Erzurum’da yapılan Başköy Barajı akarsu tutmaya başladı

Erzurum ve Pasinler ovalarından sonraları ekincilik alanı bakamından kentte üçüncü büyüklükteki Hınıs Ovası’nın sulamasına muhteşem yardım sunacak Başköy Barajı su tutmaya başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Cesamet Su İşleri (DSİ) 8. Kesim Müdürlüğünce yapımı tamamlanan Erzurum’un Hınıs ilçesindeki barajda, “akarsu sübvansiyon” töreni düzenlendi.

Vali Okay Memiş, baraj gövdesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bereketli arazilere ve arazi bakımından kocaman ayrımsız potansiyele eş Hınıs’ta, artık sulama sorununun kalmayacağını aktırdı.

Hınıs ve çevresinin teferruatlı zamandır hizmete açılmasını bekledikleri ve hayalini kurdukları Başköy Barajı’nda tarihi aynı güne tanıklık ettiklerini ifade fail Memiş, “Bugüne kadar Başköy Barajı’nın yapımı amacıyla iri emekler harcandı ve bugün sus tutmaya başlaması bizim üzere çok koca. Atılan Hınıs’ın eli nimetli arazileri bir lahzada sulanacak ve soylu erki anlamda devlete ulama değer kendisine dönecek.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise baraj inşaatının tamamlanmasına büyüklüğünde geçen sürede verilen emeklerin küçümsenmeyeceğini, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yapılan barajların iri zorluklarla yapıldığını anlattı.

“452 milyon teklik gelir artışı sağlanacak”

DSİ 8. Nahiye Müdürü Oğuzhan Çetin de baraj için ustalık bilgiler vererek, bölgeye sağlayacağı katkıları paylaştı.

Başköy Barajı’nda 176 milyon metreküp su tutulacağını belirten Müşkül, “Proje ile almanak 452 milyon teklik dirimlik artışı sağlanacak. Barajdan 205 bin 350 dekar arazi sulanacak.” ifadelerini kullandı.

SELIM Öğür Erzurum Saylav Selami Altınok, barajla mübarek arazilerin sulanmaya başlanacağını vurgulayarak, “Burada kaliteli üretim yapılacak ve böylece çiftimiz kazandığı parayı artıracak. Bittabi çiftçilik cesim ama buradaki aileler, çocuklarını hızla imdi üniversitede okutabilecek. Baraj hem ailelerin hayatını hem da çocukların geleceğini değiştirecek.” diye konuştu.

Konuşmaların peşi sıra törenle baraj kapakları kapatıldı.

Share: