Bozyazı’da cumhuriyet altını coşkusu

Mersin’in Bozyazı ilçesinde, Cumhuriyetin kuruluşunun 99’uncu sene dönümü ve 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Bozyazı Kaymakamı Tuncay Topsakaloğlu’nun ilçe makamında tebrikleri akseptans etmesi ile başladı. Tebriklerin arkası sıra 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında bitmeme fail törende, Ilçebay Topsakaloğlu ve Bozyazı Şehremini Mustafa Çetinkaya, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının peşi sıra konuşan Ilçebay Topsakaloğlu, “Bugün cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. sene dönümü. Zaman cumhuriyetin zar edildiği, egemenliğin kaynağının millete ilişkin olduğunu tabir fail şevket sisteminin kabul edildiği gündür” dedi.

Cumhuriyeti ayakta markajcı yegane kuvvetin milletin kendisi olduğunu kaydeden Topsakaloğlu, “Türk milleti, cumhuriyeti benimsemiş ve bilcümle değerlerine sıkı sıkıya sarılmıştır. Cumhuriyetimizin esas hedefi; görevlerini hesabına getiren, haklarını kullanabilen, halis güveni gelişmiş, yaratıcı bireyleri topluma kazandırmak olmuştur. Cumhuriyetin değerleri neticesinde bu ülkede kıpırdak cümle hürdür, kaliteli vatandaştır. Asıl doğruluk ve özgürlükler kanunlarla çerçevesi çizilen benzeri dizge içerisinde özgürce kullanılabilmektedir. Bütün ayrımsız geçmişi ve eş bir geleceği paylaşmaktır. Cümle tasada, kederde ve sevinçte ortaktır. Ihtişam halkın devletidir, faik egemenlik ve seçme soy hile yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Atatürk’ün ortaya koyduğu ‘egemenlik umursamayan koşulsuz milletindir’ ilkesi, devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. Bütün bunların teminatı cumhuriyettir” diye niteleyerek konuştu.

Gençlere da seslenen Ilçebay Topsakaloğlu, “Atatürk umde ve devrimlerinin korunması, cumhuriyetin cemi değerleriyle sonsuza sincap yaşatılması hepimizin kuma sorumluluğudur. Bunun teminatı ise vatanına, milletine sadık, gerektiğine mukaddes saydığı değerler uğruna canını seve seve feda etmekten çekinmeyen halkımızın bağlanak ve beraberliğidir. Gündeş bilgilerle donatılmış vicdanı bağımsız milletvekili, irfanı özgür olarak yetişen Türk gençliğidir. Atatürk Türkiye’sinin evlatları namına sizler, sağlanan başarıyı hiçbir şekilde yeterli göremezsiniz. Önümüzde, aşılması muktezi yavaş ve ince yollar bulunduğunu bile bilmelisiniz. Veri ve teknoloji yarışının hızlanarak sürüp gittiği dünyamızda, Atatürk’ün cumhuriyeti yaşama ettiği siz gençlere düşen fariza, bu veri meşalesine eş çıkmaktır” ifadelerini kullandı.

Topsakaloğlu’nun konuşmasının arkası sıra öğrencilerin koşma okuması ve gösterilerle bitmeme eden törende, gösterici, şiir, kâtiplik ve atletizm yarışmalarında dereceye giren öğrencilere tören düzeni tarafından ödülleri verildi. Tören, Lütfiye Şiddetli Ortaokulu takım ekibi eşliğinde yapılan resmi geçitle sona erdi. – MERSİN

Share: