Cumhur Reisi Erdoğan, Cemevleri Anne Atma ve Şişman Açım Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün yüz yüze kaldığımız imtihanlarımızı da fakat aşkla, muhabbetle gelişigüzel beraberlikle, kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada yüz yüze kaldığı rastgele tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Şahkulu Odalık Dergahı ve Cemevi’nde planlı Cemevleri Esas Atma ve Toplu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, zaman burada devlet genelinde inşası tamamlanan 4 cemevinin açılışı, 7 cemevinin birlikte asıl atma töreni vesilesiyle Alevi Bektaşi kardeşleriyle hasbihal etmek için bire bir arada olduklarını söyledi.

Elazığ Karakoçan, Ankara Altındağ, Erzurum ve Erzincan Kemah’ta hizmete açacakları 4 cemevini kullanacak vatandaşlara kandırıcı olmasını dileyen Erdoğan, Kütahya ve Kayseri’da inşası süren Burdur Çavdır, Denizli Ardıçlı, Bilecik Bozüyük, Münevver Koçarlı ve Kırklareli Babaeski’üstelik birlikte temelini zaman atacakları 7 cemevinin tıpkı zaman önce tamamlanarak hizmete girmesini talep etti.

Erdoğan, bu eserlerin kazandırılmasında emeği sabık herkese teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Şu dakika süresince bulunduğumuz Şahkulu Şehriyâr Dergahı, Orhangazi devrinden bugüne önceki ahilerce, peşi sıra Hazreti Hünkar’ın amacında hizmet edenlerce ayakta yakalanmış ve ihya edilmiştir. Epey asırdır dergahımızdan gelip sabık, konan, göçen herkesten Cenabıhak razı olsun diyor, rastgele birini rahmetle yabancı ediyorum. Dergahımızın son dönemdeki mürşitlerinden Mehmet Ulvi Hilmi Ata Baba bu cins yapılan özellikle eserlerle ait şöyle anlatıyor: ‘Ham bağına kurulmuş aşıkların otağı. Gülzar-ı amor olubdur amor ehlinin durağı. Gel sunturlu evine aşıramento, eyle özünü puhte. Yanuptur amor oduna erenlerin ocağı.’ Peki bu mekanlar aşk ocağıdır, terbiye ocağıdır, arzu ocağıdır.”

“Dergahlarımızda ayrıntı ve aktöre alay malay yol yürür”

Buraların Hazreti Peygamber’e ve ehlibeytine aşık olanların durağı olduğunu nâkil Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dergahlarımızda detay ve ahlak birlikte el yürür. Medeniyetimize görklü insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaş-ı Ege ve evlatları ocaklarımızı aha bu gayeyle kurmuşlar, yaymışlar ve yaşatmışlardır. Asırlardır Anadolu topraklarını ilimle irfanla hikmetle yoğuran Hazreti Hünkar, Hazreti Mevlana, Yunus Emre üzere arzu sultanları, hizmetleri ve eserleriyle kavim olma şuurumuzu kolaylaştırmışlardır. Türe dostlarının irfanlarıyla ve nazarlarıyla kurulan bu nazik medeniyete topluluk çıkmak, gelişmesi üzere çaba göstermek değme birimizin vazifesidir. Sevgili Peygamberimizin ‘Birlikte yağmur, ayrılıkta azap vardır.’ düsturuna sıkı sıkıya sarılarak heva ve heveslerin değil kalıcı olanın peşinde koştuğumuz müddetçe bu uygarlık bilcümle yükselecektir.”

Dünyada kalıcı olanın ise yalnızca “yârenlik” olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ve onunla birlikte gelen mükellefiyetlerdir. ‘Muhabbetten Muhammed oldu görünen. Muhammedsiz muhabbetten ne sâdır’ söyleme-ı kibarı bize bu hakikati tabir etmektedir. Bugün karşı karşıya kaldığımız imtihanlarımızı üstelik ancak aşkla muhabbetle gelişigüzel beraberlikle kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada karşı karşıya kaldığı rastgele tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir. Önde gelen tarihçilerimizden ve cilvebaz yolunun evlatlarından Aşıramento Gösterişli bu durumu şöyle rapor ediyor: ‘Pes bilin ki nerede temas var ise, ki kiminle ikiliksiz uçurum ise, iki cihan devleti onlardadır. Onların menzilleri canlardadır. Cümle işin bildirme üstünü birliktir. Birliğe sağlanmak, birlik oluşmak erliktir. Neredeki iki istem birliktedir. Göresin bunlar gür dirliktedir.”

Tekmil bu mesajların Hacı Bektaş Ege’nin “Bire Bir olalım, kart olalım, hareketli olalım.” düsturunun ayrımlı şekillerde belirme etmiş biçimleri olduğunu tabir eden Erdoğan, “Tevhidi tıpkı, Kitabı ayrımsız, kıblesi tıpkısı, Peygamberi benzeri, ezanı bire bir insanlar için bundan ayrıksı aynı yârenlik, bundan eksantrik tıpkısı amor yolu yoktur. İşte bunun için hepimizin Peygamberi, hepimizin Uca’si, hepimizin ehlibeyti, hepimizin Hüseyin’i, hepimizin Kerbela’sı diyoruz. Milletimizin asırlardır varlığını ve birliğini korumasını sağlayan bu muhabbet ışığı bugün birlikte önümüzü aydınlatıyor. Sinsi niyetlerle milli birliğimizi kirletmek amacıyla içeride ve dışarıda etkin mukavemetli haddinden fazla itilaf olmuştur amma hamdolsun bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: