Giresunlu kadınlar depremzedeler amacıyla örüyor

Giresunlu kadınlar depremzedeler için örüyor

GİRESUN – Giresunlu kadınlar, yer sarsıntısı bölgesindeki vatandaşlar amacıyla ördükleri hırka, çizik, kazak, eldiven ve bebekler için patik ile yürekleri ısıtacak benzeri iş başlattılar.

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlerin arkası sıra ülkenin ciharıyek yanından bölgeye yardımlar gönderilmeye bitmeme ediyor. 7’den 70’e herhangi bir vatandaşın depremzedelere muavenet etmek amacıyla seferber olduğu şu günlerde Giresunlu kadınlar üstelik kat sayı benzeri mücahede içerisine girdi. Giresun’de bir araya mevrut 66 yaşındaki Hamide Altıyaprak ve komşusu 56 yaşındaki Gülkız Delicesine sevimsiz kış günlerinde evsiz artan depremzedelerin üşümemesi amacıyla örgü örüyor. Giresun Belediyesi’nin müzaheret kampanyasına önce etapta ellerinde bulunan hırka, bere, kazak eldiven ve bebekler için patik gibi onlarca parça ürünü teyit ederek sarsıntı bölgesine gönderen kadınlar eskimemiş mahsulat üzere belik örmeye devam ediyor.

Yeni örgüler amacıyla emek yapıyorlar

Örgü örerek depremzedelere destek verdiğini aktaran Hamide Altıyaprak, “Zihayat kızlığımda öğrendiğim halk işlerini yapmaya bitmeme ediyordum. Bugüne büyüklüğünde elimde ördüğüm onlarda belik kazak, hırka, bere, argaç ve bebekler amacıyla üst baş vardı. Belediye depremzedeler için kampanya başlatınca derakap bilgelik verdik ve onlarca belik elişlerini depremzedelere gönderdik. Fakat elimizdekileri göndermekle yetmiyor. Komşularımızla aynı araya gelerek zelzele bölgesi üzere üretmeye devam ederek örgü örüyoruz. Depremzedelere elimizden geldiğince bizlerde bir şeyler fayrap etmek istiyoruz. yünler, şişler veriyoruz. Bu şita gününde onları ısıdam tutaç örgüler örmeye çalışıyoruz” dedi.

Hep evinde depremzedeler üzere örüyor

Mahallede örgü yapmasını alim değme kadının depremzedeler amacıyla örgü ördüğünü anlatan Gülkız Mecnunca ise “Kadınlar adına ayrımsız araya geldik böyle tıpkısı say yaptık. Cümle evinde depremzedeler için örüyor. Kimi Zaman bir araya geliyoruz, bazen bile sistem kişi evinde örüyor. Amacımız bu şita gününde onları hamam tutaç ürünler yapmak. Bugüne kadar elimizde hangi varsa gönderdik ama bu devam eden bire bir ihtiyaç olduğu üzere bizde gönderdiklerimizle yetinmiyoruz yenilerini örüyoruz. Hep geceli gündüzlü örmeye bitmeme ediyor. Ki neye yetişebiliyorsa onu yapmaya çalışıyor. Onların çadırda soğukta oturduğunu düşündükçe çıktı azimle örüyoruz” diye konuştu.

Share: