Arsıulusal Enerji Ajansı Iea Başkanı Birol: “2023 Yılında, 2022 Yılını Üstelik Arayabiliriz”

Arsıulusal Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol global erke krizi dolayısıyla 2023’ün çokça daha zor aynı sene olacağını belirterek, “Arkadaşlarımız, ‘2022 yılı üzücü tıpkısı sene oldu, Allah’tan geride bırakıyoruz’ diyor. Siftinlik akıllıca, amma bence halkçı tıpkısı yaklaşım. Çünkü; 2023 haddinden fazla elan baskı tıpkısı sene olacak. Yani 2022’yi kontrol durumumuz da olabilir” dedi.

Dünyadaki erke krizi ve buna yönelik çözümler ile Türkiye’da yenilenebilir enerjinin gelişimi, Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Erke ve İklim Merkezi (IICEC) marifetiyle Sabancı Center’üstelik planlı ‘Dünya Erke Krizi: Çözümler & Yenilenebilir Enerjinin Rolü’ başlıklı tıpkı konferansta ele makbuz. Erke krizinden depar yolları ve sürdürülebilir benzeri ati üzere yenilenebilir enerjinin öneminin konuşulduğu konferansta, IICEC vasıtasıyla hazırlanan ve sektörde tıpkı önceki, tıpkı zamanda öncü düzentileme olan ‘Türkiye Yenilenebilir Enerji· Görünümü 2022 Raporu’nun tanıtımı bile yapıldı.

Konferansta mütekellim IEA Başkanı ve IICEC Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol, toptan erke krizi dolayısıyla 2023’ün çok henüz el benzeri yıl olacağını ve 2022’yi aratabileceğini vurguladı. Dr. Fatih Birol şunları söyledi:

“TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİDEKİ POTANSİYELİ HADDINDEN FAZLA AŞKIN: Türkiye’nin önümüzdeki 5 yılda bile yenilenebilir enerjide yüzde 65’e mail büyüyeceğini düşünüyoruz. Bu, Avrupa’nın ilk 4’üne, dünyanın dahi evvel 10’u arasına çekmek anlamına geliyor. Türkiye’nin bu alandaki potansiyeli çok çok. Dünyanın içinde bulunduğu erke krizine okşamak üzere öncelikle 24 Küçük Ay haset, Rusya’nın Ukrayna’yı karışma ettiği güne benzemek gerekiyor.

ŞU ANDA YER YAĞI, DOĞAL GAZ, ELEKTRİK FİYATLARI ÇABUCAK BIRDEN DÜNYANIN GELIŞIGÜZEL YERİNDE ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR: 1970’li yıllarda petrol krizleri oldu ama bugün haddinden fazla daha farklı bir enerji kriziyle karşı karşıyayız. Rusya, 24 Küçük Ay bakımından dünyanın benzeri numaralı erke ihracatçısı idi. Bu ülkenin Ukrayna’yı işgali ve sonrasında buna cebin atılan adımlar 1. Global Erke Krizine sebep oldu. Şu anda yer yaği, gaz hareketlilik fiyatları birden hemen dünyanın temas yerinde almış başını gidiyor. Dünyanın bir nice ülkesinin üste tamamına yakınında para şişkinliği oranları 40 yıldır görmediğimiz seviyelere başarmış durumda. Dünyadaki bir nice mutluluk kim, buna AB’de karışma resesyona girme tehlikesiyle karşı karşıya.

2023 HADDINDEN FAZLA ELAN PRINT BİR YIL OLACAK. YANİ 2022’Yİ KONTROL DURUMUMUZ BİLE OLABİLİR: Arkadaşlarımız, ‘2022 yılı zehir benzeri yıl oldu, Allah’tan geride bırakıyoruz’ diyor. Amiyane akilane, ama bence halkçı bir yaklaşım çünkü; 2023 çokça daha ağırlık bire bir yıl olacak. Yani 2022’yi arama durumumuz dahi kabil.

ENERJİ KRİZİNİN BİR NUMARALI KURBANI GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER: İki pasaj istifham var. Birincisi; ‘ülkeleri akse pekâlâ etkiliyor ve bittabi etkileyecek?’ Bunun amacıyla üç bölgeye çağrıştırmak gerekiyor; gelişmekte olan ülkeler, Avrupa ve Rusya. Gelişmekte olan ülkeler; önümüzdeki yıllarda mevcut toptan erke krizinin 1 numaralı kurbanı bu ülkelerin ekonomisi olacak. İkincisi Avrupa. Bu akse bittiği zaman Avrupa’nın özellikle birlikte kıtanın motor gücü olan şişman ülkelerin oturup enerji ile ilgilendiren aynı özeleştiri yapmaları gerekecek; ‘Tığ ne on yıllar boyunca enerjimizin büyük tıpkısı kısmını yegâne benzeri ülkeye bağladık’ diye niteleyerek. Biz, Avrupa’da 5 yılda ayrımsız enerji incelemesi yapıyor, tabir hazırlıyoruz. Serencam yaptığımız tavsiyelerden tıpkı tanesi; erke ithalatınızı çeşitlendirin ve tek tıpkısı ülkeye bağlanmayın idi. Deminden Avrupa bunun cezasını çekiyor. Şu dakika bakımından Avrupa bu kışı geçirecek üzere gözüküyor amma bence ana sorun 2023-2024 kışı olacak.”

Share: