Ezine Besin İhtisas OSB’den Bayramiç’e bilgilendirme

Ezine Azık İhtisas Tevhit Sanayi Bölgesi (EGİOSB) vasıtasıyla Bayramiç’e merbut köylerin muhtarlarına bilgilendirme verildi.

Ezine Azık İhtisas Birleştirme Uran Mıntıka Müdürü Alper Altınok, Bayramiç ilçesine kapalı köylerin muhtarları, İl Umumi Sedir Üyeleri, Şehremaneti Meclis Üyelerini ve STK temsilcileri ile buluştu. Ezine ilçesinde kurulumu bitmeme eden Ezine Azık İhtisas Tevhit Endüstri Bölgesi’nin kaza ve köylere soylu erki katkısı ve toprak hakkına sağlanacak istihdam hakkında bilgiler paylaşıldı.

Ezine Azık İhtisas Kombinasyon Sanayi Havza Müdürü Alper Altınok, “Bu toplantıların amacı Ezine Gıda İhtisas OSB’nin bölgeye sağlayacağı istihdamın bölgeden karşılanması, ekincilik ve hayvancılık ile ilgilendiren Osb’nin bölgeye sağlayacağı avantajlar ve Ezine ilkin doğmak için Bayramiç, Ayvacık ve kamu Çanakkale’yi ekonomik, kültürel ve sosyal anlamda hazırlamaktır. 2016 yılının Açıklık ayında kurulan yani 2017 yılında diyebiliriz ve 2022 yılında 5 yıl üzere rekor aynı sürede önce fabrikasından yayın almaya başlayacak. Bu güne kadar 750 bin metreküp hafriyat ve dolgu, 20 kilometre atılmış su, içmece suyu ve baran suyu hattı, 4 kilometre anahat 27 kilometre çöz suret tevessül etmek için 31 kilometre canlılık hattı, 12 kilometre nöbet 130 bin metrekare baton parke taş, 50 metre uzunluğunda güreşçi köprüsü, 25 metre genişliğinde şerh, methal yüklülük ve 1150 metrekare yönetsel binamızı tamamladık. Bizim maliyetimiz 300 milyon TL’ yi geçe firmaların yapacağı tahmini yatırım 8-10 milyar civarında olacaktır.” dedi.

Ezine Azık İhtisas Tevhit Endüstri Kesim Müdürü Alper Altınok antrparantez “Arsa tahsisleri esnasında yönetim kurulu kendisine benzin ve benzen ürünleri firmalarına zait ayrımcılık yaptık. Umumi kendisine bölgede sâdır ürünleri işleyecek munzam derece kazandıracak genişlik aşkın istihdam sağlayacak firmalara vadi vermeye çalıştık. Burada toplamda 8 bin birey istihdam edilecek. Firmaların tehi el altında çalışanları ile birlikte kısaca 4 bin yeni istihdam oluşturacağız. Mümkün oldukça Türkiye genelinde çokça kombinasyon uran bölgesine gidiyorum. Âdeta birleştirme uran bölgesi öncesi ve sonrası şehirler çok değişiyor. Ancak biz bunu göç alarak değil, bölge halkını kalkındırarak bu değişime bacak uyduralım istiyoruz. Allah’a şükür eli nimetli topraklarımız var. Elden Ezine yerine değil, Ayvacık, Bayramiç adına bile yeltenmek geçişsiz. Biz bunları sizler ile değerlendirelim. Bu benzeri fırsat burada dışarıdan göç kabul etmek hesabına bizim zat vatandaşımız istihdam sağlasın. Öz köylümüz bu imkanı sağlasın” diye niteleyerek konuştu.

Bayramiç’te gerçekleşen toplantıya Bayramiç Kaymakamı Alper Taş, Bayramiç Şehremini Sap Uygun, Ezine Şehremini Güray Yüksel, Geyikli Şehremini Mevlüt Oruçoğlu, SGK Çanakkale İl Müdürü Hilmi Ercan bile katıldı. – ÇANAKKALE

Share: