Cumhur Reisi Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nun tatillerini eleştirip İstanbullulara seslendi: Ders vermeye amade mısınız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da 60 Bin Konutluk Şişman İstanbul Dönüşümü projesi kapsamında Esenler’bile ofis sahibi olan vatandaşlara müteveccih anahtar doğrulama töreninde açıklamalarda bulundu.

“3 YILDA DEPREME KARŞI NE YAPTILAR”

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’na müteveccih eleştirilerde bulunan Erdoğan, “Önümüzdeki sene benzeri asrı devirecek cumhuriyet altını tarihimizde budun amacıyla çalışanlarla milleti naçiz görenler arasındaki bildirme koskocaman farkı fark edebileceğimiz yerlerden biri birlikte depreme tedarik çalışmalarıdır. Doğusundan batısına büyüklüğünde ülkemiz yer sarsıntısı kuşağında meydan almasına rağmen etraflı müddet bu gerçeğe çıplak dönülmüştür. Kardeşlerim Allah aşkına söyleyin bu İstanbul’bile büyükşehir belediyesi kimde? CHP’dahi… Evet CHP şu görevi aldı alalı neredeyse 3 yıl oldu. Onların depreme yönelik, bölük inşasına yönelik yaptığı bire bir molekül gördünüz mü?” dedi.

“İSTANBULLU GEREKEN DERSİ VERECEK”

“İstanbullu seçimlerde onlara gereken dersi verecek” diyen Erdoğan, “Bu İstanbul’bile ben bile büyükşehir uray başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını işleyen bu kardeşiniz oldu. Aşk ile koşan yorulmaz. Bu hisse senedi aşk işidir. Çorlu olacaksın dertli. Namevcut Bodrummuş bulunmayan şurasıymış. Hâkim afeti oluyor nerede bu beyefendi? Cuşuhuruş var, nerede yine benzeri nerede. İstanbullu müstelzim dersi Tanrı’ın izniyle verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyoruz amor ile yürüyeceğiz ama durmak yok” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN ÜZERİNDEN YILLAR GEÇMESİNE RAĞMEN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde: “İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümünün coşkusunu üstelik Budun Bahçesi olarak düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bütün beraber yaşamıştık. Yetişek, firez, görüşme, uluslararası etkinliklerden milli bayramlarımıza büyüklüğünde ülkemize ve şehrimize değer katan, seçkin anında İstanbul’üstelik gelişigüzel olduk, alay malay oluyoruz.

Az önceki sordum; şu anda resmi cirim nedir? Dediler kim; 60-70 bin. Esenler’birlikte şu anda 60 bin 70 bin kişinin katılımıyla bu mehabetli töreni yapıyoruz. Bu makro törenle vesilesiyle İstanbul’umuzun seçilmiş ilçelerinden Esenler’de sizlerle beraberiz. 2 periyot önce 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıldönümüydü. Depremin üzerinden 23 yıl geçti ama acısı yüreklerimizde bibi önce günkü gibi tazedir. Rabbimden bizleri rastgele soy facia, felaketten dulda eylemesini diliyorum.

“BİZ KÜÇÜMSEME VERDİK Mİ YAPARIZ”

O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda rahmetlik olmuş Ecevit vardı, değil mi? Peki o deprem afetinde acaba erk hangi yaptı? Tamamen bittiler. Tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Sakarya’yı, Gölcük’ü, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde takkadak Malatya’üstelik, Elazığ’üstelik bütün şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Zira biz meze verdik mi yaparız ve yaptık.

“81 İLİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE KENTSEL INKILAP PROJESİ BAŞLATTIK”

Afetleri çalmak beşeri kendisine bizim elimizde değil. Amma afetlerin yıkıcı etkilerine karşı tedbir almak bizim elimizdedir. Bizim sorumluluğumuzdadır. Hükümete dirimsel gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde şişman ayrımsız kentsel tahavvül çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin tek durumunda afetlere alın dayanıksız, sağlıksız, metruk, kötü yapı bırakmamaktı. Şehirlerimizi adeta yeni baştan nesir ederken hiçbir vatandaşımızı üstelik kıygın etmedik. Yapı teftiş sistemini geliştirerek, yapı inşasında bozuk incitici alışkanlıkların önünü tamamen kestik.

“3 MİLYON KONUTLUK TRANSFORMASYON TAMAMLANDI”

3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık hamdolsun bugüne büyüklüğünde. 12 milyon vatandaşımız artık sakıncasız binaları, toplumsal donatı, yeşil alanlarıyla geçim içre hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Sosyal göz inşası alanında dünyaya örnek olacak modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ aracılığıyla mensur ettiğimiz 1 milyon 170 bin hane sebebiyle 5 milyon vatandaşımızın emin evlerde huzurla oturmasını sağladık.

Tamam bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzde 60’nı yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere cebin siper altına aldık. İnşallah hedefimiz yeni başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 yıl içinde 85 milyonun tamamını bu emniyetli güncek altına almaktır.

“YER SARSINTISI KONUTLARINI AYAĞA KALDIRAN YİNE BİZ OLDUK”

Sarsinti, yeğin baskını, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu unutmadan adam aklı ve teknolojinin imkanlarını ele alarak Rabbimize teyit olacağız. Anne aykırılık Antalya’bile cuşuhuruş oldu. Muğla’birlikte ateş oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Ne yaptınız? Oralarda her madde yaptılar mı? Gine biz yaptık biz. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’dahi. Hangi yaptılar? Tek özdek. Hep o hareket konutlarını ayağa kaldıran yeniden biz olduk.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’DAHI DİYE SEYREDEMEZDİK”

Büyükşehir belediyesi CHP’birlikte diyerek seyredemezdik. O Hâlde elleri kolları sıvadık ve cesamet olarak buralara arkalama elimizi uzattık. Bu işlemler lafla imkânsız. Yalanla gayrimümkün. Çarpıtmayla imkânsız. Eğer hakeza yaparsanız aynı öfke dirimlik hepsini dahi siler süpürür. Bunun üzere milletimize ne saraka vermişsek kelimesi kelimesine hesabına getiriyoruz. Yapılamayacak hiçbir sözün yükünün altına girmiyoruz.

Hangi aldanan olacağız, hangi aldatan, ilkemiz bu. Tabii gelişigüzel konuda bu ilkeyi hayata uygulanan kılacağız. Amma depreme ve ayrıksı afetlere hazırlık üstüne bu ilkeye ivazsız benzeri şekilde bağlıyız. Sizlerden bu kök hassas meselelerde aklın ve bilimin ışığında yapılan işler dışında esip gürleyenlere onur etmemenizi istiyorum.

“İSTANBUL’U ARZ GÖZDE ŞEHİR YAPANA KADAR DURMAYACAĞIZ”

Erkek Eksiksizlik’in akşam ezanı söylediği başka, sabahleyin söylediği bambaşka. Zamanında yaşadığımız acıları ve önümüzdeki gizil tehditlerin büyüklüğünü göz önüne alarak İstanbul’u kentsel dönüşüm projelerimizin merkezi adına ilan ettik. 300 bin konutu dönüştürerek hasis zor bire bir işi gerçekleştirdik. Tarihi başarıya imza attık. Sahada 140 bin bölük ve işyerinin dönüşümü devam ediyor. Fikirtepe gibi bir vakitler beri süregelen mesail sebebiyle adeta kangrene dönüşmüş aynı yerde de 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz.

Güngören, Zeytinburnu, Tozkoparan’bile icraat sürüyor. Kirazlıtepe’birlikte 5 bin konutluk tahavvül gerçekleşiyor. Kartal, Şerifali, Kağıthane, Beykoz, Silivri, Çatalca, Fatih, Pendik’te, 9 ilçenin tamamında on binlerce işçi ve mühendisimiz temiz gibi çalışıyor. Fatih’in emaneti İstanbul’u tekrar dünyanın en flaş şehri ayla getirene kadar durmayacağız.

“60 BİN KONUTLUK PROJEYİ BURADA YÜKSELTİYORUZ”

14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü on paralık unutmayalım. Temel rütbe kapı bap dolaşmaya var mıyız, eş kolları, gençler başlık başlık dolaşmaya var mıyız? Bu şişman transformasyon projelerinden sunma çokça nasiplenen ilçelerimizin başında Esenler geliyor. Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Esenler Belediyesi 60 bin konutluk projesini burada yükseltiyoruz.

Esenler şimdi farklı apayrı güzelce oluyor. Unutmayın daha bir eksantrik domuzuna. Proje alanının yüzde 68’i yeşil ve toplumsal teçhizat alanı kendisine ayrılmıştır. Esenler’üstelik adam başına sakıt yeşil kayran miktarı 15 bin metrekare artıyor.

“İSTANBUL’UN GENIŞLIK ŞIŞMAN MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ DA İÇİNDE OLACAK”

Bu projenin içinde namevcut yok desek yeridir. Projede çocuklarımızın sunu efdal standartlarda eğitim almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 okul var. 35 bin ehil kapasiteli 22 cami var. Akak kapasitesi 500’ü bulan keyif tesisleri var. 166 bin metrekarelik toplumsal ve kültürel tesisler var. Projede insan merkezli anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki çiftteker ve bulaşan yolları var. Fikirli site altyapısı sebebiyle insanlara dara getiren değil abra kayran toplumsal ihtiyaçlara erişim sağlayıcı erinçli ve güvenli şehir özellikleri var.

35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi çok kadar uygulayım bilimi ihya bölgesi var. Projede ikinci etabı tamamlandığında İstanbul genişlik nazik budun bahçelerinden biri var. Esenler kentsel transformasyon projesi gerçekten İstanbul’a ve sizlere yerinde aynı eserdir. Esenler’deki 60 bin konutluk projeyle, nesir edilecek yerleşimin ülkemizin metin haddinden fazla ilinin merkezinden çokça henüz balaban kentçilik atılımını tabir ettiğini anlatmak isterim.

“CHP GÖREVİ ALDIĞINDAN BERİ KAYDADEĞER ADIM NAMEVCUT”

Burada düz yazı edilecek konutların kestirmece yarısı Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde gayrı yarısı de mekân ilçelerdeki dönüşümde kullanılacak. Içtimai altyapıyı kullanarak küsurat kısımları şehre soluk aldıracak alanlar haline getireceğiz. Zaman kestirmece 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını adalet sahiplerine veriyoruz. Sene sonuna kadar bu sayıyı 4 bin 840’a çıkartıyoruz.

Önümüzdeki yıl tıpkı asrı devirecek Cumhuriyet Altını tarihimizde millet amacıyla çalışanlarla milleti eften püften görenler arasındaki farkı yer bereketli karşılaştırma edeceğimiz hususlardan biri da depreme tedarik çalışmalarıdır. Uzunca bire bir süre bu gerçeğe şube dönülmüş, kayda değer kadem atılmamıştır. Şu İstanbul’birlikte büyükşehir belediyesi kimde? CHP’bile. Peki CHP acep şu görevi aldığı alalı az daha 3 sene oldu. Acaba depreme, ev inşasına yönelik seçme özdek gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’üstelik ego birlikte büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını işleyen bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu hisse senedi amor işi savuşmak. Dertli olacaksın dertli. Bulunmayan Bodrum’muş, şurasıymış, burasıymış. Başat afeti oluyor nerede beyefendi? Hararet var esasen benzeri yerde. Değişen bire bir molekül yok. İstanbullu gereken dersi Tanrı’ın izniyle 2023’dahi Haziran’da verecek mi? Vermeye amade mıyız? Ego size inanıyorum. Size güveniyorum. Gereğini yapacağız.

“MARMARA DEPREMİNDEN SONRA YAŞANANLAR HALA GÖZLER ÖNÜNDE”

Deprem öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı kadar depremin ardından kurtarma ve enkaz tahammül çalışmaları dahi müstelzim serian gerçekleştirilememiştir. Marmara depreminin ardından yaşananlar hala eksiksiz çıplaklığıyla gözlerimizin önümüzdedir. Ayrıksı alanlarda pekâlâ ülkemize 20 yılda yüzyıllık yapıt ve hizmetler kazandırdıysak, depreme tedbir hususunda benzer tıpkı anlayış bu uygulamayı gerçekleştirdi. Projeden malzeme kalitesine, altyapıdan ivedi durum müdahale planlarına büyüklüğünde temas şeyi yeniden kurduk.

Van’dan İzmir’e büyüklüğünde son dönemde yaşanan sarsıntı, başat baskını, yangın, afetlerde kurumsal kapasiteyi kullanarak güdük sürede istediğimiz neticeye ulaştık. 76 üniversitemiz vardı. Şimdi 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı devlet bulunmayan. Biz ilkokula gittiğimizde sınıflarımız 75-100 kişilikti. Ama şimdi 36. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler var. Demincek profesörler, doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Erkek Eksiksizlik bunlar yersiz lafla olmuyor.

Sağlıkta site hastanelerimizi kurduk mu, kuruyor muyuz? İşte İstanbul’dahi dev Çam Sakura Kent Hastanemiz var. Gayrı tarafta Atatürk Havalimanı’nda biliyorsunuz Hedef Dilmener var. Diğer tarafta, karşı tarafta özellikle da yeniden oradaki kardeşlerimizin 1006 odalı Dr. Pakize Karı adıyla aynı hastanemiz var. Kamu bunlarla beraber Ankara’birlikte bire bir şekilde site hastanelerimizle bu yola devam ediyoruz. Eğitimdeki duruşumuz kararlı aynı şekilde bitmeme ediyor.

“ULAŞIMDA 28 BİN KİLOMETREYİ AŞKIN YOLLARIMIZ VAR”

Ulaşımda 28 bin kilometreyi çok yollarımız var. Otobanlar, otoyollar, tüneller ve bunların yanı sıra Çetin Şehriyâr Sağlıklı Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Avrasya Tüneli’ni biliyorsunuz. Acaba mösyö Kemal oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? Ego istiyorum kim o de geçsin, o bile nasiplensin, bazen şeyleri de öğrensin. Ancak peki ki oraları da yıkma kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü ayrımsız şekilde.

Bütün bunlarla beraber durmadık devam ediyoruz. Daha devam edeceğiz. Bu ülkeye yapacak haddinden fazla şeyimiz var. Alelhusus alelhusus Çanakkale Boğazı’nın üstünde kestirmece 2,5 milyar Avro’ya servet olmuş 18 Mart Çanakkale Köprüsü bir bambaşka anıt. Hep bunları onların hayalleri dahi ulaşamaz bizim icraatlarımızı.

Bu süreç böyle devam edecek. Kentsel transformasyon çalışmalarımızın büyüklüğü yapılan işin çapını ortaya koymaya yeterlidir. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine andıran konut mensur etmekten bahsediyoruz. Bu Türkiye amacıyla çivi başına tıpkı devrimdir. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına akıllıca ev ve icar fiyatlarındaki tartısız yükselişin önüne geçecek, depreme tedbir çalışmalarına yardım sağlayacak bakir hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

İnşallah tarım yüreklilik kooperatifinde kucak, kuzu fiyatı ağır manada düşürüldü. Demin kocabaş hayvanlara bile geçiyoruz. Sair ürünlerde yüzdelik 30-35 gibi indirimler fora etmek kanalıyla berbat fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşımıza fasit fiyatla işaret atfetmek. Abdülhamid Eğlek etüt gemimiz şu anda sondaj yapıyor. Unutmayın Abdülhamid Han serbest değil. Abdülhamid Han’a saldıranlar yalnız. Onların cesedi var cesedi. Ama Abdülhamid Konak aynı gün, abide. O abide oluşuyla yaşıyor. Tanrı razı olsun. Rabbim yalpak, yardımcımız olsun.

Rabbim vatandaşlarımıza kemaliafiyet, istem huzuru, keyif ve sağ esen bu evlerde oturmayı baht etsin. Sizleri saygı ve kardeş kardeş selamlıyorum, güçlük sağlıcakla.”Share: