Erzurum’da cemevinin törenle temeli atıldı

Erzurum’un Hınıs ilçesinde Büyükşehir Belediyesince yaptırılan Başköy Cemevi’nin törenle temeli atıldı.

Başköy Mahallesi’nde vatandaşların talebi üzerine Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla bölgeye cemevi yaptırılıyor.

Vali Okay Memiş, mahallede planlı asıl atma töreninde yaptığı konuşmada, özellikle Erzurum’de amme yöneticilerinin Alevi, Kürt, Türk ayrımı yapmadan bakım verdiğini ve kentte 24 cemevinin bulunduğunu söyledi.

Cemevlerinin eksikliklerin biricik yegâne tespit edildiğini ve bunların de kısa sürede tamamlanacağını anlatım eden Memiş, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tahminî 7 cemevi toplu açılışı eylül sonunda yapılacak ve tıpkısı tanesi Erzurum’dahi. Şişko açılışa Erzurum’dahi karışma edildi, güzel güzel olsun.” dedi.

Büyükşehir Şehremini Mehmet Hane üstelik muharrem ayında manidar tıpkı tören düzenlendiğini söyledi.

Temelini atılmış Başköy Cemevi’nin, bire bir derk meclisi ve ayrımsız ilişki meydanı ile terbiye ve erkanın öğretildiği ayrıntı yuvası olacağına inandığını aktaran Merhale, şöyle konuştu:

“Manevi ve aktöresel değerlerin zayıfladığı, sülale değerlerinin ve toplumun eş bağlarının namevcut olmaya yüz tuttuğu günümüzde, irtibat ve muadele içerisinde olmaya, insani değerlerimizi yaşatmaya serencam etap ihtiyacımız vardır. Allah’ın ikbal ve sevgisini kullanmak, sosyal birliğimizi perçinlemek, muadele ve hazar duygularımızı tavlandırmak üzere değme şeyden önce birbirimizi sevmemiz gerekir. Ehlibeyti sakinleşmek Peygamberimizi gevşemek demektir, Hazreti Ali’yi, Hazreti Hüseyin’i laçkalaşmak, Peygamberimizi hoşlanmak demektir.”

Konuşmaların arkası sıra dua edilerek cemevinin temeli atıldı.

Share: