O teleskoptan eskimemiş sezinleme: Gezegende su belirleme etti

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan evrenin yıpranmamış görüntüleri tüm dünyayı hayran bırakırken James Webb’in keşifleri de devam ediyor. Son namına Jüpiter ve uydularını de görüntülemeyi başaran müşahit bu sefer üstelik tıpkısı dış gezegende akarsu belirleme etti.

söz konusu aut planet, teleskobun geçmiş odaklandığı beş hedeften biri olan WASP-96 B. James Webb, Karina Bulutsusu’nu ve başka hedefleri fotoğrafladığı yerde, WASP-96 B’yi birlikte çözümleme etti. Ve veri insanları bu aut gezegende akarsu keşfettiler.

NASA, dış gezegenin atmosferine uzun dalmak için kızılötesine mümasil benzeri görüntüleyici kullandı. Bunu açmak üzere marifet insanları, şans boyunca cereyan ederken gezegenin atmosferinden filtrelenen yıldız ışığını, filtrelenmemiş şans ışığıyla karşılaştırdı.

NASA, oluşturduğu grafikte sergilenen 141 bilgelik noktasının seçkin birinin planet vasıtasıyla bloke edilen sınırlı bir dalga boyu miktarını gösterdiğini söylüyor. Bu verilere göre NASA, dış seyyare için daha aşkın bilgi edinebilir.

Elan geçmiş de Hubble, 2013 yılında tıpkı aut gezegende akarsu tespit etmişti. Bu keşifle birlikte Webb’in dahi suyu açık bire bir şekilde tayin edebildiği görülüyor. Webb’in bire bir aut gezegende akarsu tayin etmesiyle, yaşamı destekleyen bire bir aut planet bulma şansı birlikte daha faziletli.

Asuman cismi Jamess Webb feza teleskopuna çarptı

 

Çin’den uzaya dev rasatçı

 

Share: