Eskişehir’de aile içi ve kadına müteveccih çaba olaylarıyla ilişkin toplantı yapıldı

Eskişehir’dahi, aile içi ve kadına takat olaylarına yönelik kurumlar arası eş güdüm toplantısı düzenlendi.

Eskişehir Adliyesi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ulu Yeldan, Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri Mehmet Özel, Ayhan Gökalp, Yunus Abdullah Tokgöz ile Cenk Kılıç, Sülale ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Hüseyin Hacıoğlu, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Açıkgöz Komutanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Toplantıda, sülale içi ve kadına çaba vakalarına rağmen kanunlarda tamlanan bitirme ve yönergeler çerçevesinde meri önleyici ve yardımcı tedbirlerin sahaya yansımaları ile uygulama süreçlerinde ortaya çıkan sorunlar ele alındı.

Cumhuriyet Başsavcısı Yüce Yeldan, burada yaptığı konuşmada, toplantının amacının familya içi ve kadına takat olayları ile ilgili geliştirilen yıpranmamış yaklaşımların uygulamaya geçirilmesi noktasında kurumlarca istişarelerde bulunulması olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bizler ayrımsız prosedürü gerçekleştirmek üzere burada değiliz. Devletimizin, vatandaşımızın ve birlik kurumların en son seviyede farkındalık gösterdiği karı içi ve kadına takat olaylarının önlenmesi noktasında ortak benzeri paydada karşılaşmak amacıyla benzeri araya geldik. İlimizde ayrımsız çocuğun örselenmemesi, bire bir ailenin dağılmaması amacıyla kurumlarımıza sakıt, yapmamız gereken işlerle ilgili hep alay malay inisiyatif alacağız. Biricik ayrımsız kadının de hayattan koparılmasına izin vermeyeceğiz. Devletimizin kurumlarının bu sorunları çözmek üzere koordinasyon süresince olması gerekiyor. Uygulamaya başladığımız yıpranmamış yaklaşım ile sülale içi ve kadına gayret dosyalarında fenomen, mağdur ve emanet bazlı takibimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu noktada hepimizin üzerine alması gereken sorumluluklar var. Sizlerle alay malay iletişimimizi genişlik faziletli seviyede tutarga sorunları çözüme kavuşturacağımıza inanıyorum.”

Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Ayhan Gökalp da kurumlarca sülale içi ve kadına çaba olayları ile ilgilendiren 6284 çevrilmiş kanunda belirtilen apotr ve engelleyici tedbirlerin eskiden uygulandığında bir nice mağduriyetin engellendiğini, kamu kurumların kardeşlik ile ağır ezgi benzeri şekilde fiilen sülale içi ve kadına momentum olaylarının önüne geçeceklerini anlatım etti.

Konuşmaların ardından hava yetkilileri saraka alarak sülale içi ve kadına gayret olaylarının önüne geçilmesi noktasında kurumlar arası koordinasyon ile ilişkin fikir ve önerilerini açıkladı.

Share: