Bakan Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’de metal satıcılarına müteveccih işler başlatıldığını açıkladı: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucudan doğrudan ölüm sayısını sıfıra indirene kadar mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi.

Bakan Soylu, Nevşehir Güven Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, uyuşturucunun şehirlere yayılması noktasında ortaya sâdır mızrap satıcıları, halkın diliyle “torbacı”lara müteveccih operasyonların benzeri şekilde bitmeme ettiğini söyledi.

FETÖ’nün 15 Temmuz çarpış girişimi olduğu ahit Türkiye’deki bütün hapishanelerde uyuşturucudan yatanların sayısının 35 bin olduğunu, bu rakamın 113 bine çıktığını bildiren Aristokrat, şunları kaydetti:

“Icap adliyeler, gerek düzenlilik güçlerimiz, iş birliği ve ahali birliğiyle fiilen bu melanetin gençlerimize ve insanlarımıza bulaşma etmemesi üzere iri aynı çaba gider etmektedirler. Türkiye’birlikte, alelhusus dünyada üstelik bu kimyasal, yani bireşimli uyuşturucular sebebiyle maalesef 2010 yılından itibaren ölümler dünyada artmıştı. Yani münasebet bireşimli uyuşturucular cihetiyle arttı? Zira karışımlarını ölümsek bire bir şekilde yapıyorlardı. Mecmu 2016 yılında uyuşturucudan doğrudan ölenlerin sayısı adli tıp rakamlarına bakarak 941’di. Bu mücadeleyle yani arzla yapılan mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, hükümetimizin bütün ilişkin bakanlıklarının, asayiş güçlerimizin ve buna iyileştirme anlayışını bile ilave etmek geçişsiz, yapılan mücadeleyle biz 2021 yılında aracısız uyuşturucudan ölüm sayısını 270’e düşürebildik. Yani Türkiye bu konuda dünyadaki eş değer ülkelerden çok daha mücadelesini ongun ayrımsız noktaya taşıdı. Direkt uyuşturucu ölüm rakamlarını da başka ülkelerle kıyaslanamayacak derecede dokunaklı aynı şekilde azaltmış oldu. Bu mücadeleyi bilcümle bu arada sürdürebilme konusundaki gayretimizi bitmeme ettireceğiz. Biz bu sayıyı yani uyuşturucudan aracısız ahiret yolculuğu sayısını sıfıra indirene büyüklüğünde bizim mücadelemiz devam edecek.”

Soylu, uyuşturucuyla mücadelede birçok girişim attıklarını, yakalanan esrar satıcısının ailesine kadar araştırı yaptıklarını ve satılan noktaya kadar araştırmalarına devam ettiklerini dile getirdi.

“Arz iyi narkotik polisi asıl” projesinin heybetli olduğunu anlatan Soylu, uyuşturucu kullananların şişman bölümünün anne ve babasıyla gelişigüzel yaşadığını anlatım etti.

Aristokrat, uyuşturucuyla mücadelede ailenin önemini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hem arzı engellemeyi hem da maden kullanımlarıyla ilgili genişlik ilkin belirleme edebilecek kişinin ailesi olduğunun bilinciyle, ailesine dahi yardım etme bilinciyle ve onu uyuşturucudan da koparabilme anlayışıyla bir nice proje zaman sahada uygulanmaktadır. Uygulamaya bitmeme edeceğiz. Anneler, babalar, aileler ‘benim çocuğum yapmaz’ demesin. Daim meselenin üstünde olmaya dikkat göstersinler. Biz heybet namına seçme ailenin yanı sıra olma zorunluluğumuzun, onların ailesinin içerisinde çektiği sıkıntılara ve dertlere kuma olacağımızın, bu konuyu o çocuğu uyuşturucudan ayırana kadar bitmeme ettirmemiz geçişsiz geldiğinin bilinci içerisinde hamle atıyoruz. Girişim atmaya bile bitmeme edeceğiz.”

Kökünü Kurutma Operasyonu

Öte yandan, Nevşehir Inanma Müdürlüğünden yapılan yazılmış açıklamada, Kökünü Kurutma Operasyonu kapsamında 6 mahiye süreçte 66 nahoş hakkında adli prosedür yürütüldüğü, 1049 gram yaman, 940 gram bireşimli maden ve 45 gram beyaz zehir ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, eş zamanlı operasyonda ise 75 kişinin gözaltına alındığı, 501 gram sentetik uyuşturucu, 2 hassas ölçü, 8 kaynak hint keneviri, 4 metal hap, 2 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bu silahlara ilgili fişekler ele geçirildiği bildirildi.

Operasyona 6 uyuşturucu köpeğinin beraberinde 69 takım otosuyla 401 personelin katıldığı ifade edilen açıklamada, 1 helikopter ile da gelgel desteği sağlandığı kaydedildi.

(Bitti)

Share: