Erzurum haberi… Erzurum ve Ardahan’da modüler gün tutulması gönülden izlendi

Ay’ın Devir ve Acun arasına girmesiyle oluşan parçalı güneş tutulması Erzurum ve Ardahan’bile samimi izlendi.

Erzurum’birlikte, Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde, Astronomi ve Gök Bilimleri Bölümlü ile Astrofizik Kulübünce (AKIŞ) düzenlenen gün tutulması etkinliğine, çokça sayıda darülfünun, beş ve ortaokul öğrencisi ile vatandaş katıldı.

Öğrenciler ve vatandaşlar, yerleşkedeki ormanlık alanda kurulan teleskoplardan zaman tutulmasını özden izleme etti.

Yıldız Bilimi Uzay Bilimleri Asistan Hüseyin Asker, AA muhabirine, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Çağ ile Acun arasına girmesiyle Ay’ın Zaman’in bire bir kısmını kapatmasına güneş tutulması denildiğini belirterek, “gün tutulması yıl zarfında genişlik beş altı 2, bildirme çok ise 5 öğün tekrarlanmaktadır. Boyut yerine Türkiye’den 2022 yılındaki önce Gün tutulumunu gözlemliyoruz.” dedi.

Çeri, gün tutulması sırasında Gündüz’e zahir gözle bakılmaması gerektiğine dikkati çekerek, bu durumda özel üretilmiş filtreli müşahit ve güneş gözlükleri kullanılmasını önerdi.

ATAK Başkanı Yasin Kara da dört rasatçı ile güneş tutulması etkinliğini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Etkinliğe katılan ortaokul öğrencisi İlberak Kuzeci dahi “Teleskopla Devir tutulmasını seyrederken çokça heyecanlandım, iyicene etkinlikti, çokça kıvançlı kaldık.” dedi.

Öğrencilerden Zeynep Kraliçe Hezel dahi meslek olarak Gündüz tutulmasını gözlemleye geldiğini belirterek, “Teleskopla Gün tutulmasını gözlemledik, eğlenceliydi.” diyerek konuştu.

Üniversite öğrencisi İrem Kraliçe Akçay de uzay bilimlerine küçüklükten beri beceriksiz olduğunu belirterek, etkinliğe katıldığı amacıyla mutlu olduğunu aktardı.

Ardahan

Ardahan’üstelik üstelik vatandaşlar ve öğrenciler, Milli Ferman Parkı’nda, Ardahan Vukuf ve Tekellüm Merkezi’nce planlı “Gök Bilimi Bilimine Farkındalık Şenliği”nde hususi gözlüklerle parçalı Devir tutulmasını izledi.

İl Milli Terbiye Müdürü Erhan Bulut, etkinliği fail hoca ve öğrencilere teşekkür etti.

Etkinliğin bilime karşı duyarlılık oluşturduğuna meni eden Keder, “Yapılan çalışmaların taçlandırıldığı kayran bura. Öğrencilerimiz, materyallerle Çağ tutulmasını arz güzelce şekilde bize anlattılar. Benzeri zamanda Devir, gezegenler ve hava hakkında hikmet sahibi olduk.” ifadesini kullandı.

Share: