Balaban Önder Atatürk, vefatının 84. yılında Sudan’da anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün vefatının 84. yılında Sudan’ın başkenti Hartum’da merasim düzenlendi.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliğindeki törene, Türk kurumlarında çalışanlar ve gâh Türk vatandaşları katıldı.

Törende istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu, Atatürk’ün, yıkılan bire bir imparatorlukla alay malay hep gücünü ve umudunu kaybetmiş aynı toplumu yeniden ayağa kaldırıp ona ulus bilinci aşıladığını belirtti.

Çobanoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’den Sakarya ve Dumlupınar’a uzanan askeri zaferlerle göğsümüzü kabarttı. Başlattığı inkılaplarla Türkiye’yi asri medeniyetler seviyesine yükseltti, çağcıl ve güçlü bire bir mutluluk haline getirdi.” dedi.

Her 10 Kasım’da, “Atatürk olmasaydı Türkiye şu anda nerede olurdu?” sorusuna zihninde karşılık aradığını belirten Çobanoğlu, şunları aktardı:

“Kurtuluş Savaşı’nı Atatürk olmadan kazanabilir miydik, Cumhuriyetimizi 1923’te kurabilir miydik, saltanattan, meşrutiyetten kurtulmamız hangi büyüklüğünde devir alırdı? Atatürk olmasaydı inkılaplarımızın ne kadarını 1920’li ve 1930’lu yıllarda tamamlayabilirdik? Bizi tığ eden, ayrıksı devletlerden ayıran vasıflara ne kadar zamanda kavuşabilirdik. Bu soruların muhasebesini dolay yargısız şekilde yemeden içmeden aklımızı ve vicdanımızı kullanarak yapmalıyız. Bu şekilde herhangi bir Türk vatandaşının zihninde öz Atatürk’ünü keşfedip yaşatacağına inanıyorum.”

Share: