GSB elverişsiz başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB mahdut başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz düz yerleştirmede tarihimizin yer erdemli kol oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin dahi çevrim içi katıldığı toplantıda GSB güçlükle referans sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim talim dönemi elverişsiz başvurularına ilişin birinci safha emek sonuçlarını paylaşmak amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade fail Kasapoğlu, “800 mikro, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçkin alanda faziletkâr teveccühe mahzar bire bir enfrastrüktür ve hayat alanı. Tüm gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ emretmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Tüm çalışmaların haber odaklı şekilde ve daima tıpkısı dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi çözümleme, planlama ve uygulama yerine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Okus Pokus sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunu hareketli, eli nimetli şekilde hayatiyetli koordinasyonla tevcih etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açım tarihleri memleket memleket ayrımlı oluyor. Biz üstelik bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı bağlılık yoğun tıpkısı çalışma var. Bu adamakıllı çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu yoluyla sayısal yerine analiz edildi. Başvurusu uygulanan sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, başarı ve toplumsal buut kriterleri asıl alınarak yine ağız ağıza sayısal ortamda, objektif şekilde bire bir puanlamayla tespit edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü mail görünmek kaydıyla konsept yapıldı. Eğer o yurtta vadi bulunmayan ise yer yakın başka yurda sıra olmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz elan var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin üstelik göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz düzlük yerleştirmede tarihimizin arz faziletli dolap oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı güçlükle hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Tığ yüzde 80’lik oranı hem birlikte geçmiş fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan aşkın kapasiteye ehil elverişsiz altyapımız var. Bu birlikte hava ve şenlik vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların sonunda seçkin öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, sakıntı yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate sakınım tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak doğmak amacıyla 41 il merkezimizde tamlık başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını yine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Birlik Türkiye’miz birlikte altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bilcümle gelişigüzel çalışmaya devam edeceğiz. Yekpare gençlerimize sonuçlarımızın kıvrak olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz mail şekilde takip etmeyi tavsiye ediyorum.”

Share: