‘başkent Kıvrak Mânialı Projesi’ ile Engelleri Kaldıran Ankara Büyükşehir’e Ödül

Ankara Büyükşehir Belediyesi, mânialı vatandaşların hayatını kolaylaştırmak üzere ‘Yüzde beniz erişilebilir başşehir’ sloganıyla ‘Başkent Aktif Özürlü Projesi’ni hayata geçirdi. Mânialı vatandaşların Payitaht Devingen üzerinden, BEN otobüslerinde emniyetli ve konforlu seyahat amacıyla şoförlere başlangıçta engelli bildiriminde bulunabilmesine imkan tanıyan uygulama, Türkiye Ayan Bilişim Platformu marifetiyle ‘Kilitsiz Küreksiz Enformatik Uray Ödülü’ne müstahak görüldü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “kategorik benzeri payitaht” hedefi doğrultusunda yürüttüğü icraat kapsamında ‘Hükûmet Merkezi Aktif Özürlü Projesi’ni hayata geçirdi. Proje ile birlikte Hükûmet Merkezi Oynak uygulamasına sakat vatandaşların hayatını kolaylaştıracak özellikler eklendi.

ŞOFÖRE ILKIN BİLDİRİM YAPILABİLİYOR

Hayata geçirilen proje sayesinde mânialı vatandaşlar, durakta beklerken yaklaşmakta olan otobüsün şoförüne ilkin bildirim gönderebiliyor. Bu sayede güdücü, sıradaki durakta tekerli sandalyesiyle otobüsü bekleyen tıpkısı yurttaş olduğunu biliyor ve ona bakarak hazırlık yapıyor.

‘Hükûmet Merkezi Atak Engelli Projesi’ kapsamında,uygulamaya, görmez vatandaşların erişimine makul namına tasarlanan sesli tezkere köşesi üstelik eklendi. Özenle seçilen sesli kitaplara çabucak Ankaralılar değil, yurt genelindeki umum kör erat erişim sağlayabiliyor.

BAŞKENT MOBİL’E ‘ENGELSİZ BİLİŞİM BELEDİYE ÖDÜLÜ’

ABB’nin sakat bireylere güçlü çok zahmetsiz sağlayan ‘Hükûmet Merkezi Hareketli Engelli Projesi’, Manisa Heybet Bayar Üniversitesi’nin sekretaryasını yürüttüğü Türkiye Kilitsiz Küreksiz Bilişim Platformu vasıtasıyla ‘Örtüsüz Bilişim Şehremaneti Ödülü’ne müstahak görüldü.

Ödüllendirme yapılırken aday gösterilen çekicilik ya birlikte hizmetin, bilişim ve teknoloji hizmetlerinden yararlanarak engelli bireylerin sosyal ve soylu erki hayatlarına, kamu gurur hizmetlerinden yararlanmalarına ve bilgiye erişimlerine doğrudan katkı sağlaması ile hayata önceki olması kabilinden şerait arandı.

Share: