Bakan Soylu “Filistin’den Yemen’e büyüklüğünde dünyanın hiçbir yerini bekâr bırakmayan şişman ayrımsız milletin evlatlarıyız”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Filistin’den Yemen’e kadar dünyanın tek yerini boydak bırakmayan şişman bire bir milletin evlatlarıyız. Sonuç 4 yılda dünyada sunma çokça insancasına müzaheret eden ülkeyiz. Tığ Amerika’dan varlıklı değiliz, biz Almanya’dan bile zengin değiliz ama infakı, hayrı, mazluma ahali uzatmayı alim balaban tıpkısı milletiz.” dedi.

Bozuk Hak Bakanı İsmail Müftüoğlu’nun, merhum eşi Zümrüt Müftüoğlu namına Adapazarı ilçesinde yaptırdığı Karı Sağlığı Merkezi’nin açılışına katılan Soylu, görklü işlerin, ömre bedel günlerde gerçekleştiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkürname etti.

İzmir’deki depreme değinen Vekil Aristokrat, şeb kentteki genel durumla ilgili bilgelik almasının ardından Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a hikmet verdiğini kaydetti.

“Kendileri, giderseniz iyi olur.’ dedi.” ifadesini kullanan Soylu, devletin orada bulunmasının koskocaman olduğunu, AFAD ve ilgili kurumların yetkilileri ve milletvekilleriyle aynı saat içre kente irfan ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin bir vakitler yaşadığı deprem tecrübelerine ve devletin sarsıntı bölgelerine eyyam sonraları gittiğine değinen Aristokrat, “Türkiye, bu tecrübeleri ve bu acıları yaşadıktan sonradan 21. yüzyılda Sayın Reisicumhur’mızın liderliğinde, Allah’a hamdolsun Simav ve Van depremleri dahil kalkmak üzere ‘Nerede bu azamet?’ lafını söylettirmedi. Cenabıhak devletten ve milletten razı olsun.” dedi.

Aristokrat, Türkiye’nin temmuzda baskın felaketi yaşanan İran’a bile yardım elini uzattığını anımsatarak, “Yalova depremini hatırlıyoruz, Sakarya depremini hatırlıyoruz yani orada şüphesiz bire bir tabloyla karşılaştığımızı hatırlıyoruz. Türkiye, o tecrübelerini biriktirdi, biriktirdi deminden başka noktaya getirdi.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla iki ay önce Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Kurum ile selle mücadele fail Pakistan’a gittiklerini hatırlatan Soylu, orada yaptıkları çalışmaları ve şahit oldukları olayları anlattı.

Pakistan’üstelik tek ülkenin bayrağını görmediklerini dile getiren Aristokrat, “BM’nin dağ 1-2 çadırı dışında, orada sallanan tıpkısı bir tane öncü vardı. Ay meydanda alem ve Türk bayrağı.” dedi.

Soylu, yapılan yardımların önemine meni ederek, “Şu esas büyüklüğünde havadan, karadan, katar tarafından, bahir tarafından Pakistan’a binlerce titrem malzeme, 500 bin besin malzemesi, 100 bin çerge… Malatya ve Elazığ’ı şöyle söyleyebilirim; tığ orada 35 bin keçe verdik yani ölçeği söylemek açısından ifade etmeye çalışıyorum. Arkadaşlarımız, oradaki hep taharri kurtarma çalışmalarını, seçme biriyle itibar duyduğumuz sivil sosyete kuruluşlarımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, büyük bir başarıyla gerçekleştiriyor.” şeklinde konuştu.

“Bu eserler oylumlu ve nazik eserlerdir”

Nazır Soylu, Türkiye’nin yardım ettiği farklı ülkelerden örnekler vererek, dünyanın genişlik iri soylu erki krizini cıvıl cıvıl Lübnan’ın yoksulluklarının giderilmesi üzere destek olduklarını anlattı.

Lübnanlıların Türkiye’yi çokça sevdiğini dile getiren Soylu, “Orada bizi şöyle tanım ediyorlar: ‘Denizin ardındaki iyilikler ülkesi, denizin ardındaki iyilikler milleti, denizin ardındaki iyilikler lideri.’ Bunlar cılız elde edilecek tarif değildir.” dedi.

Aristokrat, Türkiye’den Afganistan’a giden esenlik trenlerine değinerek, şöyle devam etti:

“Filistin’den Yemen’e kadar dünyanın tek yerini serbest bırakmayan iri bir milletin evlatlarıyız. Sonuç 4 yılda dünyada en çok insani yardım yapan ülkeyiz. Tığ Amerika’dan zengin değiliz, tığ Almanya’dan de ensesi kalın değiliz ama infakı, hayrı, mazluma ahali uzatmayı bilen iri benzeri milletiz. Bu, bize ecdadımızın mirası. Bu, bize bırakılan büyük tıpkısı emanettir. İşte burada da umum bile herhangi bir ahit müfit duası alınacak, iyice ayrımsız eserin önündeyiz. Zümrüt annemizi tefrik etmek şans oldu. Cenab-ı Tanrı cennetiyle, cemaliyle müşerref eylesin. Bu eserler kebir ve iri eserlerdir.”

Çarkıt Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu birlikte insanların fani, bıraktıkları eserlerin ise zevalsiz olduğunu vurgulayarak, “İnsanoğlunun bu fani dünyada eline geçirdiği imkanları hoppadak özlük nefsi için değil, okazyon buldukça başkalarına da bu hizmetleri sunmakla mükellef olduğu inancı içerisinde biriyim. Bire Bir yapıt meydana gelmiştir. Bunun sahibi tığ değiliz, Tanrı lütfetti, biz anahtar olduk. Bu işaret hepinizin gayretiyle ayrımsız araya geldi.” ifadelerini kullandı.

Sakarya Valisi Güç Oktay Kaldırım, AK Parti Sakarya Milletvekili Mahmur Çiçeği Erdoğan Atabek, CHP İstanbul Saylav Mehmet Akif Hamzaçebi, Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Yüce birlikte selamlama konuşması yaptı.

İl Müftüsü Hasan Başiş vasıtasıyla dua edilmesinin ardından afiyet merkezinin açım kurdelesi kesildi, Nazır Soylu ve beraberindekiler merkezi gezdi.

Açılışa CHP Ekip Başkanvekili ve Sakarya Mebus Açık Deniz Özkoç, Sakarya Cumhuriyet Altını Başsavcısı Osman Köse, İl Açıkgöz Komutanı Albay Entelektüel Kutlu, İl Afiyet Müdürü Ermiş Öğütlü, siyasi partilerin el başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, afiyet personeli ve vatandaşlar katıldı.

Share: