Bursa’da av sezonuna girmeye hazırlanan balıkçılar için merasim düzenlendi

Av yasağının bu tün yarısı itibarıyla sona ermesiyle denize açılacak balıkçılar üzere Bursa’nın Mudanya ilçesinde izlence düzenlendi.

Gemlik ilçesi Kurşunlu Mahallesi’ndeki balıkçı barınağında düzenlenen törende balıkçılar üzere yakarış edildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit Aygül, denizlerdeki kirlenmeye ve denizlerin sonuç yıllarda uğradığı zarara dikkat vira etmek için dal temizliği yaparak farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Av sezonunun balıkçılar amacıyla esaslı olması temennisinde mevcut Aygül, şunları söyledi:

“Üretimin aksamaması üzere barınakların temizlenmesi, balıkçı teknelerinin yenilenmesi, barınakların fiziksel yetersizliklerinin giderilmesi, balıkçılarımızın eğitimi, halkın ilgisi ve bilgisine yönelik ekincilik çalışmaları yapılması amacıyla stabil çok canlılık yürütmekteyiz. Antrparantez ilimizde 18 sayı su ürünleri kooperatifi ile alay malay Eskişehir, Bilecik ve Kütahya illerinin dahi karışma olacağı Su Ürünleri Avcılığı Arka Birliği’ni kurmuş bulunmaktayız. senkronik namına 9 barınağımızda yaka temizliği, dip temizliği üzere faaliyetlerimizi yaptık. Gene buradaki hayalet ağlarının temizlenmesi için birlikte ara sıra çalışmalar yapıldı. Önümüzdeki süreçte hem balıkçılarımızın dışarısının temizlendiği kadar içerisinin bile temizlenmesi üzere ceht sarf ederek bu konuda hak ettiğimiz yere ulaşacağımızdan eminim.”

Bursa Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Süleyman Polat ise müsilaj üzerine acul ve deli dolu çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bursa’nın tarımını, suyunu, ormanını müzaheret etmek üzere icraat yaptıklarını dile getiren Çelik, “Geçtiğimiz sezonlarda hem pandemi şartları hem bile müsilaj sebebiyle balıkçılarımızın yumruk eyyam geçirdiğine hepimiz şahidiz. Erte bakımından balıkçılarımız ‘vira bismillah’ diyerek ağlarını denizlerimize atacaklar. Hep balıkçılarımıza artımlı benzeri zaman geçirmelerini diliyorum.” dedi.

Programa katılan protokole ve vatandaşlara balık savsaklamak ikram edildi.

Share: