Çed Süreci Sonlandı Alpu Ovası Kurtuldu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarını akseptans eden Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Alpu Ovası’nda yapılması planlanan kömür ocağının ÇED sürecini sonlandırdı. Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen, “Bakanlığın almış olduğu bu fesih kararı, Alpu Kömürlü Isıl Santralinin dahi bu şehre yapılamayacağını ortaya çıkarmıştır. Şehrimizin havasına, suyuna, artımlı topraklarına ve insanına zararı olan seçme projenin karşısında zinde durmaya bitmeme edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin sunu mübarek tarım arazilerinden birine erbap olan Alpu Ovası’nda geçmek istenen Alpu Kömür Isıl Santrali’nin altyapısını oluşturacak Neşe Mahallesi Muhalif Kömür Ocağı Projesi’nde mufassal süredir bitmeme fail endişeli bekleyiş sona erdi.

Türkiye Kömür İşletmeleri Umumi Müdürlüğü’nün Odunpazarı İlçesi Sevinç Mahallesi sınırları içerisinde küsurat bölgede açmayı planladığı kömür ocağı üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ÇED raporu hazırlığı kapsamında 20 Aralık 2022’dahi yapılması planlanan güruh, halkın tepkisi sebebiyle tağyir edilmişti.

Daha önceki Alpu Ovası’na böbürlenmek maksut ve Danıştay marifetiyle bozma edilen isıl santralci projesine alın ahbaplık sürecinde Eskişehirliler ile alay malay mücadelede fail Büyükşehir Belediyesi, 21 Familya 2022 tarihinde Sevinç Mahallesi’ne olmak maksut kömür ocakları ile ait zıt görüş bildirerek, ÇED sürecinin sonlandırılması gerektiğini Bakanlığa iletti.

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptığı değerlendirmede, Büyükşehir Belediyesi’nin muhik ve bilimsel itirazlarını akseptans ederek ÇED sürecini sonlandırdı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmayan Büyükerşen, değişmeyen sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bayram mahallemizde, Alpu Kömürlü Isıl Santralini beslemesi amacıyla yapımı planlanan Karşıt Kömür Ocağı Projesi’nin yapımına itirazımız, Bakanlık tarafından ÇED Yönetmeliği hükümlerine göre akseptans edilmiştir. Sonunda projenin ÇED süreci sonlandırılarak nakız edildiğine dair resmi alfabe Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı marifetiyle belediyemize gönderilmiştir. Bakanlığın almış olduğu bu bozma kararı, Alpu Kömürlü Isıl Santralinin birlikte bu şehre yapılamayacağını dahi ortaya çıkarmıştır. Eğer bu kömür ocağı açılsaydı ilkin Sevinç mahallesi ve çevresi gelmek amacıyla OSB ile site merkezi kömür tozu ile partiküllerinin zehri altında kalacak, bunun olağanüstü verici sonuçları olacaktı. Ekincilik ve hayvancılığın adına haddinden fazla ağır sorunları konuşuyor olacaktık. Eskişehir’imizin bildirme artağan ovalarından olan Alpu Ovamıza, suyumuza ve kente yalnız 10 kilometrelik uzaklıkta kâin bu alana yapılmak istenen kömür ocağı yanlışından dönülmüş olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Şehrimizin havasına, suyuna, fazlalaşan topraklarına ve insanına zararı olan seçme projenin karşısında dosdoğru durmaya devam edeceğiz. Eskişehir’in belediyeleri, odaları, sendikaları, sivil cemiyet kuruluşları ve Eskişehir halkı ile verdiği mücadelede ne kadar harbi olduğu tıpkı sefer elan ortaya çıkmıştır. Toprağın, gıdanın, hayvancılığın, üretimin, bozulmamış ve dosdoğru bire bir çevrenin hangi büyüklüğünde koca olduğunu elan gani anladığımız bu dönemlerde Eskişehir’i hep gelişigüzel korumaya devam edeceğiz.”

Share: