“CHP Ancak Dışı Teşkilatlanma Çalıştayı” tamamlandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, seçimlerde 600 milletvekilinin 15’inin ensiz dışı intihap çevresinden olması yönünde ayrımsız yasa teklifi sunduklarını belirterek, “Elverişsiz dışındaki vatandaşlarımız o adayları görsün isimlerine baksın, beğeniyorsa rey versin, beğenmiyorsa fikir vermesin.” dedi.

CHP Sıkı Dışı Örgütlenme Çalıştayı’na ilişik Maltepe’deki Yaşar Eksiksizlik Kültür Merkezi’nde düzenlenen matbuat toplantısında mütekellim Tezcan, çalıştayın bugün serencam değerlendirme toplantısıyla tamamlandığını söyledi.

Çalıştayda CHP’nin güçlükle dışı örgütlenmesinin konuşulduğundan bahseden Tezcan, seçime hazır olduklarını belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi önümüzdeki evvel seçimde Cumhurbaşkanlığında üstelik mebusluk seçiminde dahi elverişsiz dışında birinci öğür olacak. Türkiye’üstelik bile birinci fırka olacağız. Bu inançla bu kararlılıkla bu hedefe kararlı ayrımsız şekilde yürüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Seçimlerde katılımı artırmak için başlattıkları “Seçmen Ol” kampanyasından bahseden Tezcan, Erdemli Intihap Kurulundan sınırlı dışındaki sandık sayısının artırılmasını isteyeceklerini kaydetti.

Ev dışında ruhlu seçmenlerin uzun mesafelerden gelerek fikir bağışlamak zorunda kaldıklarını hatırlatan Bülent Tezcan, “Bu, hem Dışişleri Bakanlığının hem bile Faziletli Seçme Kurulunun önemli ayrımsız görevidir. Tığ bile bunun takipçisi olacağız.” ifadesini kullandı.

Mahdut dışındaki seçmenler için kanun teklifi

Daraç dışında aktif seçmen sayısının akıbet seçimde 3 milyon 79 bin olduğuna dikkati calip Tezcan, şunları söyledi:

“Zaman az dışında İzmir büyüklüğünde bire bir seçmen var ama milletvekili sayısına geldiğinizde onlar kendi milletvekillerini seçemiyorlar. Görüş veriyorlar, verdikleri görüş Türkiye’de 81 vilayete dağılıyor. Ne milletvekiline oy verdi, hangisini fark etmek istiyor, bu kararı verme imkanını ellerinden alıyoruz. Diyoruz kim daraç dışını ayrı tıpkı seçim çevresi yapalım. 15 milletvekili ayıralım, 600 milletvekilinin 15’i ensiz dışı intihap çevresi olsun. Yetersiz dışındaki vatandaşlarımız o adayları görsün, isimlerine baksın, beğeniyorsa oy versin, beğenmiyorsa rey vermesin. Seçtikten bilahare dahi onlardan hesap sorsun, ‘Senin işin burası’ desin.”

Verdikleri kanun teklifinin takipçisi olacaklarını vurgulayan Tezcan, bu ayrım için anayasada değişikliğe da ister olmadığının altını çizdi.

YANLIŞSIZ Parti ve MHP’nin bu yönde kişi tekliflerini oluşturmaları halinde buna dahi destek vereceklerini belirten Bülent Tezcan, “Eğer Cumhuriyet Umum Partisi’nin verdiği öneri rahatsız ediyorsa onlar versinler, tığ buna destek veririz. Bunu söyleyecek 43 birliğimiz gittikleri yerde oradaki hep vatandaşlarımıza diyecekler ki ‘Cumhuriyet Halk Partisi sizin zat temsilcilerinizi doğrudan seçmenizi istiyor, ona karşı olanlarla bu düşüncenin yanında olanlar ortada bire bir yeğleme yapacaksınız’ diyecekler.” diye konuştu.Share: