Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki müntehip bilgileri, Faziletkâr Seçim Kurulunun (YSK) elinde yok.” açıklamasına ilişkin, “Bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya öğütmek aracılığıyla bundan sonra bu adama eşit ödetmeli.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“Mail zamanda İsrail’le dahi normalleşme süreci başlamıştı ve büyükelçilerin atanmasına bile karar verildi. Suudi Arabistan, Bir Fellah Emirlikleri sunu sonunda İsrail… Akdarı’dan bile kat sayı verdiniz. İsrail’le olan ilgiler Maşrık Akdeniz’birlikte Akdarı’la dahi olursa, bu ilişkilerimiz için umumi anlamda erke eksenli aynı muamele, bağlanak diyebilir miyiz acep?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“daha çok siyaset eksenli dersek isabetli olur. Yani siyasetin gereği bu. Onun için de siyasette dargınlık olanaksız. anbean hazar zarfında olacaksın. anbean görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Söz Misali Darı’la şu anda dal düzeyde, mergup yerde değil ama biz deminden Darı’la bile arkadaşlarla madun düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve peşi sıra üstelik rica ederiz kim dal düzeyde birlikte bu adımı sunma evire çevire şekilde atalım. Zira Darı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Akdarı halkıyla ilgisiz olmamız cins değil. Onun üzere bile aynı dakika geçmiş orayla üstelik bu barışı bizim temin etmemiz gerekiyor. Suriye ile elan gelecek seviyede adımları realizasyon etmemiz gerekiyor. Bu adımları atmak suretiyle, umum bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah bir nice oyunu biz bozarız.”

Abdülhamid Han istikşaf gemisi

“Abdülhamid Eğlek sondaj gemisi amacıyla zar edilen NAVTEX’de kebir tıpkı ilim vardı. Kıbrıs’ta katledilen, Kıbrıslı martir kardeşler Hakan, Lahut, Murat İlhan kardeşlerin ismini taşıyan 3 sefine Abdülhamid Han’a refakat ediyor. Bu haddinden fazla kocaman, hayatiyetli bire bir niyet olarak algılandı. Öte yandan Iye bölgesinde Palikarya tarafının tavrı de ortada. Elbette bir istimara yapabilirsiniz?” sorusunu konusunda Erdoğan, üç kardeşin ismini düzlük gemilerin Abdülhamid Han araştırma gemisine refakat etmesinin muştulu olduğunu ve kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

“İnşallah buradan muhtemel neticeler alınmaya başlarsa bittabi bizi çokça daha bahtiyar edecek.” diyen Erdoğan, 12 bin metreye kadar sondaj yapabilme kabiliyetine cemaat Abdülhamid Eğlek’ın dünyada dar gemiler arasında düzlük aldığını vurguladı.

Reisicumhur Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Alanında şu anda eşi ayrımsız bulunmayan. Hakeza tıpkısı özelliği, hakeza benzeri güzelliği var. Beklentimiz inşallah yeni müjdeler olması. Bakalım ne getirecek? Tabii başta asıl uymazlık doğmak için birileri bundan haddinden fazla rahatsız oluyor. Gemiye Abdülhamid Konak ismini koyduk. Bundan kimlerin rahatsız olduğunu gördünüz. Düşünün, siyaset yapıyor ve tarihçi, tarihi çokça bol bildiğini söylüyor. Kuşkusuz biliyorsa tarihi? Abdülhamid Konak’a hürmetsizlik yapacak büyüklüğünde müstakbel gidebiliyor. Lafa birlikte geldiği zaman muhafazakar havalarına giriyor. Anca veya böyle tığ Abdülhamid Eğlek istikşaf gemimizle inşallah o beklenen neticeleri aldığımız anda bunu milletimizle paylaşacağız. Özellikle özellikle bire bir birlikte inşallah tabii gazımız, petrolümüz çıkmaya başladığı andan itibaren çok elan değişik olacak.”

Malezya Kralı Padişah Abdullah Ri’ayatuddin Aldatma-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye ziyaretini hatırlatan Erdoğan, “Bu Arada sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde kâh konuları görüştük. Bunlardan tıpkısı tanesi de Petronas ile Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığının kolektif bir hamle atması hususuydu. Bu konuyla ilişik belirlenen bir iki bölgede beraberinde emek planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada tıpkısı tarafta Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı özge tarafta Petronas ve tıpkısı sair tarafta Çinliler, belki 3 ayaklı adına inşallah benzeri adımı de beraberce atacağız. Elbette sevincimiz şu anda 4 muayene gemimiz var, 2 sismik araştırı gemimiz var. Bütün bunlarla bu arada artık bire bir gücüz. Cenabıhak sonucunu de inşallah faydalı verir.” diye konuştu.

“Malezya ile olan bu ortak kontrol faaliyetleri Akdeniz’bile, Karadeniz’birlikte mi yoksa ayrıksı bölgelerde mi?” sorusuna Reisicumhur Erdoğan, “Hayır apayrı.” karşılığını verdi.

“Önümüzdeki periyot ülkemizi müspet gelişmelerin beklediğini görüyoruz”

” AK Parti’nin 21’inci bünye yıl dönümü dolayısıyla yaptığınız konuşmada Türkiye Iktisat Modeli’hangi değindiniz, iç tutarlılığı olduğunu söylediniz. Programın gidişatına ilgili satır başlarıyla tıpkı yorum yapabilir misiniz? Benzeri üstelik hele sonbahar ayları için ağırlıklı olarak enerji faturasındaki erdemli artma dolayısıyla ödemeler dengesinde Türkiye’nin kalın yaşayabileceğine ilişkin arsıulusal kuruluşların raporları, yorum notları, hepsi yoğun gelmeye başladı. Böyle bire bir negatif enerji birikiyor sanki bağ bozumu ayları üzere. O noktada de benzeri piyasaya mesajınız olur mu?” sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Türkiye Iktisat Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Erdemli ilişik zer üretimi artırmayı özellikle hedefledik. Cari dengede sürekli iyileşmeyi hedefleyen ayrımsız politikalar hepsi olarak bunu anlatım ettik. Modeli oluştururken ülkemizin geçmiş tecrübelerini, çöz ve aut dinamiklerini, cemaat olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında yıpranmamış global konuşu düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları kapsayan bir nice parametreyi dikkate aldık. Bittabi modelin tasarımında başıboş piyasa ekonomisi ilkelerinden katiyen ödünleme vermiyoruz. Modelin ana siyaset araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine müteveccih adımlar, selektif güven politikaları, yatırım ortamının iyileştirilmesine dönük tedbirler oluşturuyor. Sonuç dönemde emsal kapsamında uyguladığımız politikaların olumlu sonuçlarını birlikte almaya başladık. amma velakin hele IMF’nin yaptığı serencam açıklamalara baktığımız zaman, Türkiye’nin soylu erki olarak dünya ülkelerinden farklı tıpkı konumda olduğunu, çokça daha uygun ayrımsız tahaccüm parametresini yakaladığını IMF kendisi rapor ediyor. Böyle tıpkısı konumdayız ve biz önümüzdeki bölüm amacıyla ülkemizi inatçı değil, birlik bilakis müspet gelişmelerin beklediğini görüyoruz.”

Ekincilik Krediye ilgilendiren marketlerdeki tenzilatlı satışlar

“Ekonomi demişken gündemdeki tıpkısı mevzuyla devam edelim. Ekincilik Itimat Kooperatiflerinde indirimler başladı. Aslında siz tekrar aynı yetersiz dışı ziyaretinde ‘Tarım Itimat Kooperatifleri market sayısını 1000 yapacağız.’ diyerek tıpkı bayram vermiştiniz. Bu sözünüzü tuttunuz, başkaca aştınız. 1000 hedefini yüzdelik 40 aşmış gözüküyorsunuz şu anda. Ekincilik Cesaret Kooperatifleri ile ilgilendiren indirim olduğu da gözüküyor rakamlarda. Size mevrut bilgiler elbette bu marketlerle ilişik? Devletimiz gerçekten soylu erki adına büyüyor. Benzeri yandan de vatandaşın ekonomisi fahiş fiyatlardan hava yüklülük geçiriyor. Bunu daha evvel siz dahi dile getirmiştiniz. Fahiş fiyatı obstrüksiyon noktasında herkes yerine oturur mu Ekincilik Kredi Kooperatifleriyle? İndirimler dönemsel mi kalıcı mı? Sürekli olur mu bu indirimler?” sorusu konusunda Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Ekincilik Yüreklilik Kooperatiflerinin attığı bu adımla biz vatandaşımıza akla yatkın fiyatlı ürünleri ulaştırırken aynı yandan üstelik birilerini terbiye ediyoruz. Şu anda Ekincilik Yüreklilik Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Tığ demin Ekincilik Krediye diyoruz ki ‘Tarım Emniyet, de kim market yazmak için bana aha 250, 300, 400 metrekarelik bina ile elkızı. Ürünü biz verelim. Sen iz üzere pres sermayesi koyma. Onu Ekincilik Güven sana versin’. Bunu illet diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Ekincilik Emniyet yerine biz balanse edelim. Çünkü bizim derdimiz burada servet kullanmak değil. Bizim yegâne derdimiz var: Vatandaşımıza benzeri, nitelikli yapıt; iki, pimpirik ürün sunalım. Mesela deri ürünleriyle ilişik bunu takkadak kucak kuzuda değil, büyükbaşta bile yapalım. Demin bakın derakap uymazlık çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, namevcut şöyle namevcut hakeza.’ falan festekiz. Şu anda Ekincilik Itimat raflarında nişane kalmadı. Çetin bire bir şekilde ürün yetiştirmeye çalışıyorlar. Ego iki dolaşma geçmiş Genel Müdürle bile konuştum, dedim hemencek depoların sayısını da artıralım, bu depolarla üstelik Türkiye genelinde marketlerimize iz yetiştirmede sorumluluk yaşamayalım. Şu anda gerek Bakanım lazım Umumi Müdürümüz bu çalışmayı hemencek devam ettiriyorlar. Filhakika bu Tarım Kredi marketlerindeki olayla, değişik zincir marketler fiyatları tezce indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim derdimiz elhak dünyalık yok etmek değil. Burada yegâne derdimiz piyasayı balanse gitmek, vatandaşa kötümser, nitelikli yapıt beslemek.”

“Depreme karşı tedbirlerimizi kararlılıkla sürdürme gayreti içindeyiz”

“17 Ağustos depreminin üzerinden 23 sene geçti. Kentsel dönüşümde hangi noktadayız? Benzeri bile balaban aynı çoğunluk sosyal hane projesini merakla bekliyor. Burada ayrıcalıklı kesimler, kota ayrılan kesimler genişletilecek mi? Örneğin engelliler birlikte bunun içerisine alınacak mı?” sorusu konusunda Erdoğan şunları kaydetti:

“Depreme karşı tedbirlerimizi kararlılıkla sürdürme gayreti içindeyiz. Bu kapsamda kentsel transformasyon adımları önceliklerimiz ortada bulunuyor. 20 yılda TOKİ’yle 1 milyon 170 bin konut ve hareket yeri yaptık. Şu anda 81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne bir anda bitmeme ediyoruz. 60 bin konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’deki ilk aşama konutların teyit törenini talih olursa bugün yapacağız. Toplumsal ev kampanyamızla bile hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine karşılık yöneltmek. Bu konutlardan sakat kardeşlerimiz, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, mütekait vatandaşlarımız de yararlanabilecek. İlk defa gençler ve yıpranmamış evli kardeşlerimize da ayrı benzeri kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza genişlik uygun fiyatları ve ödeme seçeneklerini sunacağız. Elbette burada şunun üstünde ısrarla durmakta şişman fayda var. Bakın Avrupa’nın bir nice ülkesinde şu anda depremde, selde, muhtelif afetlerde ev yetiştiremiyorlar, konut vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

Fakat tığ Bingöl depreminden tutun Van, Malatya, Elazığ depremlerine varıncaya kadar bütün buralarda bir anda, bir yılı bulmadan tezce altyapısıyla, üstyapısıyla konutlarımızı yaptık ve vatandaşlarımıza bunları yetiştirdik. Kendisi bittabi rahmetlik oldu ama sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde tığ aynı Bataklık depremini yaşadığımız antlaşma bırakın siz evleri, deri bile yoktu. Ben o antlaşma belediye başkanı değildim, cezaevinden çıktım, akıllıcasına bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Azmak hangi haldeydi, Sakarya ne haldeydi, Yalova ne haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar amma tığ hamdolsun hepsinde de geldik ve oraların hep hane ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’ya bakın, bir şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya kadar yaptık, doğrulama ettik. Bu hareket aşk işidir ve aşkınan koşan yorulmaz. Bundan sonraki süreçte üstelik bu böyle bitmeme edecek.”

Kılıçdaroğlu’nun seçmen bilgileri açıklaması

“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu sabık günlerde ‘Bizdeki müntehip bilgileri Yüksek Intihap Kurulunda birlikte yok.’ diyerek gayritabii tıpkı kortej gider etti. amma velakin kimi spekülasyonlar var, aha ‘Hükümetin yapmayı planladığı bazı icraatlar başlangıçta Kılıçdaroğlu’na servis ediliyor evet dahi sızdırılıyor.’ şeklinde. Bu enteresan duruma dair neler tefhim etmek istersiniz?” sorusu konusunda Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı dolma. Tıpkı molekül bildiğinden değil. Bittabi bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya giymek vasıtasıyla daha çok bu adama fiyat ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor ama nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasayla teminat altındasınız. Anayasa’birlikte bununla ilgilendiren ‘Kesinlikle yargıya yönelik bu garip beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna benzeri kere henüz dersini verecek.”

(Bitti)

Share: