hareket Yadigâr “Çök-Harmoni-Tutun” tatbikatı yapıldı.

Ilbay Kamuran Taşbilek, eşi Sibel Taşbilek, Şehremini Ercan Çimen ve gurur müdürlerinin katılımıyla Gümüşhane Bilgisizlik Merkezinde gerçekleştirilen tatbikat öncesinde AFAD ve UMKE’nin stantları ve ışık sergisi gezildi.

Deneyimsizlik Merkezinde kâin odada saatler 18.57’yi gösterdiğinde tören düzeni üyeleri öğrencilerin da katılımıyla çök, akort ve tutun hareketini yaptı.

Tatbikatın ardından vatandaşlara seslenen Ilbay Kamuran Taşbilek, hareket ajanda tatbikatına bağ gösteren herkese teşekkürname ederek, “Tanrı afetle sınamasın, afetle terbiye etmesin bizleri” dedi.

Türkiye’nin hareket, afet bölgesi olduğunu ve temas makule sıkıntıyla giderek karşılaşılabileceğini kaydeden Vali Taşbilek, “İçişleri Bakanlığımız daha ilk kıran eğitim bilimi yılı car etmişti. Bu çerçevede ülkemizde 55 milyonun üstünde kişiye, ilimizde üstelik hedeflerin üzerinde 116 bin kişiye eğitim verildi. Bu yıl facia tatbikat yılı kendisine değerlendiriliyor. Bugüne kadar değişik senaryolarla yapılan tatbikatlara 68 bin dirilik katıldı. Bugünde 23 sene geçmiş Düzce depreminin yıldönümü vesilesiyle ülkemizin temas durumunda Düzce depreminin saati olan 18.57’de toplumda farkındalık sağlamak amacıyla hakeza bir manevra yapıldı. Gördük kim Tanrı’a şükür insanlarımızın depreme ve afetlere müteveccih makul benzeri noktaya getirme çabamız gür yolda gidiyor. Eksiklerimizi tamamlayacağız. Bu tatbikatların amacı de bu zaten. Çok elan gür noktaya gelebilmek, duyar olabilmek, farkındalığımızı en üst seviyeye çıkarabilmek için bu tatbikatlar haddinden fazla kocaman. İlimizde üstelik farkındalığın kalık olduğunu görüyoruz. Kıran öncesi alınması gereken tedbirler, binaların dönüşümü, yenilenmesi, insanlarımızın eğitimleri haddinden fazla muhteşem. Bu tatbikatlar üstelik bunun aynı parçasıydı” diyerek konuştu.

İl Müftüsü Hüseyin Gün’ün zelzele ve bilcümle afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlar üzere yakarış etmesi ve Kur’zaman-ı Ahi okumasının peşi sıra program sona erdi. – GÜMÜŞHANE

Share: