Elazığ’da üretilip kurutulan domatesler, acun sofralarını süslüyor

Elazığ’üstelik üretilen sezonluk işçilerin desteğiyle toplanıp kurutulan 15 bin ton domates, özellikle Avrupa ülkeleri koyulmak için ABD, Fransa ve İngiltere’ye gönderilerek mevki ekonomisine ulama sağlıyor.

Şanlıurfa’dan Elazığ’ın Alatarla köyüne akrabalarını konuşma gelen Mehmet Sait Çetinkaya ve Mehmet Salih Facia, burada teşrinievvel arazisi alanın boş olduğunu ayırt etti. Tarla sahibiyle görüşen iki kuma, anlaştıktan bilahare 2 bin dönüm kayran üzerinde domates ekmeye karar verdi. İlk başlarda 200 nefis ekiple etkin Çetinkaya ve Facia ortakları, deminden bin kişiye istihdam sağlıyor. Tarlalarda üretilen domatesler geçmiş mevsimsel işçiler eliyle toplanıp ikiye bölünerek güneşte kurutulmaya bırakılıyor. Henüz sonradan kükürtlenip makineyle tuzlanan domatesler, günlerce güneşte kurutulmasının arından paketlenerek satışa hazır arkaç getiriliyor. Bu şekilde 8 ayda 15 bin titrem domatesi işleyen iki eş başta Avrupa ülkeleri tutmak amacıyla MEMLUK ve İngiltere kabilinden dünyanın bir nice bölgesine aracı firmalarla ihraç ediyor.

Elazığ’üstelik domates ekmeye başladıklarını tamlayan Mehmet Sait Çetinkaya, “Bin 500 dönüm toprak üzerinde çalışmalarımız bitmeme ediyor. İlk ilkin burada 200 sezonluk işçi vardı, şuan de 600’ün üstünde çalışan var. Burada çalışanların benzeri kısmı sergi bazıları cem bazıları da sulama kısmında çalışıyor. Burada ektiğimiz domateslerin benzeri kısmını kurutup yurtdışına ilkin Amerika, Fransa ve İngiltere’ye gönderiyoruz. Aynı kısmını salçalık bire bir kısmını dahi piyasaya veriyoruz. Gönderdiğimiz domatesler Avrupa’bile sos adına sofraları süslendiriyor. Şuan de burası bin kişinin savsaklamak kapısı reşit durumdadır. Sabah saat 04.00’de iççiler burada kurutmalık domatesleri kesiyor. Cem ve sulama işlemleri akşam ezanı saat 19.00’a kadar bitmeme ediyor. Elazığ’a Şanlıurfa’dan kışın aynı akrabamızı görmeye geldik o vesileyle burada aksiyon yarmak tecelli oldu ve buradan toprak kiraladık. Bu alanı seneye elan da büyüteceğiz inşallah. Domates işlemi yılın 3’üncü ayında başlıyor 11’inci ayın 15’ine kadar bitiriyoruz. Tonaj yerine 15 bin ton domates hedefi bekliyoruz” dedi. – ELAZIĞ

Share: